Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alcoolul si adolescentii: ce trebuie sa stie parintii


redactor

Recommended Posts

  • Administrators

da, asa e, nu exista de fapt reguli pentru acest caz. Stiu cazuri in care parintii nu au pus picatura de alcool in casa (erau penticostali) iar copilul a devenit alcoolic mai tarziu si a avut probleme mari cu asta.

 

In cazul meu, parintii mei nu s-au ferit sa bea in prezenta mea un pahar de vin la petreceri sau ocazii - ba mai mult - tatal meu facea in fiecare an vin si imi trimitea cate o sticla ce vin facut de el - in ultimii ani de facultate (alaturi de nelipsitele sarmale si zacusca) - sticla care era devorata de colegele mele de camera si mine [bib]  (dar eram trecuta de 18 ani, evident)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

La fel de sigura sunt ca un comportament adecvat al parintilor nu garanteaza ca tanarul nu va consuma alcool.

Exact,asta am vrut sa nuantez.

 

Ginditi-va la dependentii de droguri...ce exemplu al parintilor au urmat ei,ca doar nu provin din familii d edrogati(toti).

 

Traim intr-o lume interactiva,in care tentatiile sunt la orice pas....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune ca nu consum alcool in fata copiilor, nu sunt asa strict. Dar daca altii nu fac asta, nu am ce sa zic.

Gandirea mea a fost putin mai larga, recunosc, dar s-a suprapus peste cea a Torei, care este foarte stricta. Pe ea nu o anumita cantitate (mica) de alcool dat unui copil o deranjeaza...ci crearea deprinderii acestuia de a bea.

M-am gandit, are dreptate. Oamenii fac o gramada de chestii doar din obisnuinta.

Eu nu reprosez cuiva atunci cand vad ca-i da copilului sa bea, ca nu e chiar treaba mea. La moda este acum berea fara alcool, cu limonada pe care parintii o impart copiilor. Este un suc pana la urma...dar pe ea scrie bere si copiii stiu ca beau bere.

Sunt sigur ca si aici sunt multi care dau linistiti o bere copiilor, fara alcool si cu suc de citrice. De aceea nu insist, spun doar ca este absolut dizgratios cand copilul striga de la masa Mamaaaa/tataaaa...adu-mi si mie o bere!

Eu am vazut o gramada de astfel de cazuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt printre cei care prefera sa permita copilului un oarecare contact cu unele lucruri intr-un cadru controlat, mai degraba decat sa ii impun abstinenta, in conditiile in care stiu absolut sigur ca nu o pot controla in permanenta. Cred ca deciziile bune se iau in cunostinta de cauza, vreau sa stie care este parerea mea legata de consumul de alcool (sunt antialcoolica) dar nu mi se pare drept sa-i interzic un consum moderat. Cred ca pe la 15-16 ani poate bea o bere fara probleme. O bere. Una. Sau UN pahar cu vin. Dar moderatia vine tocmai daca tentatia fructului oprit nu e prezenta. 

Mie nu mi s-a impus sa nu consum alcool. Mi s-a interzis sa merg la scoala bauta. Asta da. A fost o perioada (clasele a 11-a si a 12-a si primii trei ani de facultate) cand frecventam terasele. Apoi gata, pe la 24 de ani am terminat-o definitiv cu bautura. Dar cred ca daca mi-ar fi fost impusa abstinenta nu as fi acceptat. Cred ca ai mei au procedat corect permitandu-mi sa consum alcool cu moderatie, asa ca voi face si eu la fel cu fie-mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black...pentru ca aderam la aceasi metoda (sa spun asa),eu doar la revelion am pus paharul de sampanie si pentru Andrei.

 

Gustatul la noi s-a rezumat la o gura din paharul meu sau al sotului,iar pina la 18 ani baiatul meu nu si-a luat sticla cu bere(de 350 g ca noi asa avem in casa)sa se uite la meci-de exemplu.(recunosc ca eu si atunci am comentat si am spus ca mi se pare deplasat comportamentul lui [smulgpar] ).

 

Intotdeauna cind a cerut sa guste i-am specificat( ceea ne ne-a spus noua profesorul de fizica printr-a 10 a si care s-a imprimat pentru eternitate in creierul meu) ;"o gura de alcool,1 milion de neuroni distrusi,iar neuronul e singura celula ce nu se mai regenreaza" [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vad de ce nu as bea alcool de fata cu copiii. beau un pahar de vin, doua. nu e vorba ca bei pana cazi sub masa. nu vad de ce as demoniza acest lucru. da, spun ca nu este in regula sa bei prea mult, ce efecte ingrozitoare poate produce. dar de aici pana  la a nu ma bucura de un pahar de vin excelent la masa sau de o bere la carnatii la gratar... e cale lunga de tot.

in plus, vinul rosu e foarte bun impotriva multor boli cronice, consumat cu masura, bineinteles [:)]

 



Pentru mine acelasi lucru e si sampania " pentru copii" , sampania e sampanie . De ce nu si tigari pentru copii .

 

 Missdarcey, "sampania pentru copii".... e doar un suc acidulat. nu e sampanie... nu exageram putin?

 

si pana la urma cred ca subiectul e despre adolescenti. unde parerea noastra conteaza tare putin, mai ales ca desi vad anumite lucruri, prin spiritul lor de fronda, incearca vesnic sa faca altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu, o sa-mi condimentez si eu discursul cu perle de genul asta, plus strambaturile de rigoare, ca sa stie clar care mi-e pozitia.

Dar nu o sa-i interzic consumul cu moderatie. Am lasat-o pana acum sa-mi guste din cafea, stiind ca nu o sa-i placa. (O beau neagra  [:-)))] )

La noi in casa exista alcool. Dar nu consumam. Sotul mai bea o bere (una) sambata. Cam asta e. Eu am baut ultima data in luna martie... :D (cat sa ciocnesc cu fratele meu de ziua lui).

Imi place enorm sa conduc si am o mare problema cu cei care conduc sub influenta alcoolului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...