Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amurgul zeilor


Recommended Posts

Dragelor, au gasit un medic care e dispus sa il opereze. Candva in ianuarie. Intre timp are de urmat o reteta estul de drastica si evident se poarta ca un copil mic... Cred ca si cu fie-mea ma intelegeam mai bine! Altfel trecem prin stari extreme, cand dezamagiti, cand optimisti, cand veseli, cand tristi... Dar am strans randurile intr-un mare fel, comunicam cum nu am comunicat niciodata pana acum... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 248
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sì noi ne.am făcut valiza și am întins. O la tata.

Nu am stat pe gânduri deloc, e la prima chimio ...deși nu Ni s.a dat speranța mari.

Ne vom întoarce acasă pana de Crăciun vreo câteva zile apoi vom face Craciunul împreună cum nu l.am făcut niciodată .

Eu îi mulțumesc lui Dumnezeu. ..ca măcar acum îmi pot cunoaște un pic tatăl .

De ăsta eu cred în Dumnezeu ...asa cum cred ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, succes la operatie! Ce bine ca il opereaza totusi!

 

Strumfitza [grup]

Ma bucur si eu foarte tare, desi am undeva un colt de indoiala, pentru ca stiu ca in cazul pacientilor oncologici e foarte usor si se practica abuzurile, degenul operatului chiar daca nu mai sunt sanse de ameliorare sau de prelungire a vietii. Rafuz s ama gandesc la asta, si sper sa fie o operatie reusita. Daca va fi serios si cu dieta si tot restul, poate, cine stie...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sì noi ne.am făcut valiza și am întins. O la tata.

Nu am stat pe gânduri deloc, e la prima chimio ...deși nu Ni s.a dat speranța mari.

Ne vom întoarce acasă pana de Crăciun vreo câteva zile apoi vom face Craciunul împreună cum nu l.am făcut niciodată .

Eu îi mulțumesc lui Dumnezeu. ..ca măcar acum îmi pot cunoaște un pic tatăl .

De ăsta eu cred în Dumnezeu ...asa cum cred ...

Mda, si la noi s-a petrecut asa, un fel de coagulare a familiei in jurul lui.

E prima data in viata cand nu ma mai lupt cu sotia lui pe el, acum luptam impreuna, pentru el. Va rog sa cititi ghilimelele din fraza de mai sus, sa spunem ca intre noi a fost un pui de rivalitate, nu gasesc un termen mai bun...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, si hai sa sparg si buba asta...

Fetita mea are 3 ani. o sa vina vremea sa afle ca ceva nu e in regula cu Tataie al ei. Am emotii mari legate de modul de a aborda problema.

Prima amintire din viata mea este noaptea in care a murit bunica mea, aveam 3 ani si jumatate si ne iubeam nespus. Dupa asta nu mai am alte amintiri pana spre 5 ani, 5 ani jumate. 

Cred ca mica mea simte ca ceva nu e in regula, pentru ca in ultima vreme are un comportament imposibil. E nervoasa, bazaita, rasfatata, incapatanata si toate cele...

Simt eu ca ar trebui sa vorbesc cu ea despre asta. Desi tata nu e de acord.

In orice caz, ma gandeam la o abordare de genul: "Tataie este bolnav, are nevoie de ajutorul domnilor doctori (stie asta) ca sa se faca bine."

Asta ca punct de plecare. Apoi, in functie de situatie, sa-i spun fie ca s-a facut bine, fie ca boala lui era prea serioasa si nu s-a putut repara. Ca urmeaza sa moara" Si aici, daca ma intreaba de ce, eu inclin spre varianta cu "Va termina de trait. A inceput sa traiasca inaintea noastra si o sa termine de trait, la fel, inaintea noastra. O sa ne fie dor de el, pentru ca l-am iubit, dar trebuie sa fim bucurosi ca l-am cunoscut si ca am avut ocazia sa fim atata vreme impreuna" 

As evita chestiile cu "S-a dus la cer / in rai / la doamne-doamne, ca a plecat departe, la mai bine, etc." pentru ca mi se pare ca mai mult ridica intrebari, decat raspund la ele... Mai ales daca merge la inmormantare si il vede ca e in groapa, sub pamant, iar eu ii zic ca e in cer. Cum sa-i explic ca bucati din el sunt in groapa si alte bucati in cer? Nu cred ca mi-ar fi de prea mare ajutor chestia asta. 

Asta cu inceputul si  sfarsitul mi se pare mai aproape de lucrurile pe care le cunoaste si le poate intelege ea... 

 

Ce ziceti? Voi cum ati proceda, sau, daca ati trecut prin asta, cum ati procedat?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oofffff .....aceeași pb am și eu ..fiumiu are 4 ani și 10 luni

Parcă mi.e so ciuda ca acum e bunicul perfect.

Tatăl meu se simte ok ..e bine .

Îmi cer permisiunea sa iasă în parc cu copilul eu nu pot refuza ...jucării , adormit împreună .

Fiu.miu simte ceva la mama ...o vede trista ..pe mine la fel deși încerc sa nu .

Nu suntem nici acasă , suntem la ai mei.....un talmes _valmes.

Cum , ce o sa.i spun Lu fiumiu după ?

Eu m.am gândit sa.i spun ca s.a făcut un înger ..și a plecat .

Cu siguranță nu îl voi lua la înmormântare ...nici vorba .

Nu vreau sa îl vadă mort ...e un picuț mai mare și va trage de el în sicriu, îl va ruga sa meargă în parc.....uuffff ce greu e !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu asa am facut cu bunica mea, am inceput sa urlu ca de ce pun pamant pe ea, ca o murdareasca, ca o sa iau eu un lighean si o scot de-acolo s-o spal, si de-astea... Multa vreme am tot amenintat pe toata lumea ca au bagat-o pe Mamaie acolo si au murdarit-o, si ca o sa ma duc eu s-o scot afara... 

 

Greu al naibii....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca doamne-fereste se intampla...

eu ti-as spune sa nu duci fetita la inmormantare, nici macar s-o lasi sa-si vada bunicul in sicriu. poate fi impresionata/afectata negativ destul de mult si apoi sa ai de tras cu ea, cu vise urate noaptea sau mai stiu eu ce. daca ai putea s-o duci in alta parte in zilele respective, sa nu asiste la nimic din ce se intampla in astfel de stiuatii. e mai bine asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...