Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

Viviana, hai ca tu ma luminezi! am stat o ora de vorba cu tata...si ma doare capu iara...imi trecuse dupa un aleve luat mai devreme.

zice ca johannis e pe mina cu basescu, care vrea sa-si scape fratele de la puscarie...

si cu macovei care a facut faza cu voturile si a scapat basma curate...si cu alti mari corupti ai natziunii.

ponta in schimb le promite ca cota aia unicca se va reduce la 8% si nu mai stiu ce alte pomeni.

nu vrea sa inteleaga , ca  cu o cota scazuta intr-o tara care nu produce nimic, industra /agricultura la pamant...nu are de unde sa dea careva indifferent cat de mult promite.orice potential presedinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai, inteleg cat de cat :). Deci astea sunt facute de scoala sau private?

Aici e cam la fel in clasele mici : nu prea ai teme, nu prea ai acces la ce fac la scoala. Exista insa in librarii caiete de lucru care urmaresc programa, fise pe internet; deci poti sa lucrezi cu copilul daca vrei. La scoala se face suplimentar numai cu cei in dificultate. Exista si structuri private de ajutor, dar iarasi acolo merg cei cu "probleme" (cel putin in clasele mici).

 

 

private.

 

da, am incercat varianta cu lucrez eu cu ei, dar se reducea totul la lucruat cu tudor din cauza dyslexiei. am avut 3 ani foarte grei, ore de munca si nu usoara. si atunci pt Alex, de unde mai scoteam timp si pt el? in plus ma temeam sa nu devin o mama all work and no fun :)

 

asa programul asta de mate e super, e structurat, eu le corectez zilnic fisele, ii ajut daca au nevoie dar nu pierd timp sa pun cap la cap materialul si explicatiile. si am mai spus, nu ma bazez 100% pe programa scolara, ca aici e ditamai "razboiul psihologic" referitor la matematica in ontario.

 

ori ca e atat de revolutionar conceputa progframa ca inca nu s-a inradacinat dar cand o prinde or fi toti genii fara sa invete nimic pe de rost, ori ca it's a complete mess si ca pending doom e dupa colt.

 

in plus, eu sunt destul de sigura ca in 2 ani cel mult vor depasi grade level si cu programul asta merg inainte indiferent de nivelul de scoala. caci motivul de egala importanta a fost sa le dau un boost intr-o arie in care au potential mare si pot sa reuseasca relativ usor, ca sa mai compenseze  - in cazul lui tudor - senzatia de eu sunt prost, nu pot citi. 

 

in sumar, mate private e oarecum de fitze asa ca sa capete puncte la moral :) 

 

iar la reading writing noi suntem din aia "cu probleme" :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma enerveaza in Franta ca nu e deloc competitie, sau mai degraba e o falsa non competitie. Nu se fac clase mai bune, nu se "racoleaza" copiii buni. Toate scolile din franta sunt la fel de bune, toti copiii sunt la fel de bine pregatiti. UN rahat in 2 vorbe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai mai, s-au infratit franta si canada?

 

vai de mine sa spuan vreunul ca el e mai bun ca altul la ceva :)))  [:-)))] nu, toate sunt la fel, toti invata la fel, toti trec ca gasca prin scoala, nimic nu repeta clasa, dar la sfarsit nu primesc diploma de terminat liceu.

 

asa au rezolvat ei problema cu dreptul la educatie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...