Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tinem postul Craciunului?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dimi: fasole frecata pe paine

pranz: ciorba de fasole pastai

          tocanita de cartofi

 

 

dimineata cat si seara se poate servi: vinete, zacusca, salata orientala de cartofi, salata de bouf cu maioneza de post, fasole sau linte batuta, icre de soia, chiftele de post, lapte de soia cu fulgi, doar cateva din care mi-am adus aminte. In Ro este un pic mai usor caci se gasesc mai multe pateuri si produse de post.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut o supa de rosii (  se pot pune paste fainoase fara ou, orez, cred ca si cus cus dar cu asta nu am incercat eu inca  )  si am terminat sarmalele cu orez.

 

Supa/ ciorba de rosii se poate face si cu morcov sau cu portocala ( zeama ) ( sau chiar rosii, morcov si portocala ).. evident trebuie sa va placa gustul dar e buna si mai ales sanatoasa.  Se mai poate face cu rosii coapte ( puse in tava de cuptor, unse cu ulei si ceva condimente si coapte pina craopa pielita  apoi strivite si pregatite ca orice supa ), sau cu bulion si rosii uscate din cele care se vind in borcane cu ulei, scose si tocate puse in supa, dau gust mai bun.

 

Azi am in plan ceva cu dovlecei cum inca nu m-am hotarit ce si cum o sa scriu aici mai multe idei pe baza de dovlecel :

 

- chiftelute ( se pot face si la cuptor si eu aleg varianta asta in general) m rasi bine, pusi cu sare sa lase zeama, scursi extrem de bine si amestecati cu condimente si faina cit e nevoie sa stea compozitia legata , facut chiftele , date prin pesmet daca vreti si coapte in tava de preferat

 

- chipsuri din dovlecel, taiat felii ff subtiri, sarat si sters de apa, condimentat dupa gust, tavalit prin pesmet sau fulgi de ovaz etc striviti , boia sau ce va place si copti in tava de cuptor pina devin crocanti- pe astea le-am facut mai demult si chiar sunt bune

 

- hummus ( crema, piure) de dovlecel, reteta e asta raw vegan http://theglobalgirl.com/raw-vegan-recipe-no-bean-zucchini-cilantro-hummus/

eu insa prefer cu dovlecelul taiat felii si gratarit in tigaie sau in tava la cuptor apoi mixat cu restul ingredientelor.. Puteti adauga tahini si ii da gust mai spre hummus.

 

- bastonase de dovlecel sarate , scurse, apoi avalite prin o imitatie de pesto ( ori busuioc strivit cu nuci, alune, seminte de pin sau alte seminte dupa cum aveti sau va place si ulei .. adica fara parmezan  dar se poate si din patrunjel sau din rucola daca nu aveti atita busuioc) , Bastonasele astea de dovlecel cu imitatie de pesto se pot coace la cuoptor asa sau se pot tavali si prin pesmet sau fulgi de ovaz striviti, faina de naut

 

- imitatie de drob sau de omleta din dovlecel si cartof sau alta radacinoasa de ex. pastirnac cu sau fara morcov fierte, scurse si strivita ca un piure si amestecate cu dovlecel ras )  sau cu faina de naut daca va place ( se face un fel de aluat ca de clatite din apa si faina de naut ( punem in castron 8 linguri de faina de naut cu apa cit e nevoie sa avem un aluat cam ca cel de clatite, sare, lasam cel putin 10 min cu cit lasati mai mult aluatul asta sa se odihneasca cu atit mai bine, ca faina se umfla si devine mai buna pentru stomacul nostru, daca se ingroasa prea tare dupa acest timp mai punem putina apa apoi adaugam dovlecelul ras si scurs, frunze tocate de ce vrem noi , merge menta, salvie, marar .. amestecam bine si turnam in tava  si coacem la 180 °C CCA 30 min sau tigaie cu putin ulei, unsa numai).. sunt foarte multe retete pe net si se potrivesc inclusiv ca mic dejun sau ca pachetel la servici daca le faceti de seara.

Apa se poate inluci cu lapte de soia daca va place.

 

 aici o reteta cu tofu http://www.veggieonapenny.com/zucchini-frittata/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau, ce de retete cu dovlecei.

Tot de pe site-urile raw m-am inspirat si eu; pun fasiute de dovlecel crud (facute cu pilerul) in salate; mie imi plac foarte mult.

 

Pentru azi:

MD: dovlecei prajiti cu paine integrala

Pranz; ciorba legume, zacusca cu ceva paine

Seara: fasole batuta... (sper sa nu mai bag si paine aici ca deja e cam multa... as asezona-o cu betisoare de telina... sau muraturi)

Sotul si bebe au mancat ciuperci in tigaia dry-cooker... simple, cu ierburi si doar la final cand s-au racorit am pus un pic de ulei de masline.

 

Pentru maine planuiesc ciorba de fasole si poate praz cu masline (mi le face bona celui mic dar eu trebuie sa asigur materia prima.... de asta trebuie sa le gandesc dinainte)

As mai face ceva cu linte... ca am in casa... dar mai pe vineri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

valeu ce am facut din mesajul ala.. e jale mare ..niste paranteze puse aiurea, litere mincate :-) bine ca se intelege ca eu nu am chef sa reeditez, imi cer scuze .

 

Eu vreau sa imi fac o lista ca precis uit, macar sa am inspiratie cind ajung la alimentara.

 

 Pentru azi fericita cistigatoare ( reteta ) este ultima, omleta cu faina de naut pentru ca mie imi place gustul ei si pentru ca am in casatot ce-mi trebuie ...

 

In plan poate pentru miine sau saptamina viitoare am o ciorba ( minestra) toscana din dovleac si fasole boabe se numeste sbroscia ( sunt doua cu aceasi nume una e cea de care spun eu toscana si e de post http://italianfood.about.com/od/legumesandpasta/r/blr1065.htm

 

si alta e cu peste si e tipica pe la Bolzano  si o sa fie buna la dezlegari)

 

 si daca vreti mai sunt aici citeva supe toscane ( in engleza ) unele au si ou sau carne deci nu-s toate chiar de post dar merita

http://www.turismo.intoscana.it/allthingstuscany/tuscanycious/top-tuscan-soups-to-beat-the-chill/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...