Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici eu nu umblu in adidași decât la sala, e drept ca merg o data pe săptămana, in vara alergam de 2-3 ori pe săptămana. Dar la munca am sosete albe, ca nu pot altfel. O pereche pe zi.

 

Alea negre le port pana la munca si inapoi si in zilele încarce nu lucrez, ca umblu in blugi si pantofi la care nu merg sosete subtiri.

 

Cat e sezonul de subtiri, le amestec cu Diana. :)

 

La cizme nu pot purta numai ciorapi lungi, pun si o pereche de sosete, ca altfel mi-e frig. Si mai mult umblu cu ghete de iarna :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io nu port sosete [:)]  asa ca fiecare cu ce-l doare.

 

asta e singurul lucru care ma afecteaza direct. mult mai mult decat legea amnistiei. (stiu, is egoista. sper sa nu-mi dea careva vreodata de ales intre astea doua).

 

si da, stiu ca in alte tari e impozitare progresiva. dar mai stiu si ca firma noastra are un buget. si cumva vor trebui sa se incadreze in el. ceva va trebui sa scada, ca tot matematica ne spune ca daca iei dintr-o parte tre' sa pui in alta. ori personalul, ori salariile.

 

unde-s finantistele noastre? sa ne spuna daca pentru o firma exista si alte parghii, cand se dubleaza un impozit.

 

imi mai amintesc de o singura modificare a unei taxe, care a crescut cu 0.5%. atunci da, ne-au modificat brutul, sa ne ramana neschimbat netul. dar era jumate de procent, nu inca 19%...

 

 

o sa-ti amintesc doar ca atunci cand au trecut de la progresiv la cota unica tot castigul ti-a ramas tie in buzunar.

 

ma indoiesc ca trecand la progresiv vor face angajatorii ceva sa suporte ei singuri toata cresterea. or sa va aduca aminte ca ati castigat cand s-a introdus 16%

 

si avand in vedere ca ei vor sa taxeze populatia si asta e scopul impozitului pe venit, ar fi contra-intuitiv sa suporte angajatorii.

 

probabil ceva concesii vor face, insa, sa nu se impuste in picior

 

deci nu e de bine, sorry :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh, si mie mi se duce cam catre 30% din salariu in impozit... si peste astea mai vin si alea locale care sunt mari, platesc acum local peste 450/ luna.

 

si o sa se duca la anul catre 40% caci mi-a crescut salariul, intru in alta treapta

 

brrrr

sincer, eu n-am inteles cum vor ei sa faca infrastructura si sistem de sanatate si au micsorat impozitele. m-am bucurat, dar zau ca nu era fezabil

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o sa-ti amintesc doar ca atunci cand au trecut de la progresiv la cota unica tot castigul ti-a ramas tie in buzunar.

 

cand s-a facut trecerea asta cred ca eram rezident, cu imensul salariu de 50 de dolari pe luna. sincer, nu mai stiu care erau cotele inainte, da' e posibil sa fi fost o crestere, nu o scadere [:)]

 

deci n-am aberat prea tare...

 

stiu ca pana acum firma a afirmat "voi ati negociat salariul net la angajare" (si l-am mai negociat si in euro, dar asta n-a insemnat ca s-a tinut cont chiar de orice modificare a cursului valutar, insa da, se ajusta anual). nu stiu daca acum isi vor schimba punctul de vedere. om trai si om vedea,

 

(da' macar mai am 2-3 zile de repetat lozinca [:-)))] )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, la diferenta dintre net si brut vroiam sa ma refer si eu ...aici se negociaza salariul brut si taxele se aplica acestei sume ...asa ca, orice adiere in sus-jos la taxe se simte prin buzunare ...

 

Ce sa faca o companie ca sa respecte net-ul negociat cu angajatii ? Pai doua lucruri ...ori creste costurile de salarizare, ori ii da afara si angajeaza pe unii mai ieftini.

Nu vad ce alte parghii pot exista ...ah, ba da, ca taie alte beneficii care sa balanseze cresterea din salarii - pensie privata, asigurare medicala privata, benzina la masinile de firma ...etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aminna, la mine s-a simti ca eram in penultima treapta- adicatelea era numai una mai sus, deci mi-a scazut procentul de impozit, mi-a crescut salariul. Si cam toti cunoscutii mei erau in aceeasi ipostaza.

 

atunci angajatorii ar fi putut sa spuna-am negociat net, iau eu diferenta, dar nu cred ca auavut mecanismul asta la indemana prin modul de aplicare a legii, caci intentia a fost sa scada impozitarea populatiei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai sa creasca costurile de salarizare (daca pot) [:)]

 

pensie privata n-avem; asigurare medicala da - din partea mea s-o taie, ca inca n-am beneficiat de ea (emoticoncarebateinlemn); benzina la masinile de firma ne e asigurata doar pentru deplasarile in interes de serviciu (adica sa vii la birou nu-i interes de serviciu, pe aia o platim noi; sa merg la un spital cu care lucrez pe un proiect e interes de serviciu, dar costul respectiv e decontat firmei care sponsorizeaza respectivul proiect, deci nu le suporta firma).

 

(daca le mai enumar ajung la concluzia ca jobul meu n-are chiar atatea beneficii [:)] )

 

mersi mult de raspunsuri! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...