Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

la multi ani bella, pt tine m-am logat, ca dadea telefonul semne de dimi ca e ziua ta! sa fii fericita, iubita, alintata, catelul sa te asculte, fata sa fie implinita.

 

spoi la multi ani de mihaele si gabriele, de orin toate colturile ghetarului.

 

eu ma duc sa blow off some steam la sala, am avut asa o discutie mai baffling cu dl meu legata de... bani :)

 

ceva gen numaratul steagurilor la primarie si la prefectura si la posta sila dispensar da' am uitat de varful dealului si statia de popieri... dar pe dos :)

 

adica luam masina, schimbam acoperis, punem dinti noi, punem in plus la mortgage ... si tot tre' sa ramanem cu bani in socoteala lui :D 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Wow bella, 3 in 1 adica :)). Sa petreceti minunat, lasa gandurile negre!  [flo2]

 

gata, am fost, am vazut...nu stiu daca vom invinge :). Casa e construita la origine in 1848. Proprietarii actuali au luat-o in mare paragina, locuia un barbat singur, batran, in ea, nu avea baie in casa ci numai afara. Din aceea, ca la noi la tara. Exista si acuma, am vazut-o :). Oamenii ce stau acum, actualii proprietari au investit timp de 6 ani in ea, au trei copii relativ mici, de la 12 ani in jos. Motivul pentru care o vand e divortul. 

 

Casa...e aranjata si renovata, atat cat s-a putut in conditiile date, nu e terminata. Livingul (acela de e gri si holul de intrare) nu au fost renovate. Adica e facuta izolatie si tot la ele, se poate locui, se locuieste adica fara probleme. Dar nu sunt schimbate cablurile electrice si trebuie pus tapet nou. 

In casa e numai o baie, cea de jos. In baie si bucatarie e incalzire in podea. Spatiile sunt mici, intr-adevar, noi avem mai mult spatiu in casa noastra. In plus, e tavanul jos, ca in casele vechi. Are un iz foarte rustic si vechi...m-am gandit daca as putea sta acolo si parca...nu. Sus se poate face teoretic baie, deasupra baii de jos, dar e exact dormitorul mare. E o investitie enorma, nu se stie daca se poate practic. Dupa mine :) mai bine faceau o casa noua :). Are geamuri mici, ca la casele vechi...

E amenajata si organizata cat de bine s-a putut, sunt convinsa. 

 

Insa am pus o intrebare care l-a incuiat pe cel de la firma ce vinde casa...sus in camere era numai un calorifer intr-o camera. In rest...nimic. Nu era nici incalzire in podea (era jos in baie si bucatarie si se simtea, aici nu se intra incaltat in case, eram in sosete :)). Si n-a stiut nici el cum e...a zis ca o intreaba pe proprietara si revine. 

 

In schimb da...terenul, grajdul (au si doi cai, superbi, bine ingrijiti, care probabil ca se vor vinde si ei daca nu are unde sa ii duca) sunt o investitie faina. Chiar langa casa au in arenda un teren pe care merg caii, e arendat pana in 2016. Terenul si padurea sunt mai departe, dar furnizeaza iarba/fan pentru un an pentru cei doi cai. Am vazut si fanul, in podul grajdului :). 

 

Pentru acoperisul care e in paragina, ca casa de oaspeti, e totul cumparat, trebuie schimbat acum pana nu vine iarna, ca risca sa patrunda apa in casa si sa strice pe acolo. Casa de oaspeti e mai rustica, acolo a locuit mama ei o perioada cica. Nu e incalzire decat pe curent in casa de oaspeti, e un wc si cumparat totul pentru un dus. Apa e numai acolo, la "baie" iar la bucatarie e chiuveta dar nu e trasa apa. In fine, asta ar fi de tinut ca muzeu, cam asa si arata :)). Spalatoria e ok, dar e nasol ca nu e in casa. Oricum exista :). Cu doua masini de spalat si una de uscat, cum e pe aici. 

 

Noa cam astea ar fi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat treaba, asteptam acum musafirii. Am copt si ardei la cuptor, diseara vrea sa pun de o zacusca :-)) maine fac ciorba de perisoare...

 

Am montat un dulap pt pantofi; 40 de perechi intra in el...e plin cu pantofi de-ai mei :-)) si mai am pe langa tot atatea incaltari...5 perechi le-am pus la dat...sunt noi...eu asa fac, cumpar ceva, iar apoi se intampla sa nu mai port..pana acum cred ca am trimis cateva sute de perechi in tara...mamei i-am dat cand a plecat peste 10 (purtam acelasi nr)....Marcia cred ca are jumate cat am eu...mi-am propus sa nu mai cumpar asa multe incaltari, dar nu ma pot abtine :-)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, bine ca v-ati lamurit cat de cat. Noi nu avem caldura in bai. Nici nu se simte; nu ne deranjeaza deloc. In baia mare e un calorifer mic electric suspendat; nu l-am folosit niciodata.

 

Aici cand cumperi un ap.nou, trebuie sa mai ai cel putin 100k cash; in pretul de cumparare nu intra gresia, faianta, parchetul, obiectele sanitare, bucataria...restul de mobila se subintelege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sa va arat si o casa mai luxoasa de pe la noi, asa ceva mi-ar placea, in asta m-as muta...dar pretul e mult mai mare. Are si sauna, are o casa de oaspeti, astea toate sunt relativ noi. Dar designul si aranjamentele interioare sunt exact cum imi plac mie.

 

http://bostad.lansfast.se/bilder.aspx?GUID=49LD94R5NVLCR7C6&typ=CMVilla

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...