Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

 

 

@ Aqai,prima data nu am retzinut de P. L. Travers si credeam ca alt film. Apoi mi-am adus aminte. Nu stiu cum sa o descriu dar macar e bun de exemplu: "asa nu"

Am vazut si io filmul cu Juniorul tau. Mi-a placut ca e stapan pe situatie si ii turuie guritza mama mia.

Am gasit saptamana trecuta o geaca Columbia si m-am gandit la tine. Era bestiala la lucratura dar din pacate era pan in talie is fara gluga. Cam de fitze asa.

 

 

 

 

vad ca sunt singura, nici tie nici alinei nu v-a placut.

 

sa va spun de ce mi-a placut mie. ca a reusit sa se ridice si sa onoreze memoria tatalui ei si sa treaca peste "pacatele" lui. 

 

ca a fost ferma si nu s-a "vandut" oricum, numai pentru a primi bani. a luptat tooth and nail sa faca din film ceva ce sa fie aproape de viziunea ei. si in final, a avut si intelepciunea sa stie cand sa cedeze si sa se increada in monsieur disney.

 

in plus, e autentica de te doare. e singra, are o durere mare in suflet si nu o ascunde, ci priveste si infrunta lumea prin ceea ce are in suflet. are replicile taioase, la obiect, no bullshit, dar si recunoaste calitatea umana si o apreciaza - vezi relatia cu soferul.

 

nu are de ce sa nu-mi placa, rareori asa oameni true to themselves si care nu-si vand idealurile si lupta pt ele.

 

de aceea imi place. si pt ca as vrea sa am si prezenta ei de spirit sa am replica, asa taioasa si iesita din comun, cum o fi, dar sa fie la momentul potrivit si sa fie pe masura credintelor mele.

 

filmul in sine nu m-a impresionat, sa zic ca m-am inmuiat in lacrimi, dimpotriva, mi-a trezit doar admiratie pentru femeia asta amara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

ach so, io sunt nervoasa pe invatatoarea lu D pt ca:

-a primit pedeapta sa scrie de 4 ori: ca nu mai face pipi pe langa toaleta. L-a parat un copil 2 ore mai tarziu: Sunt de acord ca nu e bine, si acea pedeapsa a fost executata, dar de ce admite tanti paracioasii ( acu 3 ani luptam cu R care vb prea mult si para..lucru total negativ in sistemu asta) si de ce a trebuit sa spuna la toata clasa ca sa rada copii la nesfarsit de el.

Noi mergem de jumate de an pe la psihologi, acu merge de doua ori pe luna. Dar femeia asta mi-l distruge.

 

- ieri s-a lovit la picior si nu i-a spus..normal ca nu ii spune..abia a doua ora a vazut ca schioapata si i-a dat in phlastere.

 

- ma scoate din sarite ca nu ii lasa sa isi lase la scoala din materiale care nu au nevoie. D la clasa a doua cara 7 kg fata de R cu 3 kg.

le scriu si la comitetu de parinti ca nu fac nimic.

 

- la test indiferent cat face copilul asta, oricum face compuneri la nevel de clasa a 3-a mereu ii scrie: leider..din pacate.

 

- ii scrie pe test : sa exerseze pe deutsch mai mult Was???? asta e calomnie asta o reclam.

 

- R a schimbat vreo cateva profe, anu asta are 6, nici una nu a scris asa ceva, D are si el 4 si doar asta il are la inima.

 

plec ca ii am pe amandoi la inot..

 

 

asa tare m-ai starnit ca am si googalit leider ala, ca nu m-am prins din prima.

 

ia matale pixul pe hartie si fa o scrisorica cu cc la mme directoare si vorbeste de positive motivation si de cum ar trebui asta facut si ca leider ala din start descurajeaza pe oricine.

 

si apoi scrie matale si cum ca leider toaletele nu sunt neaparat potrivite pt anatomia unui baietel si ca ce bine ar fi daca ar invata ca astea sunt private issues care nu se adreseaza cu injosirea si umilirea copilului.

 

si ca o reclami pt ca l-a umilit, leider, atat cu toatela si cu practice deutch si ca vrei sa ramana plangerea ta on record.

 

_______

 

 

si daca faci matale toate astea, te iert ca nu iti place de PL Travers  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Snow will start in 94 minutes.

 

zice accuweather.com, pentru satul meu.

 

pana atunci profit de soare si impart cu voi plimbarea mea de dimineata, de acasa catre munca. n-am rezistat, mi s-a parut atat de frumos incat a trebuit sa fac fotografii.

post-113720-0-63145400-1415376246_thumb.jpg

post-113720-0-32458600-1415376256_thumb.jpg

post-113720-0-27266000-1415376268_thumb.jpg

post-113720-0-39019100-1415376278_thumb.jpg

post-113720-0-27284000-1415376286_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Alex (didi) tu ai mailul meu, ai nr meu de handy, stii de fii-mea ca e in clasa a 9-a la Gym...pai de ce nu scrii / suni tu daca ai nelamuriri?!

La noi in Hessen nu conteaza notele ci recomandarea invatatoarei si dorinta parintilor. Insa, cum i-am spus si lu Karu, o fetita din clasa Biancai din generala nu a primit recomandare pt Gym, parintii au inscris-o.....s-a tarit in a 5- a, dar de a 6-a nu a mai trecut si ai mutat-o la o integrierte Gesammtschule.

 

Sfatul meu: nu-i dati de la incepu la nivelul inferior. Oferiti-le sansa de Gym...daca chiar nu fac fata, ori repeta clas la acelasi Gyma (nimic nou sub soare aici) , ori o repeta la o firma inferioara de invatamint.

 

 

Deci, astept mail daca te pot ajuta cu ceva, ca sa nu deviem discutiile aici [flo2]

 

PS. Reclam-o pe Frau a lui D. cu Cc lä Rektor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cata precizie!

 

sa ne spui daca indrazneste sa intarzie vreun minut-doo [:-)))]

 

 

asa face mai, accuweather asta mai nou! da sa stii ca il masor :D

 

deocamdata tot soare, o urma de nori albi in dreapta ferestrei

 

monica, pt tine special o sa fac poze cu ... a doua ninsoare:) prima a fost saptamana trecuta, peste noapte.

 

v-am zis ca am acoperis nou?

let it snow let it snow ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

La noi se prepara marsmallows si bucati de banane in ciocolata topita. :) Silvia e la aparat! Cine mai doreste? 

 

A primit un aparat ca si cadou pentru ca a vandut produse dintr-un catalog, bani din care o parte merg sa salveze ursii panda (cel putin asa spun ei). Si acum il testeaza pe aparat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi s-a umplut pagina de FB de urari de la multi ani :))). O parte de lume cred ca a crezut ca e ziua mea :). O colega ma intreba la munca acelasi lucru...vazuse urarile. Cand i-am explicat care e motivul, m-a intrebat de ce imi spune lumea "la multi ani" daca nu e ziua mea :)). Adica daca nu implinesc ani, cum se zice in suedeza :)). In suedeza se spune "felicitari" cu ocaziile astea, nu e "la multi ani". :)) Noa explica-i lituaniencei care e treaba cu urarile romanesti :)). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Barbatu' e ok, a fost si la control azi, e bine. Toate lucrurile s-au micit acum. Facem o gramada de misto pe tema asta :))). 

 

letitita ma bucur ca esti mai bine. Sper sa nu revina! Eu nu stiu cum e dar nici nu imi doresc...

 

didi, reclam-o! Nu se poate asa un comportament al unui cadru didactic. Inuman, as spune eu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...