Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In uk alocatia e legata de venit, stiu ca am citit asta de curand, cand imi faceam calculele legate de emigrat. E un plafon de 50,000 lire anual pe care daca il depasesti, desi copilul primeste in continuare aceeasi alocatie, tu ca parinte platesti nu stiu ce taxe. Nu m-a preocupat prea tare problema ca momentan cele 50,000 lire pe an doar din salariul barbatului sunt doar un vis frumos, mult prea departe de realitate!

Da, dar suma pe care o primeste copilul ramane aceeasi si nu se modifica in functie de venitul parintelui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce inteleg eu de aici si cred ca inteleg corect, e ca alocatia se opreste daca venitul depaseste 50,000/an sau poti sa continui daca salariu sa zicem s-a marit in iunie de la 45.000 la 65.000 si la sfarsitul anului trebuie sa dai banii inapoi. https://www.gov.uk/child-benefit-tax-charge  deci nu se mai ia nici o alocatie daca un parinte are venituri mai mari de 50.000 an!

 

Aici daca vreti sa vedeti cum e prin alte tari in Europa!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Child_benefit

 

UK nu e singura care taie alocatia dupa un anumit venit! Este un table mai in josul paginii....  si cititi si ce scrie in ultima fraza la UK.

 

Edit: sa zic, inca odata, ca nu isi aveau rostul intrebarile alea din chestionar cu marca masinii, valoarea proprietatii si cheltuielile lunare... sa nu mai zic cat de discriminatorii sunt intrebarile pentru cei selfemployed! Facute special pentru a pune bete in roate si pentru a ii determina pe multi sa renunte la alocatie, sa dea bine in statistici, doar la anul sunt alegeri si guvernul actual a promis ca va pune un stop imigratiei... mda!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani sot de roxi, sanatate si bunastare!

buflea ti-ai luat o piatra de pe inima cca nu are strep...ce bine! ce frig e sa joacce football (de fapt vrei sa spui 3 grade de ale noastre, sau celsius???

ai grija cu nisipul sa fie pt afara, sa tina la temp scazute, umiditate...eu cred ca o terasa se poate reface sa arate ca noua...daca ii dai cu vopsea peste...am vazut unele super.

 

wow ce sandale, sunt reale sau photoshop?

 

mie, mi-a venit dining setul, e superb...mai frumos ca in magazin si se potriveste cu lustra parca sunt set...

poate va facc poze next week

 

acum plecam in oras, plimbat, cumparaturi...tuns William...

 

aaa...vorbeati de seriale, mie imi place Royal Pains, ddar ca Revenge nu e niciunul...nu am vazut niciodata un serial mai captivant ca asta....nasol ca mai am doar vreo 10 episoade si se termina sezonul 3...nu stiu pe 4 unde o sa-l vad.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce inteleg eu de aici si cred ca inteleg corect, e ca alocatia se opreste daca venitul depaseste 50,000/an sau poti sa continui daca salariu sa zicem s-a marit in iunie de la 45.000 la 65.000 si la sfarsitul anului trebuie sa dai banii inapoi. https://www.gov.uk/child-benefit-tax-charge deci nu se mai ia nici o alocatie daca un parinte are venituri mai mari de 50.000 an!

 

Aici daca vreti sa vedeti cum e prin alte tari in Europa!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Child_benefit

 

UK nu e singura care taie alocatia dupa un anumit venit! Este un table mai in josul paginii.... si cititi si ce scrie in ultima fraza la UK.

 

Edit: sa zic, inca odata, ca nu isi aveau rostul intrebarile alea din chestionar cu marca masinii, valoarea proprietatii si cheltuielile lunare... sa nu mai zic cat de discriminatorii sunt intrebarile pentru cei selfemployed! Facute special pentru a pune bete in roate si pentru a ii determina pe multi sa renunte la alocatie, sa dea bine in statistici, doar la anul sunt alegeri si guvernul actual a promis ca va pune un stop imigratiei... mda!

Poate fii și mai rău ....noi din cauza firmei ..Pentru copil nu ni s.a dat niciodată alocație.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi e in runctie de venit. Cand ne de punem actele pt impozit anual se recalculeaza automat si suma respectiva si vine ajustata. Noi primim cam $20 pt fiecar copil:) cu alte cuvinte, viv, suntem discriminati la greu:)

 

acu in serios, aici nu prea exista conceptul de alocatie, e child benefit si e foarte foarte legat de venituri.

 

buflea, ma bucur ca nu e strep, karu, s-au facut fetele surori cu tudorul meu? Si el e raciiiit de a si lipsi 2 zile de la scoala sapt asta, cancel inot, a lipsit si de la kumon... Ce mai, ditamai vacanta:)

 

strumphi, chiar ca e super-ciudat formularul acela. Aberant adica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...