Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata !:)

 

Karula...multumesc pentru deosebita atentie pe care mi-o acorzi, dar cu incaltarile alea superbe nu pot sta la aragaz sa amestec in oala cu ciorba.:)

 

Astazi am căutat rețete de prăjituri mai usor de facut , sa nu stau o zi in bucatarie pentru o prăjitură.

Evrika!:))

 

Am gasit-o! Prajitura prajiturilor, usor de facut si delicioasa! :)):))

 

Traiasca ăla de i-a pus numele!:)):))

 

Deci:

 

Prăjitura ”sex la tavă”:)):))

Gata in: 0 min

 

 

INGREDIENTE

1 ceasca făină

1/2 ceasca unt

1 ceasca nuci tocate

250 g cremă de brânză

1 ceasca zahăr

250 g frișcă

1 plic budincă instant de ciocolată

1 plic budincă instant de vanilie

3 cesti lapte

PREPARARE

 

 

Prăjitura ”sex la tavă” este o plăcere pe care nu trebuie să ți-o refuzi. Încearcă această rețetă simplă!

 

1. Se încălzește cuptorul la 170 de grade.

 

2. O tavă de aproximativ 20 x 30 centimetri se unge cu ulei sau unt. Se amestecă făina cu untul, apoi se adaugă nucile. Amestecul se pune în tavă, apăsând bine. Se ține la cuptor în jur de 20 de minute sau până când capătă o culoare aurie. Apoi se lasă să se răcească complet.

 

3. Se bate crema de brânză cu zahărul până când capătă o consistentă pufoasă. Se adaugă o ceașcă de frișcă și se amestecă bine. Se întinde peste blat după ce acesta s-a răcit complet.

 

4. Se prepară budinca de ciocolată cu o ceașcă și jumătate de lapte. Se lasă un pic la răcit, apoi se toarnă peste stratul de brânză.

 

5. Se prepară budinca de vanilie cu testul de lapte și se toarnă peste stratul precedent.

 

6. Se pune si ultimul strat – frișca rămasă.

 

7. La final, se poate decora cu bucățele de nuci sau cu ciocolată rasă.

 

Prăjitura sex la tavă se ține la rece 2-3 ore înainte de a fi servită.

 

Ca sa nu ziceti ca am inventat-o eu va las sursa.:)):))

 

Sursa: Prăjitura ”sex la tavă” - Retete culinare - Romanesti si din Bucataria internationala http://retete.unica.ro/recipes/prajitura-sex-tava/#ixzz3JDRyRRFE

 

 

Mai bine de atât...gata in 0 min!:)):))

 

 

Probabil doar spui ce prajitura faci si gata!:)):))

 

Eu astazi fac salam de biscuiti inspirata de reteta Andrei.(Ralualexandrei):)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca se stabileste in functie de venit, dar cu ce crezi ca ii incalzeste pe ei sa stie  ca sotul conduce un Vauxhall  si ca valoarea de piata la ora actuala a casei noastre e de 800.000 lire? Dar cu ce ii ajuta pe ei sa stie ca platesc 100 lire/luna la gaz si dau 600 lire pe mancare?!

 

  Daca se rezumau la a intreba NIN ul, national insurance number si de acolo daca il baga in baza de date vad si pe mama taxelor si veniturilor pe care le platesti/obtii!?

 

Si ca sa fie si mai clar, ca acest chestionar e facut pentru imigranti, pe ultima pagina a chestionarului scrie numele copilului si intreaba DATA de intrare a copilului in UK!!? Deci, despre ce vorbim aici? In loc sa intrebe data si locul de nastere a copilului, pe ei ii intereseaza cand a intrat in UK?! Care copil a fost nascut in UK dintr-un parinte 100% english si unul non english. Copil care are cetatenie british si nume de familie 100% englezesc.

 

Da, daca intrebau venitul parintilor anual ca sa stabileasca daca acest copil are sau nu dreptul la alocatie, era mai mult decat ok, dar deja au sarit calul cu intrebarile de care ziceam mai sus!

