Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

Felicitari puiutilor de Rox si Karu, pe care i-a prins elanul cunoasterii!

La noi magia invatatului a ajuns doar la mine, pentru ca am primit cursurile (in sfarsit!!) si ma pot apuca de ele.

Am insa sedinta cu parintii saptamana viitoare, si la Flavia si la Felix, asa ca poate o sa aflu ceva care .. va aduce magia peste mai multi dintre noi in casa  [:D]

 

Eu situatia din tara o vad putin altfel, chiar cred ca exista oameni care pot fi cumparati cu o punga de daruri pentru un vot, dar nu din prostie sau din nerusinare, ci dintr-o apatie de cetatean care a fost 5 ani departe de politica si intr-o zi trebuie sa stampileze intre doua nume cu care oricum nu rezoneaza. In strada a iesit generatia Facebook, Twitter, care are acces la informatie, care are o parere si care inca mai spera ca acea parere a lui conteaza. O generatie care stie ca poate schimba ceva daca isi cunoaste drepturile si cere sa ii fie respectate. Omul de la tara, a carui viata e punctata de ritmul anotimpurilor si al sarbatorilor, s-a "descurcat" si a supravietuit si in trecut, si se simte mai implinit in buricul safe al comunitatii lui restranse de sat, de catun, si mai putin o rotita in marele sistem care oricum ii da impresia ca nu conteaza. De-aia cred eu ca ies la vot dusi cu microbuzul si isi lasa docili intelectul sa le fie condus de primar si de cine considera ei ca le-ar fi superior. Pentru ca nimeni nu vrea sa se puna rau cu primarul, nu?

 

M-am plimbat pe site-ul ala de la BEC cu rezultatele fiecarei sectii de votare in parte, de nostalgie mai mult decat din vreun fel de curiozitate. Am vrut sa vad unde s-a votat in satucul meu bucovinean, la sectia de la scoala, la caminul cultural al catunului alaturat, le si vedeam, intuiesc si cine anume s-a dus. Ei bine, am fost placut surprinsa sa vad ca KI avusese scoruri mult mai mari decat PM (prim-ministrul, da? nu altceva) si ca si Monica Macovei avusese voturi mai mult decat rezonabile. No' bun ashe, ne-am potrivit si de data asta ceasurile pe acelasi indicator. Asa ca ma gandesc ca votul meu de maine e punga mea de daruri pentru ei, daca tot sunt dintre acei care "s-au spalat pe cap" (si pe creier) si au plecat unde-au vazut cu ochii  [:)]

 

Dar nu mai vorbesc de politica taman acum in ajun, voiam doar sa intru in mood pentru maine, ca termosul de cafea il am pregatit, iar mai apoi... fie ce-o fi. Vreau sa le urez succes celor care se vor duce maine la vot, sa aveti vreme buna, si activitati placute celor care nu merg, ca multe locuri cred ca o sa fie mai goale decat de obicei. La noi se anunta vreme buna maine asa ca dupa baia de multime cred ca mergem la zoo, ca n-am mai fost de doi ani si acum intelege si Felixosul mai multe, se poate minuna mai cu spor.

 

O zi frumoasa sa avem!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata pinguini

 

O zi frumoasa azi, avem soare :-))

Al meu a plecat sa o ajute pe o matusa sa-si mute lucrurile din gradina in casa noua. Stateau nu departe de noi, acum se muta destul de departe, dar si-au luat casa cu gradina mare; au vandut ap.pe care il aveau (gradina aveau in alta parte)...ea are 75, el 63 (si iese in dec.la pensie); ideea cu mutatul eu le-am dat-o :-))) imi pare bine pt ei, dar rau ca nu ne vom mai vedea asa des; ei nu au copii; ea e nasa de botez a elvetianului...avem o relatie super cu ei; imi sunt tare dragi...ea nu are mana dreapta de la cot in jos (parintii aveau ferma si si-a taiat-o la freza cand avea 3 ani); cu toate astea a muncit, se descurca singura fara probleme...o admir mult pt asta...el e italian, ft de treaba si o iubeste ft mult...sunt mereu ca 2 proaspat indragostiti, asta dupa 30 de ani de relatie...

 

Eu merg la cumparaturi, iar apoi trebuie sa fac cu Marcia la mate...plus engleza si franceza..are teste sapt.viitoare la toate..

