Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

Salutare,

 

Va multumesc ca mi-ati dat de citit si de gandit, cu povestile voastre despre copii/educatia despre sex/suferinte din dragoste/despartiri.

 

Eu cred ca la 9-10 ani e cam devreme sa ii indemnam sa citeasca despre sex, sunt suficiente notiunile de igiena a partilor intime, ce diferentiaza baietii de fetite, descrierea corpului uman. Sigur ca vor fi mereu copii mai precoci si mai curiosi care vor citi si vor sti. O carte pe intelesul si la nivelul lor, "uitata" nici prea la vedere nici prea la neindemana, poate fi utila.

 

Eu la varsta lor exploram biblioteca mare cat un perete a familiei si am gasit, "intamplator" desigur o astfel de carte, am citit-o din scoarta-n scoarta si o reciteam periodic. Subiectul era insa tabu la noi in casa si nu am discutat cu parintii asa ceva.

Am fost o fetita careia i-a venit mestra la 9 ani, in deplasare, in vacanta la niste prieteni de familie, fara sa-mi fi vorbit mama despre asta inainte. credeam ca o sa mor... Din fericire, doamna familiei m-a luat deoparte, pe mine si pe prietena mea, o fetita cu 4 ani mai mare ca mine (ei nu-i venise inca mestra) si ne-a explicat ce si cum, cu blandete si intelegere (d-na era profesoara).

Deci o discutie timpurie cu fetitele despre menstruatie este absolut necesara, parerea mea, pe la 7-8 ani.

Desigur ca acum ore din astea se fac si la scoala, dar e bine sa explice si mama, e mult mai reconfortant pentru fetita sa auda (si) de la ea.

 

Vreau sa discut si alte subiecte, dar nu am timp acum, trebuie sa termin mancarea, apoi am ore, dupa amiaza.

 

Nu plec inainte de a ura frumosilor copii ai lui Zenit casa de piatra, noroc si intelegere, ca iubire au, cat carul.

 

Si lui MIckyyy, sa vina bebe in momentul cel mai propice la o mama calma si relaxata. Toate se vor aranja, ai incredere!

 

Si lui Aqai&Alex, multi ani plini de aventuri cu Momo. Nu am inteles de ce e asa ingrijorat Alex, ca nu e bun stapan de perus? Spune-i ca Momo deja il iubeste, e membru al familiei si e fericit cu voi, asta e cel mai important. Restul (vorbitul si alte nastrusnicii) vor veni pe pracurs.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc, Aqai! Ingerasul cu lampion a inceput sarbatoarea rupandu-si genunchiul si a incheiat-o spargandu-si buza. La ea asta e asa, de zi festiva, in zile obisnuite poate si mai mult  [batcap] . Chira a facut desenul. Si o scrisorica cu doua dorinte, cum ne e intelegerea. Iana a scris o lista cu jumate din catalogul de jucarii. O doare undeva de intelegerea noastra. Dar pentru ca a scris lista aia singura si are un foarte dezvoltat simt al limbii (sau o foarte puternica dorinta de a primi cat mai mult, cat mai "tot"), am lasat-o asa  [:)] .

 

Mi se rupe inima de jalea lui Alex. E ca si cum am incepe noi acum toti odata sa bocim ca la ce-am mai investit atata amar in copiii astia, ca tot n-o sa apucam sa-i vedem pana la capatul vietii lor :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai


 

toata lumea care a avut perusi, va rog, instructiuni detaliate despe cum ati facut pasarile alea mici cu creier si mai mic sa vrbeasca, sa vina la voi, sa nu zboare bezmeticie prin colivie cand bagati mana sa-l scoateti?

 

help, help, help!

