Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

2 pre si 90 $ mai tarziu am venit de la coafor.... Parul meru arata precum vara cand stau mult la soare, doar ca e soft si lucios, nu ca paiul.

 

intelegeti, mi-am facut highlights. Am 3 tonuri amestecate in cap peste culoarea naturala, arata ca un fel de miere manuka, inchisa asa. Imi place tare mult.

 

si imi place sa merg la salonul asta. Imi face fata aia un masaj la cap, de zile mari. Imi place mirosul de salon, sunetul uscatoatelor, imi plac fetele de pe la saloanele astea mai chique sunt aranjate, ingrijite, au parul inotteauna super aranjat. E ceva foarte reconfortant, sa stii ca oriunde in lume mergi la un astfel de salon e la fel. E un fel de acasa, din punctul asta de vedere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Good, care va plingeati, asadar, de baieti?

 

Fiu-meu s-a urcat, decizia proasta numarul unu, joi, pe acoperisul nu-s carei cladiri de pe marginea terenului de fotbal de la scoala, cica nu mai aveau mingi sa joace, le zburasera toate acolo. Si cum nici un concierge n-a binevoit sa le dea cheia sa descuia usa de acces sau chepeng sau ce-o fi fost, s-a urcat el. Si cind s-a vazut sus si-a dat seama ca nu poate cobori pe unde-a urcat. A avut de ales intre a chema un adult in ajutor, care-l dadea jos de pe acoperis da' ii dadea si o "suspensie", si a sari prin, peste, pe, habar n-am ca inca nu m-am lamurit, un grilaj, burlan, sirme impletite, din nou, inca nu m-am lamurit. 

 

Decizia proasta numarul doi, a coborit. A cazut, s-a zgiriat, s-a belit. N-are nimic rupt, doar o zgirietura adinca, intre cot si mina, noroc ca pe exteriorul antebratului, cu inelarul splitat pe a treia falanga, mina cealalta arata ca si cind l-a atacat o banda de pisici furioase, are si pe spate niste zgirieturi.

 

Decizia proasta numarul trei, a ramas la scoala pina la 10 si jumatate seara, la meci. Ca sa vina acasa ca o floare, Mami, am 99 la suta la istorie in buletin, a zis proful ca de ani de zile n-a mai avut asa o nota la un elev, si am sarit de pe acoperis la scoala! Cool, nu? Ce daca nu mai e usa de farmacie deschisa si eu am doar niste resturi de bandaje in casa, cumparate si alea ca sa filtrez cocsonya la Craciun, 

 

L-a bandajat asistenta care era acolo pentru meci, desteapta cu spume, i-a pus bandajul direct pe rana deschisa, i s-a lipit tot in singe, tat-so nu m-a lasat sa folosesc rivanolul din Romania ca cica e expirat, asa ca i l-am smuls cu mina cu tot... L-am spalat cu nu-s ce compresa sterila pe care-am gasit-o prin casa (la 11 noaptea nu e nimic deschis pe-aici), i-am pus amoxicilina dintr-o pastila, asa facea nagymama cind ne juleam noi genunchii, probabil ca trebuia sa imi sun unul dinn gramada de prieteni doctori si farmacisti, dar aveam capul complet gol, si i-am pus alt bandaj. 

 

Singura grija a Adolescentei Sale era sa ii pozam rana, sa poata sa si-o puna pe FB!!! Nu tu tetanos, nu tu cicatrice, nu tu infectie, vax albina, crema caramel in tartacuta lui! Poza, poza, poza! Slava domnului ca ne-au recomandat de la scoala sa ii facem antitetanosul acum doi ani, macar pe partea asta stau linistita! Da' cu creierul lui, ala care alege sa sara de pe acoperis in loc sa se asume si sa cheme un adult, cu riscul ca intra in belele, cu ala cum apuc sa stau linistita? 

 

Inca nu-mi revin, dom'le, dai din gura de 15 ani si jumatate, de fo 14 pare sa inteleaga ce ii face bine si ce ii face rau, de fo 10 pare sa inteleaga chiar si ce ii spui tu, de vreo cinci pare sa faca decizii in cunostinta de cauza si pe urma hotaraste sa sara de pe acoperis??? Really? 