 

o sambata frumoasa va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 La noi se anunta vreme buna maine asa ca dupa baia de multime cred ca mergem la zoo, ca n-am mai fost de doi ani si acum intelege si Felixosul mai multe, se poate minuna mai cu spor.

 

 

 

Daca o mai fi deschisa zoo cand iesiti voi de la vot! [:D]

 

Interesant ce zici tu cu Bec ul si satucul tau bucovinean, sa bag si eu un ochi sa vad cu cine au votat cei din satul bunicilor mei.

 

Azi e sambata si s-ar zice ca avem timp de relax, dar precum toate se intampla in weekend, avem de treaba: ni s-a stricat centrala! [smulgpar]  mi s-a stricat bicicleta! [alcool]  trebuie sa chemam un electrician sa schimbe 2 prize!  Nick acum completeaza chestioanrul care trebuie sa il trimit inapoi la HMRC cu facturile si dovada adresei mele si a copilei, cum ca stam la adresa asta si pe langa ca am alergat dupa toate facturile, bank statement, sccrisori de la scoala, acum a trecut Nick la completat chestionarul de 11 pagini! [alcool]  cu intrebari care de care mai idioate si discriminatorii! Ce legatura are venitul familiei, daca stam cu chirie sau e proprietate personala casa, daca avem masina si ce marca e, cat paltim facturile la utilitati lunar... and so on! [alcool]  [smulgpar]  ce masa de treaba au intrebarile astea cu un drept legitim al Sophiei de a lua acesti bani, alocatia lunara! doar pentru ca are un parinte non british?!! [smulgpar]  si ce alte intrebari idioate si dovezi de le cer la cei care-s selfemployed, facturi/dovezi/documente  numele angajatorilor, payslip, adresele exacte ale persoanelor pentru care lucreaza celor care fac curatenie ... deci asta e special targeted pentru migranti, east europeans si nu numai! [smulgpar]  Deci Nick a spus ca o sa completeze toate rahaturile astea de intrebari, desi maine trebuie sa ia hartoagele la munca sa completeze exact venitul, numele Head Unitului si alte rahaturi de care intreaba?! cu ce ii ajuta, la ce au ei nevoie de informatiile astea cand e dreptul Sophiei de a lua acesti bani?  nu le ajunge dovada ca locuim la adresa asta si ca Sophia merge la scoala de langa casa?! ce nevoie au de informatiile astea aditionale si discriminatorii?! [fal] Cum ziceam, Nick completeaza astea sa nu le dea motiv sa suspende alocatia, mare avere, 82 lire/luna! dar o sa le scrie scrisoare sa ii intrebe de ce si cu ce ii ajuta sa stie marca masinii si cheltuielile lunare si daca platim chirie au ba? [fri]  [alcool]  O mai mare porcarie ca asta nu am vazut/auzit de cand sunt aici ! Dar precum anul viitor sunt alegeri si UKIP le sufla in ceafa e de inteles!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, tare ciudat...bine ca nu va intreaba si ce nr purtati la pantofi...bafta sa rezolvati...

 

Al meu a luat alocatie pt Marcia, aducand doar certificatul de nastere; desi eu stateam cu ea inca in tara...cand am obtinut eu jobul, a sistat-o la el si am aplicat eu pt ea...asta pt ca la noi se da si o alocatie de familie (o da firma, e o suma fixa, se da celor care au copii, dar nu pe copil); daca nu luam eu alocatia, nu imi dadeau suma asta pt familie...alocatia in cantonul Zurich e 200 fr/luna (in alte cantoane e mai mare, Geneva parca 600); cealalta e 3000 pe an, deci 250 fr/luna...cu totul 450fr/luna...aici insa alocatiile se impoziteaza, le iei o data cu salariul si le treci ca venit :-(( vor insa sa schimbe asta, sa nu le mai trecem la venit...si deci sa nu se mai impoziteze...sa vedem acum...in momentul in care copiii invata o meserie, alocatia devine 450 fr (de la 200)...si se ia din cantonul unde muncesti, nu unde stai...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si la multi ani sot de roxana [s]!

 

Pentru cei care se mira cum de toti pe care ii stiu voteaza J si totusi iese ponta, dati un google dupa "vax populis" si o sa vedeti care e nivelul de cultura la noi, oameni simpli care habar n-au in ce tara traim sau ce limba vorbim, sau care ne arata cu toata convingerea localizarea creierului in stomac! Nu's majoritari dar sunt suficienti cat sa incline balanta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...