Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

Fleurdelise: eu am fost sa depun cerere pentru certificat romanesc de nastere pentru fiica-mea cand avea 11 luni (acum 9 ani)

Online se mentiona foarte clar pe adresa consulatului din Chicago ca se poate depune cerere pana la varsta de 12 luni a copilului. Si ma ia o doamna de la ghiseu la rost ca de ce am astepta pana acum????  Pai nu zice clar ca pana la 12 luni ??? Copilul meu avea 11 luni.

In fine... vine momentul platii. Nu primim cec personal, ci numai money order sau cash.

Platesc eu vreo $40 cash si cer chitanta la care cucoana imi spune foarte nonsalant: pentru cash nu eliberam chitanta ci numai pentru cec [:D]  [:D]  Si am insistat... dar tot degeaba.

Asa un gust amar mi-a lasat... de, autoritati made in Romania.

Acum nu mai stiu cum este, insa aveau zi de lucru numai de 2 ori pe saptamana cateva ore, nu toata ziua. Sa nu cumva sa oboseasca.

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa dai telefon la consulatul de care apartii si sa ceri informatii cat mai updatate. Succes si .. rabdare :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simonna, dupa un an nu mai poti cere certificat de nastere romanesc pentru copil?

Sau pana la un an e gratuit si dupa aia costa?

Mie mi-au zis ca dupa un an trebuie sa il fac in Ro, undeva in bucuresti. Costa oricum, auzi la ea... gratis! LOL 

M-ai facut de m-am dus pe site-ul lor. E penibil. "News" sint din 2013. Cind cauti ce cit costa zice ca in mai 2010 s--au schimbat taxele (cum ziceam, cam cind ma apucase pe mine cetatenia Catrinicii), click aici daca vrei sa stii ce si cum. Si nu e nici un link. Pffff!!!

Simonna

 

Edit ca am gasit varianta in romana

nu mai zice chestia aia cu 1 an si peste.

uite lista cu taxe, eu n-am inteles tot, da' nici nu citesc

http://ottawa.mae.ro/sites/ottawa.mae.ro/files/taxe_consulare_oct_14.pdf

 

Si, cu copy-paste, din categoria "Sa mincam, bunica!" sau "Sa mincam bunica", de pe site-ul aceluiasi consulat, printre acte se numara si:

Certificatul de căsătorie românesc al părinţilor, dacă sunt căsătoriți în original;

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

 

No, ma duc sa ma uit la Grey's, ca Acela cu care sint casatorita in original vrea sa se culce... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona :-)))

si aici cei de la consulat sunt incompententi...cica sa suni in afara orelor de program cu publicul...si suni si suni si nu raspunde nimeni...decat sa apelezi la ei, mai bine iti bagi ceva undeva...cu toate ca stau aici, ei nu au habar de ce se intampla in tara asta, ce legi se mai schimba...pt mine e de neinteles...

 

la noi a nins ieri...si azi se anunta ninsoare, incepand cu altitudinea de 500 m...

 

o zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Informatii pt obtinerea certificatului de nastere pt copiii nascuti in Strainezia …  (pun si linkul mai jos)   

Cererea de înscriere a naşterii se depune la misiunea diplomatică sau oficiul consular acreditat în statul în care a avut loc naşterea, de părintele cetăţean român sau, dacă ambii părinţi sunt cetăţeni români, poate prezenta cererea unul dintre ei.

La eliberarea documentului se va prezenta părintele care a depus cererea.

Documente necesare:  

  • certificatul (extrasul) de naştere străin, cu părinţii, apostilat sau legalizat de autorităţile locale, în original şi copie;
  • declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altei transcrieri în România sau la altă misiune diplomatică a României (formularul se primeşte la misiunea diplomatică);
  • paşapoartele părinţilor copilului, în original şi copie
  • certificatele de căsătorie şi de naştere ale părinţilor copilului, în original şi copie; dacă tatăl copilului este cetăţean străin, se va prezenta extrasul său de naştere.
  • permisul de şedere în străinătate al cel puţin unuia dintre părinţi (atunci când ambii sunt cetăţeni români), în original şi copie
  • buletinul/cartea de identitate din România, în original şi copie
  • taxa consulară

