Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amurgul zeilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 248
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu mi-am bagat in cap ca trebuie sa-i ud florile si ca nu pot sa-l las pe intuneric, asa ca ma asigur ca are o lumanare aprinsa in permanenta....

fix asta am auzit la soacra mea. ii exte cumplit sa stie ca nu are lamanare aprinsa.asa ca i-am rafacut stocul cu lumanari de la DM pe care dau 0.70 centi si tin 7 zile. Asa sta si ea linistita cateva zile, macar nu merge zilnic sa verifice lumanarea.

 

Incearca la DM, sigur gasesti si stiu de la Mama mea care imi spune ca tin 7 zile, ceas

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit unele de 24 de ore, asa, ca sa am motiv sa ma duc zilnic...

De fiecare data cand vreau sa cumpar unele care sa tina mai mult, ceva de pe dinauntru nu ma lasa.

Plus ca florile din jardiniere sunt foarte insetate cu canicula asta... Le-am lasat uneori cate doua zile si le-am resuscitat greu dupa aceea.

 

Deci imi vad de program... Imi e foarte comod fiindca cimitirul e pe drumul spre casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hai sa va povestesc cateva faze care, daca vor continua, ma vor determina sa-mi amintesc ca eu cred in ... chestii!

 

La inmormantare am intrat in biserica pe soare. Cand am iesit, ploua cu galeata...

 

La cimitir, pe aleea care duce la mormantul lui este un nuc. Asta iarna parea inofensiv. Acum, incarcat de nuci, si-a aplecat crengile intr-atat incat nu mai poti ajunge la tata decat pe branci! [:D] Toti ne ploconim cand ne ducem acolo!

 

Am avut sambata parastasul de 6 luni. Toate bune si frumoase, la biserica, apoi la cimitir, slujba cu "vesnica pomenire"... Ei bine, eram toti acolo, batzaiam cosul cu coliva, mai inlacrimati... cand sa termine cu pomenirea, exact inainte de "Dumnezeu sa-l ierte!" a trecut peste noi primul MIG din Show-ul de la Baneasa, cu motoarele in plin! Am schimbat o privire cu fratele meu, si i-am zis:

"Numa' tata putea sa ne faca una ca asta!"

"Exact la asta ma gandeam si eu acum!!!"

 

El era un tip mucalit, si toate astea mi se par asa de "pe calapodul lui", incat nu stiu ce sa mai cred. Coincidente? Semne? Am sa ma lamuresc intr-o zi... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu trec mult mai ușor pron perioada asta, de dupa, decat atunci cand il stiam in suferință și nu faceam, cu totii, inclusiv el, decat sa așteptăm finalul.

 

La tata a durat 9 luni ...9 luni de chin, de suferință, de neputință, de deznădejde, de lacrimi, de durere, de disperare, de gol, care parca ne-au pregatit pe toți in a fi bine după ...

 

Eu sunt bine pentru ca sunt sigura ca lui ii e mai bine ca in acele 9 luni ...mama pare bine, pentru ca mai rau ca atunci nu ii poate fi ...si lui trebuie sa fie bine, ca noi sa putem merge înainte fara el si sa nu uitam sa trăim.

 

9 luni de coșmar, au reușit sa ne pregateasca pentru viata fara el ... interesant !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, asa e... Am experimentat aceeasi chestie, stii ca si povesteam mai atunci, ca nu mi se pare o catastrofa, contrar asteptarilor... Ma gandeam ca lumea mea se va darama, dar, intr-adevar, a fost mai rau atunci... Neputinta, framantarile, durerea, ale lui, ale noastre... a fost mai rau. Acum e dor, si duiosie, si foarte multa iubire. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu trec mult mai ușor pron perioada asta, de dupa, decat atunci cand il stiam in suferință și nu faceam, cu totii, inclusiv el, decat sa așteptăm finalul.

 

La tata a durat 9 luni ...9 luni de chin, de suferință, de neputință, de deznădejde, de lacrimi, de durere, de disperare, de gol, care parca ne-au pregatit pe toți in a fi bine după ...

 

Eu sunt bine pentru ca sunt sigura ca lui ii e mai bine ca in acele 9 luni ...mama pare bine, pentru ca mai rau ca atunci nu ii poate fi ...si lui trebuie sa fie bine, ca noi sa putem merge înainte fara el si sa nu uitam sa trăim.

 

9 luni de coșmar, au reușit sa ne pregateasca pentru viata fara el ... interesant

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...