Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

Eu ma indoiesc sincer ca alocatia se da in functie de venit si de asta aveti de completat atatea cearsafuri. Chiar daca ar fi asa ar trebui sa fie niste limite : daca ai intre atata si atata primesti atat.

Cred ca mai curand au nevoie pentru cine stie ce statistici.

 

La noi in Romania alocatia nu se da in functie de venit.  Copiii sunt egali in fata statului indiferent de mediul din care provin. In momentul in care statul ii da copilului mai putin pe motiv ca familia lui e mai bogata se numeste discriminare. Discriminare pe care statul o face fata de cetatenii sai.

Cetatenii sunt egali si au aceleasi drepturi in fata statului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Astazi am avut de muncă la serviciu.Mi se anunta un control de pe la niste unii care au aflat ca vin sarbatorile si trebuie sa mănâncă si gura lor ceva.:)Si atunci o punem de o verificare prin hartoagele unor amarâti.Asa ca am lins toată ziua la hartii (impreuna cu sotul ca nu puteam sa-l las singur:))).Am creierii varză (deci nici nu mai trebuie sa fac mâncare:)))

Oricum gasesc ei ceva...dar cel putin am incercat sa fie totul ok.

 

Asa ca am o dispozitie cam indispusa.:))

 

Si de ce ma intrebati voi pe mine de mancare??? Cine v-a bagat voua in cap ca eu sunt guru lu' bucataria?:))

Ma descurc da'nu-s maestra ca alții...auzi prajitura cu lavandda..raci...wasabi...salata beouf:)...!:))

 

Si eu...varză !:)):) ¥

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discriminare pe care statul o face fata de cetatenii sai.

Cetatenii sunt egali si au aceleasi drepturi in fata statului.

 Ba mai mult, nici nu e musai sa fii cetatean al statului in care domiciliezi si platesti impozite, nici tu, nici copilul tau, ca oricum copilul are dreptul la alocatia stabilita prin lege. Credeam ca asta e valabil pentru toate statele UE cel putin, dar na, UK e caz aparte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am mai facut de cel putin 1 an salata beuf. Dar daca tot am executat o supa, am fiert o bucata de carne in plus...nu am stiut insa cu ce sa inlocuiesc cartofii, s-o fac Monti (de parca as fi slabit vreodata cu Monti).

 

Si am luat si un fel de nisip amestecat cu ceva, sa pun in santurile alea. Am estimat situatiile si am ajuns la concluzia ca mai bine ma cert cu barbatul decat sa-mi sara terasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In uk alocatia e legata de venit, stiu ca am citit asta de curand, cand imi faceam calculele legate de emigrat. E un plafon de 50,000 lire anual pe care daca il depasesti, desi copilul primeste in continuare aceeasi alocatie, tu ca parinte platesti nu stiu ce taxe. Nu m-a preocupat prea tare problema ca momentan cele 50,000 lire pe an doar din salariul barbatului sunt doar un vis frumos, mult prea departe de realitate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici alocatia e aceeasi la nivel de canton, dar fiecare canton are legile lui :-)) insa nu are nici o legatura cu venitul...asta e dreptul fiecarui copil, nu are nimic de-a face cu venitul parintilor..

 

In Germania insa nu e aceeasi peste tot, pt al 2lea copil iei mai mult si tot asa; deci creste progresiv...cu cat ai mai multi copii, cu atat creste si alocatia..

 

Deci nu, legea alocatiilor nu e aceeasi in UE.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...