Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Meniuri pentru masa de Crăciun, sau Ce Gatim de Craciun


Recommended Posts

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici eu nu prea inteleg ce dilema are michelle cu mamaliga...(emoticon de se scarpina-n cap)-

 

Ti-am spus ca malaiul(faina de malai,asta a vrut Didi sa spuna)e altfel acum,nu mai trebuie mestecat,nu s emai face cocoloase.

 

Sarmalele le incalzesc in oala in care le fierb(pe plita cu inductie,in oala de inox),aragazul dat incet(asa le si fierb)si cu capacul pus deasupra.Nu s elipeste nimic,se incalzesc perfect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu prea inteleg ce dilema are michelle cu mamaliga...(emoticon de se scarpina-n cap)-

 

Ti-am spus ca malaiul(faina de malai,asta a vrut Didi sa spuna)e altfel acum,nu mai trebuie mestecat,nu s emai face cocoloase.

 

Sarmalele le incalzesc in oala in care le fierb(pe plita cu inductie,in oala de inox),aragazul dat incet(asa le si fierb)si cu capacul pus deasupra.Nu s elipeste nimic,se incalzesc perfect.

pai  pana acum unde ati fost atitia ani ???

abia acum imi spuneti ca pot sa nu stau langa ea ca mamaia si sa mestec 30 min,  ca see face in 3 minute nemestecata!

[batcap]

 

eu nu m-am gindit sa pun iar sarmalele pe foc sa l e fierb...le incalzeam la miccrounde...unele se faceau pre arau...altele nu...cand e vorba de cantitati mari ca pt 10+ musafiri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

auzi, ce olteanca ma mai pot lauda eu ca sunt , daca citesc instructiuni pt mamaliga.

 

mama daca nu statea langa mamaliga pana se afuma (mamaliga, nu mama)...nu era mamaliga buna....lor asa le place fiarta f bine.

cand au venit la noi in America  si au pus de o mamaliga afumata...sotul sa lesine...a zis ca nu mai iese niciodata fumul din casa si din lucruri...si a pus "ban" pe mamaliga facuta de ei.

 

iar eu nu o fac afumata...dar oricum treb fiarta si mestecata bine ca asa m-a invatat mama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac asa mamaliga : pun apa la fiert, cu putina sare si vreo 4-5 linguri de ulei.

cand e aproape de punctul de fierbere, torn malaiul si amestec repejor cu o lingura de lemn (folosesc o craticioara cu interior de teflon, tocmai pentru a nu se lipi mamaliga, sa nu curat prea mult dupa).

cantitatea e "la ochi", am observat ca atunci cand amestecul are consistenta unui lapte batut, sa zicem, nu mai pun malai, pentru ca e suficient, excesul de apa va fi absorbit treptat. s-a intamplat sa mai fie nevoie sa adaug apa, pentru ca mamaliga dadea semne ca iese prea vartoasa, nu ne place asa.

pun capacul si las sa fiarba la foc mic, mai amestec de vreo 2 ori. din cand in cand gust sa vad daca s-a fiert malaiul. maxim 8-10 minute de fierbere la foc mic sunt suficiente.

uneori la final mai adaug putin ulei, noua ne place mamaliga cu consistenta cremoasa, untoasa, nu aspra/innecacioasa.

exista in comert la noi si malai pentru mamaliga, cu fierbere in 3 minute. insa e mai scump de vreo 2-3 ori decat malaiul obisnuit.

http://www.alimentaraonline.com/produse-alimentare-1/alimente-de-baza-1/malai-1/malai-pentru-mamaliga-gata-in-3-minute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...