Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

intrebare pentru fetele din Germania / Steuerklasse


Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dana, e cam unfair sa te plingi de clasa 5, fara sa te bucuri ca sotul tau are 3. puteti avea ambii clasa 4, daca te ajuta la ceva sa ai tu mai multi bani (in comparatie cu 5). dar in final nu conteaza daca platesti 3+5 sau 2*4 ca la steuererklaerung doar suma totala (pe familie) conteaza, valoarea impozitului fiind tabelata.

 

Eu nu consider deloc unfair [:-)))] [:-)))] ,ca e munca mea in definitiv...(si oricum Germania are cele mai mari taxe si impozite din Europa...asa ca de plins tot este...)Si d ece eu care traiesc muncesc/aici sa platesc atit,pentru ca altii-ce lucreaza temporar ,sa fie alfel impozitati?

 

Daca cetatenii din alte tari europene ar fi fost impozitati ca si in Germania,as fi fost de acord ca intr-un caz ca al sotului autoarei,sa i se fi dat clasa de impozitare 3.Cum in alte state este valoare unica (ma rog nu stiu daca e corecta exprimarea mea)a impozitului pe salar..,nu vad de ce sa fie "privilegeat"cu clasa 3.

 

Ma repet,stiti cumva cit de des se poate schimba clasa d eimpozitare?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[...] kann ein Steuerklassenwechsel nur einmal pro Jahr erfolgen. Zu dieser Regelung gibt es einige Ausnahmen:

  • Sollte im Kalenderjahr ein Ehepartner sterben, so kann die Steuerklassenwechsel zweimal durchgeführt werden
  • Dies gilt auch für den Fall, dass einer der Partner den Arbeitsplatz verliert
  • Die Steuerklasse kann auch gewechselt werden, wenn einer der Beiden nach langer Arbeitslosigkeit einen neuen Job findet
  • Die letzte Ausnahme von der oben genannten Regel ist eine Scheidung

Der Wechsel der Steuerklassenkombination muss bis zum 30. November eines Jahres für das nächste Kalenderjahr beim zuständigen Finanzamt am Wohnsitz beantragt werden. Beide Ehepartner müssen den Steuerklassenwechsel gemeinsam beantragen und den Antrag unterschreiben. Der Wechsel der Steuerklassen hat ab dem nachfolgenden Monat nach Antragstellung Gültigkeit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce ai vrea sa faci schimbari inainte si inapoi ...

daca stii noul salariu se poate calcula care combinatie e mai avantajoasa si o stabilesti pina pe 30. nov pt anul viitor

daca iti dai seama dupa dec ca ar fi mai avantajoasa schimbarea clasei, atunci astepti cuminte pina la urmatorul steuererklaerung sa primesti banii inapoi.

 

pt schimbarile drastice (alea listate) se poate schimba de 2 ori pe an

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana poti calcula cu orice nettolohn rechner pe net cum ar fi mai avantajos pentru voi. In principiu asa sunt calculate procentele la taxe sa fie avantajos 4 cu 4 daca sotii au salarii brute relativ egale. Daca se ajunge la diferente - ca unul sa aiba 2/3 din venitul total si celalalt sot 1/3 atunci se merita 3 cu 5.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine stiti ce ma enerveaza? cei care  stau in Germania prin cerere de azil din alte tari. nu toti, doar pers. care sunt aici de x ani si nu stiu o boaba germana, nu sunt angajati si se mai si drogheaza.

am avut un pacient din tarile arabe, vorbea foarte bine germana, lucra, era f de treaba, cu bun simt. mi-a venit intr-o noapte ca s-a trezit cu politia la usa sa il trimita inapoi la el si omul s-a aruncat pe geam. nu de la etaj, pri nu stiu ce geam, dar era plin de taieturi.

 

ei, pe omul asta l-au expulzat, dar pe altul care vine in spital extrem de des cu dureri de burta sau greturi, care nu stie germana, e nesimtit si se mai si drogheaza, il lasa aici.

eu ma tot intreb pe ce criterii se face asa ceva.

 

as spune ok, veniti toti aici sa munciti, cine a stat jumatate de an fara sa munceasca si a cerut bani de la stat in perioada asta sa plece acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...