NOTĂ: se precizează ca la misiunile diplomatice şi oficiile consulare se eliberează certificate de naştere cu codul numeric personal numai pentru copiii născuţi după data de 1 ianuarie 2004. Pentru cei născuţi înainte de această dată, codul numeric personal se obţine numai în ţară, la Serviciul de stare civila al Sectorului I – Bucureşti.

aici si link-ul : http://www.mae.ro/node/1432

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolyne, welcome! Ce fetita frumoasa ai! Si cainele e fain!  ca si Pepper si cainele Bellei, de altfel. Si noua ne-ar place un caine, a mea observa cu maaare entuziasm orice caine care trece pe drum, dar … asa cum ai spus si tu, te leaga un caine, in sensul bun al cuvantului, dar te si limiteaza cand e sa mergi in concedii si daca nu ai cui sa-l lasi.  Voi ce faceti cu cainii in vacante? 

 

Ella - sa tii zapada aia la voi, bine? ca la noi Padurea are culori superbe si vreau sa le mai savurez macar weekend-ul asta. Plus ca am programat schimbarea rotilor de iarna, mai spre sf lunii …   [:)]

 

Miha - ganduri bune spre voi. Le trimit acuma ca sa ajunga pana la 2 pm.  Va fi bine!  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote name="Simonna" post="8144249" timestamp="1415244602"

 

No, ma duc sa ma uit la Grey's, ca Acela cu care sint casatorita in original vrea sa se culce...

 

 

Si al meu la fel.Cel cu care sunt casatorita in original a adormit imediat dupa ce a dat drumul la televizor.:))

 

Acum il astept pe cel cu care sunt casatorita in fals:))...cred ca ati auzit de Gaby...haide mai...Gabriel Macht...l-am invitat la o portie de chiftele marinate...:)):))

Sper ca îi plac chiftelele spicy...spre hot.:)):))

 

D-aia nu plec eu de pe meleagurile mioritice!:))

Am atatea posibilități sa am o viata spicy...nu ca in America...nimic nu are gust acolo !:)):))

 

 

Am baut pana acum 2 cafele...:)):))degeaba...visez.:))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Rufus, cum adica Ioana era in "lot" de Elvetia ? Ii ducea cu lotul ...cui ? N-am auzit in viata mea sa se cumpere copii la "lot". Hai, la bucata mai e cate un imbecil sa-i vanda ...

 

 

 

Pe vremea aia era targ mare de copii.

Se vindeau copiii din orfelinate, spitale sau direct de la "producator".

Varianta cea mai simpla era din orfelinat, pentru ca nu implica ilegalitati foarte mari.

Dar, pentru ca cererea era mare, in orfelinate erau (la vedere) doar copii mai...cu probleme. Bolnavi, mari ca varsta, tigani, etc. Atunci lumea se ferea de tigani...nu ca nu-i voiau, dar se fereau sa nu fie bolnavi, era isterie cu SIDA, sifilis, etc. Cei mai buni, pentru export, nu erau inregistrati...sau nu iti erau prezentati, pentru ca se vindeau pe valuta doar strainilor.

Pe mine m-a ajutat o fosta colega a sorei mele, din primele promotii de asistenti sociali. Ea avea acces la cei ascunsi, dar nu putea trece peste directorul orfelinatului.

In timp ce fosta sotie colinda prin orfelinate sa gaseasca un copil sa corespunda dorintelor noastre (sa fie mic, sa fie fata, sa fie sanatos), ceva s-a intamplat cu "lotul" de Elvetia. Adica erau cereri din Elvetia si copii atribuiti...insa se statea dupa acte. Probabil ca ceva s-a intamplat in Elvetia (si ella confirma ca autoritatile acolo isi fac treaba), iar tranzactiile, care probabil nu erau prea curate, s-au intepenit, iar copii au devenit brusc disponibili. Si foarte la vedere...motiv pentru care m-au anuntat, am mers s-o vedem direct pe Ioana, am zis da imediat, avea toate analizele facute, controale, etc (de, era pentru export...) si in cateva zile am luat-o acasa. A urmat procesul, si gata. Bineinteles, si eu am cotizat la directiune...nu se putea altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...