Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Incepem weekend-ul pe Ghetar...si-o tinem tot asa!


Recommended Posts

Am votat. Tot clanul. Cu copiii la inaintare, ca altfel... Cred ca n-o sa reuseasca sa voteze toti in diaspora. E imposibil. Erau 10 cabine de vot cred, si una singura ocupata. Va las o poza de la ICR de azi-dimineata, facuta de Sabina. La ambasada era o coada identica, imensa. Deci eu cred ca daca la inchiderea urnelor nu termina diaspora de votat (si e fff posibil), se va iesi in strada in tara. 

Am o stare incredibila. Lumea aia muuuulta si frumoasa mi-a uns sufletul, dar am o gheara mare si ascutita in inima. 

post-1306-0-97284300-1416133368_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 744
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, aici nu e asa; asta pt ca 25% din populatie sunt straini. Cand am aplicat pt permisul de sejur, tipa de la emigrari din Berna a fost super draguta; pe-atunci nu vorbeam germana, corespondam in franceza cu ea; ma informa unde e dosarul, cat mai dureaza etc etc....al meu a fost si el impresionat, asa ca la final i-a trimis un buchet de flori...am mai corespondat cu ea si dupa ce ne-am mutat aici...

eu oricum sunt genul care nu ii las, ii stresez la maxim  [pk] stiu care imi sunt drepturile, ma informez inainte, asa ca nu au nici o sansa...de ex, dupa 5 ani de stat aici, am aplicat pt permisul de rezidenta (ai aceleasi drepturi ca un elvetian, mai putin de a vota); am dus documentele si dupa primesc o scrisoare acasa, cu ce documente sa mai trimit; printre spuneau sa trebuie si dovada ca am muncit in astia 5 ani aici; legea nu spunea nimic de asta...asa ca le-am scris inapoi ca in lege nu se mentioneaza asta, eu nu am putut lucra de la inceput (lucrasem doar in ultimii 3 ani, nu 5) pt ca in primii ani am invatat germana, am facut si o scoala aici, plus ca aveam copila mica si trebuia sa am grija de ea...am primit permisul fara probleme...

acum vreau sa aplic pt cetatenie, dupa 10 ani de stat aici (normal sunt 12)...cica se poate daca le demonstrezi ca te simti elvetian  [:)]  le-am scris la primarie, ca totul se face prin ei...sa vedem ce imi raspund...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

acum vreau sa aplic pt cetatenie, dupa 10 ani de stat aici (normal sunt 12)...cica se poate daca le demonstrezi ca te simti elvetian  [:)]  le-am scris la primarie, ca totul se face prin ei...sa vedem ce imi raspund...

 

hai ca ti-o dau chiar si inainte de 10 ani, ca la cat de elvetiana te simti si cat ii lauzi, e imposibil sa nu! [:D] [:p] daca nu te cred, zi-le ca le faci rezumat la cat i-ai laudat pe forum in toti anii astia! [il]  Glumesc, sa stii..  [soricel]

 

 cred ca fiecare care traim pe undeva prin alta tara decat Romania avem pareri pro si chiar contra, ca na... ca in viata, nu se poate sa fie totul smooth, ca nu suntem chiar asa norocosi.

 

sa dau un vot pro azi UK ul ca tot i-am criticat 2 zile la rand, eu ar fi trebuit deja sa imi pasaportul british ca au trecut 3 ani de cand sunt casatorita cu un brit, dar de lene nu am invatat pentru examen si mai aman pana vad NY ul! [batcap]  dar acum serios, ca tot mi-am adus aminte, sa ma pun cu burta pe carti sa invat sa iau examenul si pasaportul ca si asa asta romanesc imi expira in curand si eu nu mai dau odata sute de lire in ambasada sa il schimb!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [cit]

 

 

 

Elydo, pacatoaso! nu ti-am spus ca e post, tu te gandesti la prostii chiar si cand bucataresti! [:p] Ai fost la vot sau mai intai ai pacatuit. [fal]

 

1 Eu am spus ca fac salam de biscuiti, reteta de prăjitură e pentru voi.:)):))

 

2.Eu niciodată nu ma gandesc la prostii.:))

 

3.Da.:)):))

 

Acum intru la bucatarie ca am multa treaba astazi.

 

Nu stiu de ce dar astazi am avut emotii la vot.Poate pentru ca undeva in sufletul meu sper sa se intample o minune.Si inr-un alt colt de suflet stiu ca minunile totusi exista.Eu sper.

 

Londonezul e din nou impreuna cu colegii la Leeds sa voteze.Penru ca tot vorbeam de de târguri de Craciun, ăsta este Targul de Craciun din Leeds.

Mai revin cu fotografii pe masura ce le primesc.

post-46334-0-55135300-1416136291_thumb.jpeg

post-46334-0-24290400-1416136384_thumb.jpeg

post-46334-0-36963000-1416136420_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

strumphitza, acum dupa 1 ian 2014 nino a fost o formalitate pentru barbata-meu, dovada de resedinta si pasaport ca acte (parca si extras de cont), 15 minute de interviu, probabil ceva formulare, si in 6 saptamani l-a primit prin posta.

 

eu tot incerc sa-mi fac curaj sa merg la vot de dimineata :)). am ceva de mers pe jos pana la sectie, ca apartin conform CI de sectia de la vechea adresa . iar bebe e cam agitat azi, dar pana diseara tot ajung acolo, doar n-o avea program de box toata ziua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, ti-a tremurat mana pe stampila?! [:D] [flo] Si eu as avea emotii daca as fi in tara. Sincer, desi am spus ca nu ma prea intereseaza votatul de azi, tot incerc sa citesc stiri din ro, dar habar nu am pe care site de stiri/tv sa ma duc sa citesc ca pe care dau, ori e pro POnta 110% ori Johannis!

 

Vreau si eu sa imi spuneti unde pot sa citesc stiri impartiale? Ceva gen bbc, neutru?!

 

M-am mirat cand am vazut pe anumite site uri deja rezultatele, exit poluri si balarii de genul asta?! pai e legal sa faca asa ceva?!!!??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...