 

Ieri seara, jumatate din despicatura aia era inchisa, ma rog, aproximativ, jumatatea cealalta avea iar pansamentul (ala de cocsonya, of course!) lipit in singe, de data asta am facut abstractie de gura lui tat'so si i-am pus rivanol, asa expirat cum era, si macar i l-am desprins cu mai putina durere, i-am mai pus o tura de antibiotic din pastila si i-am pus comprese speciale, bla-bla, ca avusesem timp sa ma dotez cu ele. I-am tras cu pixul niste dungi ca sa stiu cit era de umflat si de rosu in jurul ranii, si astept sa ajung acasa diseara sa ma uit cum a evoluat azi. 

 

Intre timp, nu incetez sa ma crucesc, really? De pe acoperis? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna bine ca nu si-a rupt nimic.Cat despre decizii proaste ....vor mai fi dar lasa ca se fac ei mari.Cat despre poza....al meu avea capul crapat era in ambulanta si-mi cerea cu insistenta telefonul sa-si faca selfie . Caut maine poza si v-o arat sa vedeti hal de copil.

Buflea ti-a iesit grija cu streptococul.

Apropo de varza eu sunt varza de racita asa ca m-a trecut madam dr pe antibiotic .Ceva bronho....vax albina ca n-am timp de d-astea.In fine o sa-l iau ca deja se acutizeaza treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vb de varza, am fost si eu si am suflat in cea pe cale sa sa mureze. Arata bine, miroase bine, abia astept Craciunul. Deși nu stiu cand o sa gatesc, ca pana si de ajun lucrez dimineata, da oi face io cumva :).

 

Scriind așa ca ardelenii mi-am amintit de compunerea la romana a Silviei, care scrie cum vorbim :).

 

Si apropo de gătit, am facut azi vita la cuptor cu cereale fierte si cartofi piure, cu castraveti murati. Si prajitura turbata cu mere.

 

Astea fiind zise, ma uit la o comedie si apoi la nani, ca la 5.30 suna ceasul. Da, ați ghicit. Lucrez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela_S, mi-a placut clipu la nebunie. Vaz ca stimuleaza relatiile [fri] . sau nu stiga nimeni: e eee insuraaat!!!! [amoras]

 

Rox,

 

sa iti traiasca barbatul si cea mai cool urare pe care o poate privi  o sotie. sa isi asculte nevasta dar sa nu o lase sa se plictiseasca [flor] .

 

Aqai,

sa iti fie de bine frizura. mda, misto relaxarea asta si face toti banii din lumea. [vampa]

 

 

Simonna, nervi tari si tutun [8)] . recunosc ca m-ai facut sa zambesc dar parca nu e zambetu meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de duminica dimineata devreme!  

 

n-am mai apucat sa scriu din motive de aglomeratie mare la lucru, am mai multe dosare la care lucrez in acelasi timp si nu avansez cum ar trebui, plus ca au si deadline toate, ba mai apar si altele care striga ca-s urgente. Serios, ma simt coplesita! Voua va pot spune, in rest nu las sa se vada :))  Dar o simt, simt cum imi bate inima, seara mai ales cand sunt mai linistita, mi se pare ca sare o bataie, ca si cum s-ar opri, apoi o ia la galop ca sa recupereze.  Sa nu ma trimiteti la dr ca nu am timp.  Nu am timp nici sa mor :)) 

 

nu am timp-nu am timp, dar pe ghetar tot am mai intrat si am citit. Simonna (pupici) - ai citit sufletul meu cand ai propus o varianta audio la ghetar. Ah, de s-ar transfera sii gandurile direct in randuri scrise, ati fi avut raspuns de la mine la mai tot ce s-a scris, ca la dat cu parerea nu ma intrece nimeni :)) 

 

La multi ani Aschiuta! La multi ani Ana-Maria de Monica! La multi ani Sotcumsecade de Rox (ca eu asa l-am vazut la coada Lupei din Roma :))). Sa fiti sanatosi si sa gasiti bucurie in fiecare zi! Am sarbatorit si noi un sot saptamana trecuta si vom sarbatori o soacra saptamana viitoare. Inconjurata-s de "scorpioni"  :))