Pentru ca sint foarte, foarte multi emigranti din est care claim beneficii si ei vor sa ii trieze. N-au de unde sa stie ca Sophia e nascuta in uk, ca un parinte e british, etc. ei prelucreaza milioane de cereri. Cind ceri bani de la stat trebuie sa fii pregatit sa completezi un milion de acte. Cind e vorba sa dai bani la stat, ti-i iau fara sa clipeasca  [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, in Franta se primeste alocatia in functie de resurse. Resursele familiei sunt peste 50000 NU primeste copilul alocatie. IN plus, alocatia se primeste numai pana la 3 ani.

Da, am inteles.

 

 

Oricum la noi alocatia este atat de mica incat nici nu conteaza. 42 de lei.  Nici macar 10 euro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca sint foarte, foarte multi emigranti din est care claim beneficii si ei vor sa ii trieze. N-au de unde sa stie ca Sophia e nascuta in uk, ca un parinte e british, etc. ei prelucreaza milioane de cereri. Cind ceri bani de la stat trebuie sa fii pregatit sa completezi un milion de acte. Cind e vorba sa dai bani la stat, ti-i iau fara sa clipeasca  [:)] .

mda.. asta ziceam si eu, ca acest chestionar a fost facut exact pentru imigrantii care se stabilesc aici, dovada ultima intrebare, cea cu data de intrare a copilului pe teritoriul UK! O familie 100% englezeasca nu ar fi primit asa ceva, dar pentru ca am aparut eu acolo in baza lor de date ca fiind romanca si alocatia intra la mine in cont... ce si-au spus hopa, sa vedem, sa verificam, au sau nu bani de casa/masa si benzina... ca oricum intrebarile alea au fost de mare rahat, sa o spun pe romaneste! nu isi aveau rostul si nu le vad utilitatea, atata timp cat aceasta alocatie se da in functie de fix venitul familiei si nu de posesii/proprietati si cheltuieli lunare!  Cum ziceam si aseara, o sa dea bine in statisticile lu` Mr Cameron pentru la anu` la alegeri, care o sa se bata cu pumnul in piept ca au scazut cei care claim benefits, ca deh.. nu o sa completeze toti rahatul ala de chestionar! O sa mai aduca ceva bani la buget, ori mai degraba ar taia beneficiile englezilor 100% care nu platesc o lira la buget dar stiu sa stea acasa pe banii statului. Stii tu despre ce vorbesc eu aici.... Eh discutie lunga, dar nu ma mai insir acum... ce am avut de spus, am spus deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu formularele. hmm cati nevi mi-am facut si io. am ajuns sa le triez, astfel incat sa nu deschid cutia pandorei.

 

acu 10 ani cand am aparut io cu R in zona, tanti m-a trimis inapoi in ro ca imi trebuia nu stiu ce viza.

aceeasi functionara o luna mai devreme nu a cerut viza pt altcineva si nici 10 luni mai incolo. M-a ales pe mine, asa ca mort copt am plecat in ro, cu copil, dupa 3 luni, pt ca am fost fraiera, ca puteam sa nasc in de. dar nah, da-i omului mintea mai apoi.

 

sunt unii functionarii asa de constipati ca iti fac nervii franjuri.

 

sa nu mai zic ca m-am incuiat rau cand a trebuit sa explic pe formularul de pensie cum eram io stundenta la sociologie, faceam master la finatze si lucram, toate fulltime la zi [soricel] . Pt nemtii asta e SF [fal]  . Ulterior am ales sa triez info care le dau, ca oricum nu ii intereseaza pe ei [:-)))] .

 

-----------------------

 

completez de vreo 6 luni formulare din astia de cerut bani de la stat, pt familia mea de romani. sunt unele stufoase rau, dar am rabdare [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Mi se pare discriminare sa nu primeasca copiii alocatie. Nu conteaza cat castiga parintii, asta e un drept al copilului, pe care statul il taie. 

