Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Adoptia unei persoane adulte


Recommended Posts

Vreau sa adopt o fata pe care am crescut-o impreuna cu sora mea de cand era mica pana cand avea 11 ani, cand  m-am maritat si am plecat din tara iar ea a ramas in continuare cu sora mea panal a majorat.  Fata are acum 22 de ani, deci sunt mai mult de 18 ani diferenta intre noi. 

 

Exista legislatie pentru asa ceva la noi in tara?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

uite ce am gasit pe alt site, informatia a fost postata in 2011.

 

"Si persoanele majore pot fi adoptate , insa trebuie indeplinite anumite conditii, printre care si aceea ca persoana adoptata sa fi fost crescuta de adoptator in timpul minoritatii sale( Legea 273/2004).
Trebuie sa va adresati instantei in vederea realizarii adoptiei."

 

si inca o informatie, din 2013:

http://www.cugetliber.ro/stiri-cetatenesti-se-poate-infia-o-persoana-majora-164352

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greieras,mergi la judecatoria de care apartii si intrebi.Fata fiind majora poate singura dovada de care au nevoie e verbala,adica marturia ei.In cazul in care era minora si faceai dovada cu chitante de imbracaminte,medicamente...de ce i-ai putea oferi unui copil statul se autosesiza si parintii erau cazuti din drepturi.Asta pt ca avem un nepotel care sta la noi si n-i s-a spus ca-l putem adopta daca parintii sunt cazuti din drepturi si mi-au dat o gramada de exemple...nu mi s-a parut ok si ne bucuram de el asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...