Miha_s - va iesi bine party-ul in 16.  "the more the merrier " Sa nu uit, de cate ori vad ceva in suedeza, ma tot minunez cum ai putut s-o inveti :)) e grea, frate :))

 

Am citit de baiatul cu antigelul si m-am bucurat muuult de tot. "A doua sansa" daruita lui.   Andra - flori pt tine - ca atat mi-au placut intalnirile cu prietenele tale, de parca m-as fi intalnit eu cu careva drag.  De fapt, m-am intalnit si eu cu prietena mea cea mai buna cand am fost in Cluj la sfarsitul lui octombrie, ce bine a fost!  sa povestesti de tot si de toate, fara filtre, fara autocenzura, relaxat si deschis... Priceless... 

Apropos de Cluj, ma mai duc o data sper mijlocul lui decembrie, singura de data asta, ca sa nu mai am stresul cu procura, iar la intoarcere o aduc pe mama cu mine, pt sarbatori.  Fii-mea abia asteapta.  Io nu stiu pe unde s-o intind numai eu cu sotu', macar asa, o zi-doua, acum ca avem cu cine s-o lasam pe fata acasa.  Parinti denaturati, stiu :)) 

 

Zenit - ce ganduri bune au zburat spre copiii tai (ca de-acum ai doi, un baiat si o fata) de aici din Padurea Neagra, nu stii tu! Bravo si lor, ca s-au gasit unul pe altul, bravo si tie ca ai impartit bucuria lor cu noi.

 

Strumphito (pupici multi) felicitari pt mesajul lunii!  Nu de mult a luat Aqai premiul, acum tu. Bravo voua!  vedeti de ce e nevoie si de varianta audio a ghetarului?  sa nu ne scape nimic! 

 

Mickyyy - nasterea sa fie cum vrei tu! si cand vrei tu! si sa fiti toti sanatosi. Am zis! 

 

Ladies, cum am spus, nu apuc sa comentez la fiecare mesaj scris de voi, dar va citesc cu interes, si chiar daca n-am mentionat decat cateva nume, va salut cu mult drag pe TOATE si va rog sa va vedeti numele scris in acest toate ( as fi pus aici emoticonul cu imbratisarea de group, dar nu pot, ca mi-e blocat plug-in :))) 

 

S-avem o duminica buna!

mai vin io :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce inteleg eu de aici si cred ca inteleg corect, e ca alocatia se opreste daca venitul depaseste 50,000/an sau poti sa continui daca salariu sa zicem s-a marit in iunie de la 45.000 la 65.000 si la sfarsitul anului trebuie sa dai banii inapoi. https://www.gov.uk/child-benefit-tax-charge  deci nu se mai ia nici o alocatie daca un parinte are venituri mai mari de 50.000 an!

 

Aici daca vreti sa vedeti cum e prin alte tari in Europa!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Child_benefit

 

UK nu e singura care taie alocatia dupa un anumit venit! Este un table mai in josul paginii....  si cititi si ce scrie in ultima fraza la UK.

 

Edit: sa zic, inca odata, ca nu isi aveau rostul intrebarile alea din chestionar cu marca masinii, valoarea proprietatii si cheltuielile lunare... sa nu mai zic cat de discriminatorii sunt intrebarile pentru cei selfemployed! Facute special pentru a pune bete in roate si pentru a ii determina pe multi sa renunte la alocatie, sa dea bine in statistici, doar la anul sunt alegeri si guvernul actual a promis ca va pune un stop imigratiei... mda!

Imi  cer scuze ca ma bag peste subiectul vostru.

Strumphitza, voi complectati formularul corect.

 

Pentru ca la pentru 'child benefit' nu apar intrebarile alea 

 

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/359765/ch2-flat.pdf

 

 

In schimb pentru 'house benefit' da ...uite aici.

 

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/255776/hctb1_print.pdf

 

 

Scuze inca o data pentru interventie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...