[flo2] pai o sa fie o perioada de acomodare, perusul pana se obisnuieste cu noua familie, ca sa nu zboare bezmetic prin casa noi am preferat sa scurtam aripioarele, asta pt inceput pe urma nu a mai fost nevoie zbura in voie prin casa, al meu perus nu suporta sa aive usa inchisa la colivie, vrea afara asa ca a tras de zabrele pana a rut 2 si iesea orcum, pana ne-am prins si i-am lasat isa de la colivie tot timpul deschisa,

iar multa eabdare noi il lasam pe masa si ii puneam seminte si venea sa manance si vorbeam cu el si incet a inceput sa aive incredere in noi sa vine sa manance din palma sa stea pe deget sau pe umar,

gasesti si mai multe info pe net, vezi ca le place sa se scalde sa ai un capacel mai mare sau o castronas mic pt joaca lor in apa [:)]

mult succes, [flo2] si lasai pe copii sa se ocupe de dresat sigur le va placea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergeti la Viena, sa nu ratati Prater si Schweizerhaus [:)] e parcul de distractii...super fain, cu de toate pt toate varstele..platesti insa la fiecare separat, nu e ca Disney Land...dar e mult mai bine asa, pt ca nu e ft aglomerat...la Schweizerhaus mananci specialitati nemtesti si bei bere de la mama ei...noi am fost in ambele zile si am mancat acolo, atta de mult ne-a placut...si ciolanul ala e delicios rau...dintr-unul am mancat 3 persoane...

 

Noi am baut mereu in fata Marciei...si la ocazii are si ea paharul ei de sampanie...din care bineinteles ia o gura...a gustat si din bere..cum am fost la vizionari de fabrici de bere, dupa urma si degustarea; asa ca i-am dat si ei sa guste....

Eu cand eram mica si ai mei bunici dadeau petreceri, dupa ce plecau musafirii, scurgeam paharele [:)] pana m-a prins bunica [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, eu cand aveam o prietena si simteam ca ma indragostesc mai cu foc, ma desparteam de fata. Ca sa nu ma complic [:)] Sigur ca sufeream un picutz...

Nici eu nu stiu acum ce era in capul meu atunci...asa ca cum vrei tu, cu minte de adult, sa intelegi ce-i umbla unui copil prin cap?

Chiar ca este greu de inteles mecanismul judecatii lor ...sa va spyn ultima isprava a lui fiu-meu ?

Luni, cand Flavia a stat acasa cu febra si el s-a dus la scoala, intrebat de copiii si councelerii din after care "unde e Flavia", Alex le-a spus ca e bolnava, acasa, are Ebola ...(n-am emoticoane pe tel, dar as pune unul numit " valeu").

Noroc ca aia din after care au ras, dar copiii aia, daca se duc acasa si spun ca este cineva in scoala cu Ebola ?

 

Mamaaa ce l-a certat barbatul ...i-a spus ca daca se prezinta aia de la infectioase la usa, il da pe el, sa-l cerceteze de Ebola ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luni, cand Flavia a stat acasa cu febra si el s-a dus la scoala, intrebat de copiii si councelerii din after care "unde e Flavia", Alex le-a spus ca e bolnava, acasa, are Ebola ...(n-am emoticoane pe tel, dar as pune unul numit " valeu").

 

 

[:-)))] Iertaciune, nu stiu din ce-s facuta, jur ca nu sunt chiar ultima nesimtita de pe pamant, dar la fazele astea eu nu ma pot opri din ras de-ala din toata fiinta  [:-)))]

Ce tare a fost Alex, ia mai da-i o scatoalca dupa ceafa din partea mea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

super vacanta si domnisorica in bluzita cu inimioare e fermecatoare!

 

si pana nu uit: baiatul cel -cu-ochi-fantastici: cum si ce, mama, faci de-i sta parul lung asa frumos si ordonat?

 

ca Tudor isi lasa parul lung si e tot valvoi mai rau ca bufnitza, alex are si el un smoc care numai in sus sta?

 

cum fac si eu sa am asa baieti cu plete frumoase si nu doar sarme incalcite in varful capului? huh?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...