Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Dragi pinguine,

 

Inca o data va multumesc pentru primirea calduroasa. (ce communist suna :)) dar nu schimb)

La multi ani pentru toate Mihaelele si Gabrielele !!!! Sa fiti sanatoase si fericite !!!

 

Carmenbr:  acum vreo 3 ani un cuplu de amici s-a dus de Craciun in Romania. Ei s-au cunoscut aici, si dupa 4 ani de mariaj ei nu isi cunoscusera socrii in persoana (nici ea nici el). Si inainte de a merge in vizita sa isi cunoasca soacra amica aceasta a facut un atac de panica de-au trebuit sa mearga la spital. Daca imi aduc bine aminte I-au dat lorazepam 0.5mg

Si mie mi s-a parut cam aiurea.... ce mare lucru doar n-o manca soacra [:D], insa tipa ne-a spus ca a experimentat cea mai rea stare din viata ei. Oricat nu ne-ar place uneori trebuie sa mergem la dr pentru unele probleme care par minore multora. SI este o tipa ok nimic neobisnuit cu ea.

 

Mihaela s imi place tare mult casa cu teren extra. Faptul ca aveti liniste, ca poti avea cai mie mi se pare super. Eu sunt nascuta si crescuta in Bucuresti, facultatea am terminat-o tot in Bucuresti, ieseam mereu la tot felul de evenimente, insa de cand am venit in US, desi am locuit si in Chicago f. aproape de downtown, nu as da bucatica mea de "tara" si liniste pentru cel mai tare apartament din downtown. Apreciez foarte mult un colt de iarba si linistea ... straina total orasului. 

 

Mai ales cand ai copii (si catel  [:D] ) vad ce diferenta imensa face sa plimb catelul in parc la verdeata, pe cand in oras ar fi mult mai greu, ori copilul merge si se joaca afara cu o multime de copii din vecinatate. Iese din garaj si se urca pe bicivleta, role, pe cand in oras totul este programat si calculat.

Nu stiu cum este prin alte parti dar parcarile in Chicago sunt cumplit de scumpe (in weekend la show acum 3 saptamani am platit $30 pt 4 ore). Se poate si mai scump

 

Eu in Romania habar nu aveam sa parchez lateral. Cand ne-am mutat in Chicago am invatat sa parchez cu 20cm in fata si 20 in spate [:D]  (era free). Pentru mine lipsa locurilor de parcare sunt un mare stress cand ma duc in oras. Autobuzul iese din discutie deoarece circula greu si fiind oras mare dureaza o vesnicie sa schimbi 2-3 mijloace. In plus nu sunt autobuze in suburbii (la noi cel putitin)

 

Nasuc ma-ntreba ce facem cu Busterica cand plecam de acasa. Prima data cand am plecat anul trecut a fost tragedie mare :) L-am dus la hotel de animale unde pentru 10 zile ne-a costat $600. (statea inchis in cusca si il scoteau de 3 ori pe zi la plimbare)

Noi eram in Mexic pe plaja si va spun sincer ca toti 3 (eu, sotul si fiica) ne uitam in sus si plangeam "Busteeeeer ". Daca ne-ar fi vazut cineva zicea ca am luat-o razna. Ne-a fost un dor teribil de potaescu. Si trebuie ca ambii soti sa fie de accord si sa il iubeasca neconditionat.

 

Anul asta am fost in primavara in Romania si o colega s-a oferit sa aiba grija de el. Nu mi-a cerut bani, dar I-am dat $400(tot 10 zile)  Iti adduce multe bucurii, dar si belele: cazatul, si pana trece de faza de puiut face tot felul de traznai. Pui fiind, Busterica facea pipi ca fetitele (pe vine) si jetul ii venea in barbita sau in labe  [:D]

Mereu trebuia sa il spal pe labe si pe barbita. Apoi in faza de pui roade tot ce prinde: palarie, maner de cutit, pixuri, papuci de casa, covorase prin casa, mi-a zgariat scaunele de la masa etc etc. Clar a fost vina noastra ca nu am pus lucrurile departe de el, insa era greu sa prevezi absolut tot. Personal sunt contaminata pe viata de schnauzer si iubesc creatura aia blanoasa din toata fiinta :))) De copil nu mai spun: il adora pe Buster si pentru un copil unic consider ca este cea mai buna investitie dpdv al prezentei unui tovaras de joaca. Facem si noi ce putem.

 

Noi suntem suparati ca sotul a solicitat greencard pentru maica-sa si a depus cererea in martie 2013 si suntem departe de finalizare.... Am trimis actele cu veniturile noastre, taxe, certificat de casatorie si am mai platit inca o taxa (a cata oare) si ne-au spus ca dupa 60 de zile vom primi un raspuns. Acumm in prag de sarbatori probabil va fi undeva prin ianuarie. Dar nu stim daca nu inseamna inca o taxa sau alte documente, pasul urmator adica. Mie mi se pare o nebuloasa!!! Si este frustant, deoarece nu pot sa fac planuri de vacanta ca lumea ca nu stiu cand vine soacra si as vrea sa vina si ai mei, dar nu acelasi timp cu soacra (i-am amanat si anul asta din acelasi motiv, sperand ca vom avea un raspuns de la immigration)

 

Acum plec sa gatesc si sa urmaresc copilul. Mi-a cerut sa ii urmaresc exercitiul de dans (compus de ea, fireste). Are energie cat pentru 5 copii.   Tocmai mi-a cerut pantofi de dans de Craciun. Scap ieftin ca-s numai $20. Nu renunta la volei, dansul este numai pentru acasa.

