Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amurgul zeilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 248
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Black, am fost acolo unde esti tu, exact acum 13 ani...inteleg perfect ce simti.

 

Tata avea vârsta tatălui tau, poate putin mai tanar caci nu împlinise 62 de ani. Cand a împlinit 61, tocmai i se pusese diagnosticul crunt, iar eu nu mai stiam cum sa ii urez La multi ani...cand stiam ca mai are 2-3 luni de trăit...a trăit 6.

 

Am asteptat si eu sa ne spună ceva de care sa ne amintim...dar n-a mai avut putere inainte sa plece, ii curgeau doar lacrimi pe obraji...așa s-a dus, plângând. Cu mine tinandu-l de o mama si cu mama de cealaltă...de cate ori povestesc sunt transportată acolo...

 

Pe acea vreme nu exista DC, sau poate ca da, dar l-am descoperit eu mai tarziu. Nu am avut multă lume in jurul meu, doar pe sotul meu care nu prea stia atunci ce inseamna moartea unui părinte. Avea sa o afle doi ani mai tarziu dar sa aibă cu totul alta experiența...mama lui a murit de infarct, așa brusc, fara coma, fara nimic. Pac, intr-o secunda. Mi s-a părut mult mai dramatic, dar tot moarte e...

 

[flo2] nu stiu ce sa iti mai spun decat ca...o sa depășești momentele astea, cândva.

 

Te imbratisez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au dat si mie lacrimile citind aici si mi-am adus aminte de bunica mea, care a murit la 58 de ani..a avut ciroza...ea a fost ca a 2a mama pt mine, pt ca m-a crescut pana am intrat la gradinita...a fost o femeie cu un suflet de aur, de o bunatate rar intalnita...aduna toate animalutele bolnave de pe strada (am avut pasarele, pisici, chiar si o veverita), sarea in ajutor fara a fi intrebata...

A murit in Ardeal, acolo unde s-a nascut...ea imi spunea Ela sau Eluța...aveam 8 ani cand am plecat cu ea in vacanta la sora ei, in Ardeal...inainte de a pleca, mi-a spus ca vrea sa moara acolo unde s-a nascut...si a murit atunci...imi aduc aminte exact...stiu ca a intrat in coma...am intrat la ea, a deschis ochii si au inceput sa-i curga lacrimi pe obraji..desi aveam 8 ani, am realizat ce se intampla...au trecut 34 de ani de-atunci, dar nu pot uita momentele astea..

Mama a suferit ft mult, un an de zile nu a fost om, a facut ulcer, refuza sa manance, slabise enorm, a stat mult timp in spital...imi povestea peste ani ca a vrut sa moara si ea atunci..avea 32 de ani...a simtit ca fara mama ei viata nu are rost...desi ne avea pe noi, pe fratelo, pe tata si pe mine...

Plang des cand imi aduc aminte de bunica...am iubit-o enorm...tin minte ca imi povestea diverse...si la un moment mi-a spus, ca de-abia asteapta sa mai cresc, ca sa-mi poate povesti de-ale vietii....dar nu a mai apucat  [:(]

 

Ma opresc aici, m-a bufnit plansul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...