Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

in seara asta am fost o bestie [:)]

 

am sunat-o pe mama si i-am zis "vreau sa discutam politica". dupa care am rugat-o ca duminica, inainte de a pune stampila pe ponta, sa se gandeasca la asta: i-am comunicat concret cat reprezinta impozitul la salariul meu de acum, cu cota de 16%. I-am reamintit apasarea mea, cu impozitarea progresiva (i-o mai pomenisem si pana acum), si intrucat 35 e dublul lui 16, i-am explicat cat ar fi impozitul la 35%. dupa care am rugat-o sa imparta diferenta la pensia ei, cu sau fara aia 25% dati inapoi de ponta. au iesit cam 4 [:)]

am repetat: duminica, cand o sa-l votezi pe ponta, adu-ti aminte ca o sa imi ia in plus 4 pensii de-ale tale in fiecare luna.

 

am incheiat cu "noapte buna" [:-)))]

 

stiu, am fost sadica, si teorema mea e probabil plina de greseli si economic, si politic vorbind, si inca nu m-am convins ca aceasta cota unica are vreo sansa de supravietuire indiferent de rezultat, dar na, am apelat si io la ce-am avut la indemana in fata unei pesediste convinse  [:)]

hai ca m-ai facut sa-I ccitesc mesajul tau lui tata. si a zis ca nu a auzit ca mareste impozitul, ca  nu crede ca va face ponta asa ceva...ca sunt doar vorbe sa duca in eroare alegatorilor.

 dimpotriva la profesori si doctori le va da...15% marire de salariu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

auzi si eu am avut o dezbatere politic a, cu tata...si mi-a spus tot felul de 'aberati" sa zic asa despre johannis...zau ca eu nu pot sa cred asa ceva. e adevarat? am pus intrebarile mele la subiectul cu dezbateri tev cu ponta-johannis...ppoate iti aruncci un ochi si imi raspunzi si mie.

le citisem. nu-s expert in Johannis [:)]

 

da, are 6 case (sau 7, ca asta mi-a zis mama, ca pe-a 7-a si-a achizitionat-o in campanie; i-am raspuns ca ma bucur pt el, in cazul asta l-a egalat pe ponta [:-)))] ) 

 

si da, inca nu s-a dat decizia in procesul lui legat de incompatibilitate (ca na, s-au trezit acum ca poate e incompatibil).

 

restul, da, sunt aberatii pe care acum le-am citit prima oara (si daca nici macar mama, antenista convinsa, nu mi le-a recitat inca, nu stiu zau cine le-a raspandit).

 

io inca ma mir ca n-am citit nicaieri c-a mancat copii la micul dejun...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca m-ai facut sa-I ccitesc mesajul tau lui tata. si a zis ca nu a auzit ca mareste impozitul, ca  nu crede ca va face ponta asa ceva...ca sunt doar vorbe sa duca in eroare alegatorilor.

 dimpotriva la profesori si doctori le va da...15% marire de salariu.

bine. mai suna-l o data [:)]

 

 

http://www.gandul.info/financiar/guvernul-vrea-sa-renunte-la-cota-unica-impozitare-progresiva-de-pana-la-35-13550677

 

si mai simplu - explica-i tatalui ca toate pomenile astea, inclusiv marirea salariului la profesori, vor trebui acoperite de undeva. e logic si matematic. in cel mai fericit caz nu mareste nimic si lasa in pace impozitul. in cel mai rau caz, aia 15% se transforma dupa alegeri in maxim 5%, si baga impozitarea progresiva. din aia 35% ai mei acopera marirea catorva cadre didactice linistit [:)]

 

ps: mama n-are pensie de agricultor [:)]  a fost profa de mate. si totusi, impozitul pe salariul meu chiar reprezinta de 4 ori pensia ei....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

al meu are bocanci la munca, fie ca e iarna sau vara....ca o paranteza, sunt made in Romania  [pk] si e ft multumit de ei....deci cei din armata elvetiana au contracte cu romanii pt bocanci...am vazut aceiasi bocanci si la politistii de aici....revenind la sosete, el are negre si ori au scrise zilele pe ele, ori au dungulite colorate in calcai...asa ca se pot imperechea ft bine...ale lui oricum nu se pot amesteca cu ale mele  [:)] iar Marcia are altfel de sosete decat am eu....deci noi nu avem problema asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine ca unii discuta de salarii si altii de sosete  [:)]

 

si aici se impoziteaza progresiv...dar se tine cont daca esti singur, casatorit sau singur cu copil...si daca esti casatorit, veniturile se cumuleaza, asa ca se ajunge la sume ft mari impozitate...mai bine stai in concubinaj.....la nemti e si mai rau, impozitele ajung si la 50% din salariu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io nu port sosete [:)]  asa ca fiecare cu ce-l doare.

 

asta e singurul lucru care ma afecteaza direct. mult mai mult decat legea amnistiei. (stiu, is egoista. sper sa nu-mi dea careva vreodata de ales intre astea doua).

 

si da, stiu ca in alte tari e impozitare progresiva. dar mai stiu si ca firma noastra are un buget. si cumva vor trebui sa se incadreze in el. ceva va trebui sa scada, ca tot matematica ne spune ca daca iei dintr-o parte tre' sa pui in alta. ori personalul, ori salariile.

 

unde-s finantistele noastre? sa ne spuna daca pentru o firma exista si alte parghii, cand se dubleaza un impozit.

 

imi mai amintesc de o singura modificare a unei taxe, care a crescut cu 0.5%. atunci da, ne-au modificat brutul, sa ne ramana neschimbat netul. dar era jumate de procent, nu inca 19%...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi maine avem planeringsdag adica discutam toata ziua cum sa ne îmbunătățim munca, ce sa facem, cum sa facem...in fel de 8 ore de brainstorming. E fain ca ne vedem si noi in alte haine :), mancam împreuna Gustarea si cafeaua dimineata si la ora 14, prânzul...suntem Împărțiți in grupe mici si așa discutam, apoi ne expunem părerile. Vinerea trecută a fost jumate de laborator si noi ce suntem maine, am lucrat. Acum e invers. Si săptămana viitoare va aduna șefa toate ideile si ni le va expune la ședința săptămânală, sa vedem ce va ieși.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...