 

Aici se da alocatie pana in momentul in care termina scoala, dar max pana la 25 de ani.

M-am uitat de curiozitate la Zurich si alocatia e : 200 fr (1-12 ani), 250 fr (13-16 ani), 250 fr (17-25 ani)..la care se adauga alocatia pt familie : 250 fr/luna...

Daca unul dintre parinti lucreaza aici, dar copilul e in alta tara, poate lua aceeasi suma ca un copil care traieste aici...dar trebuie sa renunte la alocatia din tara respectiva.

 

Dar la noi de ex.concediul de maternitate e de 4 luni; daca muncesti insa de cel putin 5 ani, mai primesti 2 luni platite de firma; elvetienii spun ca statul nu-si permite sa plateasca concedii mai mari; eu ma intreb cum poate Romania sa plateasca concedii timp de 2 ani, cand o tara ca Elvetia nu poate mai mult de 4 luni...dar asta e alta discutie...

 

Azi e frumos, avem program de invatat si pe seara mergem la restaurantul indian. 

 

Nu am avut probleme cu formulare sau autoritati. Sunt in general ft draguti si iti explica pana intelegi  [pk] Si nu exista intrebare la care sa nu-ti raspunda. Ei au totul informatizat, acolo sunt toate datele tale, asa ca oriunde mergi, dai numele si data nasterii si le apare dosarul. 

 

O duminica frumoasa va doresc ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [cit]

 

Noi inca asteptam instalatorul, care ar trebui sa apara azi cel tarziu, pana diseara. Avem caldura, dar apa calda ioc.. noroc ca am masina de vase si nu imi ingheata mainile in apa rece ca gheata. Aseara ne-am spalat la lighean, Sophia s-a distrat! [:D]  Afara e frig si o ceata cam deasa.

 

Nasuc [pup] trebuie sa inveti sa pui emoticoane din taste! [:p] eu mereu le fac din taste, nu ma uit in lista decat dupa cele mai complicate! Dupa atatia ani pe DC le stiu pe de rost! [:I] ma bucur ca vine mama la voi de sarbatori si poate poti fugi cu sotul undeva cateva zile, ca tot ai cu cine lasa fata! [il]

 

Elydo, pacatoaso! nu ti-am spus ca e post, tu te gandesti la prostii chiar si cand bucataresti! [:p] Ai fost la vot sau mai intai ai pacatuit? [nebu]

 

Mihaela_s, aici ce am citit eu despre alocatia copiilor in FR : http://www.cleiss.fr/docs/regimes/regime_france/an_4.html   Cand e ziua Dianei si cand aveti chef? [bis]

 

 

Aqai, sanatate puul sa ii treaca gatul rapid si tie sa iti fie de bine tunsoarea! [pk]

 

Karula cred ca e deja la votare, daca nu o fi stand la cozile alea infernale de le vad pe Fb de prin toate marile orase europene. Am vazut ca se statea de aseara la cozi, cu periutele de dinti in mana. Chiar si la Londra...

 

Ziki, te astept si pe tine sa ne spui cum a fost la Dublin la vot! Sper sa aveti zi buna si s anu inghetati la coada si sa mai fie deschis si la zoo cand iesiti de la votare! [fri]

 

Didi, ce iti fac baietii?! Te duci la vot? [biz]

 

Ella, si aici sunt draguti si iti explica, dar daca nu esti englez 100% esti privit suspicios si iti pun bete in roate, mai ales cand e de cerut ceva de la stat!  Nu o sa uit ce nervi ne-am facut si eu si Nick, dupa ce ne-am casatorit am aplicat pentru NIN( national insurance number) si pana nu m-au frecat vreo 4 luni cu tot felul de formulare, certificat de casatorie, dovezi&co, si a durat o gramada pana m-au chemat la interviu si apoi inca vreo ceva saptamani pana mi-a venit acasa cardul. [fal]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...