 

Buflea vrem sa stim ce mai fac Alex si Flavia. Cum se mai impaca??

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite sunt chestii pe care numai acum cand le-am adunat aici povestind, punand cap la cap, mi-am dat seama de ele...uitasem ca a vb cu tatal ei in vara si acum constat ca n-a mai avut ameteli si stari de lesin. Puneam asta pe maturitatea ei dar poate ca nu are legatura cu asta, ci cu terapia si cu usurarea asta. De atunci s-au potolit cu stresul cei din familia tatalui. Ca erau mai multi...Ea tot imi spunea ca nu are rost sa vb cu el ca nu o asculta, ca se enerveaza si striga...eu ii tot spuneam sa il roage sa o asculte pana la sfarsit si sa nu se nerveze. Se pare ca a mers si usurarea asta i-a folosit. Cum va fi mai incolo, nu stiu...

Mihaela, mai incolo fiica ta va face 18 ani si absolut nimeni n-o mai poate obliga sa mearga la familia tatalui ei. Iar tu vei fi acoperita din acelasi motiv: "are 18 ani, decide singura, n-am ce-i face". Totul pentru linistea Dianei. Daca as fi in locul tau i-as zice Dianei despre libertatea pe care o va avea dupa 18 ani, tocmai pentru ca este un element in plus care i-ar spori linistea sufleteasca. Eu sunt divortata, iar fiica mea, care este in custodia mea, va face 18 ani peste cateva luni. Sper ca nu te-am suparat. La multi ani de ziua numelui!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella Donna poate punem de-un club al pinguinelor posesoare de catei :))

Daca treci prin Chicago la vara poate ne veddem la un suc sau o bere :)

Si am tot respectul pentru stapanii de catei, indifferent de rasa, ca asa cum eu il iubesc pe potaescu al meu, inteleg si ce simt altii vis-a-vis de cateii lor.

Ca sa il luam pe Buster am condus 5 ore pana in Wisconsin. Ii spusesem sefei mele la vremea respective "This is the weekend when we go to meet the creature [:D] " Si ne-a pus capac, deoarece a fost dragoste la prima vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote name="DidiAlex" post="8145475" timestamp="1415399046"

 

dar daca nu ar fi scris Elyda, pe aici cred ca nu as fi fost asa relax, pt ca stiu ca trece.

 

 

!

 

 

Si ce am scris de te-am relaxat asa ?:)) Sa mai scriu o data si pentru mine.:)):))

 

 

Buna dimineața! :)

Sunt matinala, astazi am treaba multa.

Trebuie sa plec cu Trubadurul la stomatologie sa ii verifice aparatul dentar, sa caut un tort( ca pe domnul Trubadur il mai cheama si Gabriel) , sa imi iau o pereche de ghete șmechere pe care le-am vazut la targul de incaltaminte din centru.Sunt mama de sarbatorit, cred ca merit si eu un cadou.:)):))

Apoi sa fac curat in casa .

 

 

Am intrat sa urez tuturor Mihaelelor si Gabrielelor de aici sa fie sanatoase si fericite.Sa li se îndeplinească toate dorintele si sa povesteasca si peste 50 de ani "care-i viața"prin colturile de lume in care le-a dus soarta.:)

LA MULTI ANI, FETELOR!★☆★☆★☆♡

 

La multi ani tuturor celor a caror zi onomastica este astazi, pinguini, membrii de familie pinguineasca :))sau doar cititori ai Ghetarlui !★☆★☆★

 

Sa fiti sanatosi, voiosi, voinici!:))★☆★☆

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolyne, in primul rand scuze ca nu am apucat sa iti spun bine ai venit!

 

Inteleg perfect ce spui. Dar sa stii ca si unde stam acum e la fel. ;) suedia e in general așa, cu spații si păduri, noi locuim pe o insula care e si mai specială in ce privește natura. Noi suntem copii si adulți de asfalt. Am locuit in nord-vestul țării in Ro dar tot aia era, chiar daca nu aglomeratia innebunitoare a Capitalei. Aici, am fost in practica in Stockholm si sotul a lucrat 6 luni acolo. Am zis din prima ca nu am putea trai acolo, nu suntem făcuți pentru așa ceva. Liniștea si libertatea de aici nu as da-o pentru nimic in lume. Chit ca o sa luam casa aceea sau nu. ;)

 

Teardrops, multumesc mult. Diana face 18 ani peste exact doua saptamani. Stie de ani buni ce ii aduce vârsta asta legat de călătoriile spre Ro. Normal ca va hotărî ea cand va merge si cat va sta. In ultimii ani macar a reușit sa stea numai 3 saptamani si in vara asta 2, deși cu discuții multe. Eu n-am intervenit, cum am scris numai gândul ca as deschide discuția asta cu el imi întorcea stomacul pe dos. Diana a trebuit sa crească ca sa il poată înfrunta. Si ma bucur ca a reușit intr-un mod pozitiv. A inteles si el ca fata a crescut. Sper ca a inteles, așa pare. Așa i-a zis ei.

 

Buflea, prea ne tii in șah aici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...