Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Migrene


Recommended Posts

Azi am rămas acasă ..când la mine la munca se urla de treaba .cauza?

O nenorocita de migrena!

As vrea sa discutăm. ..cine sufera de migrene cum le mai găsește leac ?

Eu când ajung la epuizare e clar ca mă trezesc cu migrena ...plus niște carente de fier! ..Am niște frumuseți de migrene .chiar dacă încerc sa o previn cu calmante , degeaba...pana nu mă tine măcar juma de zi la pat nu se lasă.

Voi , care suferiți de ele cum le calmați ..și mai ales cum va simțiți după ?!

Eu după o migrena mă simt slabita, transpir , nervoasa, obosita...o frumusețe!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Off...eu sunt migrenoasa de cand eram copil.

 

Am facut investigatii, tomografii etc., n-am nimic, pur si simplu asa sunt eu. Daca e migrena de-aia grea de 3 zile, se lasa cu voma, ameteala...stii tu.

 

Nu am alt remediu decat unul ne-natural, algocalmin fiola, altfel nu ma lasa durerea, cu absolut nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu credeti ca disconsider, copilul meu mic a fost diagnosticat cu migrene si a fost mai bine de juma' de an sub supravegherea pediatrului. Ne-am obisnuit cu ideea ca asta e, chiar la inceput sa-i dam nurofen si sa speram ca trece daca am actionat suficient de repede.

 

doc. Naturista la care am mers mai apoi ne-a atras atentia ca e dezhidratat si nu bea suficienta apa. I-a dat saruri de rehidratare si program de baut apa:) si iaca nu mai are dureri de cap. Se intorc cand nu bea apa toata ziua. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Migrenele mele sint pe fondul consumului de mincare care nu e light,pe fond de oboseala/stress sau cel putin asa le asociez eu. Cum maninc mai mult sau ceva care nu-i convine organismului,ma ia o durere de cap cu junghiuri prin cap ,ma deranjeaza lumina,senzatie de voma, o durere teribila in punctul unde se intilneste nasul cu fruntea si nu suport zgomot,compania altei persoane....ceva cumplit. 

 Am observat ca-mi face bine saridon,dar nu intotdeauna. Am facut dusuri ,imi fac masaj la timple si incerc sa-mi induc o stare de bine. Uneori imi trece in  jumatate de zi.

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Migrenele mele sint pe fondul consumului de mincare care nu e light,pe fond de oboseala/stress sau cel putin asa le asociez eu. Cum maninc mai mult sau ceva care nu-i convine organismului,ma ia o durere de cap cu junghiuri prin cap ,ma deranjeaza lumina,senzatie de voma, o durere teribila in punctul unde se intilneste nasul cu fruntea si nu suport zgomot,compania altei persoane....ceva cumplit. 

 Am observat ca-mi face bine saridon,dar nu intotdeauna. Am facut dusuri ,imi fac masaj la timple si incerc sa-mi induc o stare de bine. Uneori imi trece in  jumatate de zi.

Pup!

 

pare a fi de vina vezica biliara. ti-ai facut recent eco, sa vezi daca nu ai "bila lenesa" sau ceva pietricele la bila ?

asa pateam si eu in tinerete (liceu, facultate). cand simteam ca ma ia "criza" luam imediat emetiral si simptomele se ameliorau. stiam ca am diskinezie biliara (diagnostic pus de medic). am invatat sa evit mancarurile care imi declansau criza de bila asociata cu durerile cumplite de cap. si nu am mai avut probleme de ani de zile, slava domnului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna,

 

din pacate si eu ma confrunt de ani de zile cu problema asta; ma mai ajuta pastilele pentru bila .... prin nenumaratele cautari am descoperit ca am probleme si cu bila si cu glanda tiroida, fiecare cu tratament.

Insa dupa perioada de stres, suparare, oboseala, sau daca mananc anumite alimente si indeosebi inainte sau dupa menstra...am migrenele astea cumplite care tin si vreo 2-3 zile.

Cum simt ca ma ia un pic..incep sa iau bilichol...in rest cand nu mai rezist tot algocalminul ma salveaza . :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine e mostenita de la mama si se pare ca am transmis-o si unuia din copii. La cel mic tine cu nurofen expres de 200. La mine Quarelin daca o prind la inceput sau gramezi de Adalgin, Ibuprofen... si nu merge chiar totdeauna, daca a apucat sa ma ia rau. Am o colega care a avut asa o migrena nasoala, cu varsaturi, ca a chemat si salvarea si i-au facut aia perfuzii. A ajuns si la RMN si tot nu i-a dat de cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu esti diagnosticata cu migrena sau spui tu ca suferi d emigrena?

 

Eu am suferit cumplit de dureri puternice de cap(nu pot spune ca aveam migrena ca nu m-a diagnosticat nimeni)pina am inceput s aiau pastile de tensiune.De atunci...parca am uitat ce sunt alea dureri(ma mai doare usor,suportabil si in generam trece cu o pastila...la schimbarile de presiune atmosferica).

 

Sotul insa avea muschii gitului extrem de incordati si asta ii dadea dureri cumplite d ecap,a facut la recomandarea medicului citeva sedinte de masaj...si de atunci nu mai are probleme.

 

Trebuie investigat si vazut daca e migrena sau durerile vin din alta parte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...