Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar romanesc, cu iz nemtesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Unii  copii au nevoie de timp, rabdare si caldura, ca sa infloreasca la fel de mult, de frumos si de colorat ca altzii care infloresc de la ei putere, pentru a fi mereu in centrul atentei.

 

Unii copii sunt mai retrashi, mai linistiti si mai rezervatzi si poate uneori sunt “trecuti cu vederea”, pentru ca raman mereu in umbra liderilor, a celor care ies in fatza si sunt formatori de opinii.

 

Si pentru ca sunt mai retrashi, mai linistiti si mai rezervatzi, cred ca au mai multa caldura si dragoste de daruit celor din jurul lor, inclusiv celor din frunte, mereu cershetori de atentie si caldura …

 

[:)]

 

 

O pup pe Flavia! Cei ca ea sunt copiii mei preferati, la scoala si oriunde.

N-o mai numi follower, sunt sigura ca are opiniile ei si nu urmeaza orbeste pe cine o fi, ci pe cine considera ea, cu intuitie si discernamant.

E din stofa celor care tac si fac, si din stofa asta sunt elitele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...da mai, nu e follower, are izbucnirile ei de personalitate. Este si mai usor de modelat ...are toate calitatile unui copil usor de crescut ...exact cat sa ne lase timp sa stam cu ochiul, si gura, si batzul ...pe copilul celalat.

 

Aseara atat am mai laudat-o, si am mai pupat-o ...pana s-a sesizat Mr. Leader : really mama, I got only As and A+is, I made it to the Gifted and Talented, I will get the Bengal Prize ...and all you have for me is "good job" ???

 

:)) ...pai sigur, sa-si ceara drepturile imediat, laudele si atentia ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata.

 

s-a oprit ninsoarea, a iesit soarele, gerul e maxim, -23 cu wind chill. sa ne traiasca.

 

simonna, bella, surorile mele de suferinta, cred ca tre' sa ne mutam toate in tenerife :) ce mi-a placut de catrinel, la faza cu doctorul :) si cred si carolyn, daca nu mai poate, parca si la ea e zapada, sau ma insel?

 

alta intrebare cu perusi, ca vad ca primesc sfaturi multe :)

 

odata ce ati decis sa deschideti colivia, a iesit direct? si mai important, cum faceti sa ajunga inapoi in colivie? si si mai important, nu face caca peste tot prin casa?

 

asa, foarte practic: in casoiul meu nu prea exista usi. deci odata ce iese, e bun iesit. mai e si o casa ciudata, pe verticala. inalta. imi efrica sa-i dau drumul asa random. sa-mi fie frica in continuare, si daca da, cat timp inca? :D

Tenerifeeee.... vrabia malai viseaza! 

 

Da, saraca, i-a povestit si lui frac'so, care a stat intr-una cu miinile pe urechi si a strigat "aaaaaaaaaaaa", sa fie sigur ca nu aude ce, cum, cu ce si, mai ales, unde :)

 

Vezi ce faci, ca papagalul nostru numar unu nu stia sa zboare pe verticala in spatii strinse. Aveam biblioteca pusa pe colt, in spatele corpului pe colt era o gaura triunghiulara de juma de metru latura ca sa zic asa, biblioteca aproape pina in tavan. Se urca acolo, facea ce facea, cadea acolo. MUtam biblioteca, scoteam animalutul, a doua zi o luam de la capat. Am mutat biblioteca, spre fericirea mamei, ca oamenii, pe perete. Da' nu-ti povestesc pina ne-am dat seama prima oara unde e cit l-am cautat... 

(El venea pe umar si asa ajungea inapoi in colivie, dar noi asa l-am primit, gata dresat. Number two iesea din colivie si statea pe ea sau pe perdea, nimic altceva nu facea, iar Number 3, probabil traumatizat de la eclipsa si ce-o fi incercat saracul sa gaseasca un drum, nu iesea de-acolo nici mort. L-am scos noi o data, a zburat asa de brownian ca pina n-a cazut el noi n-am putut sa il prindem!)

 

Strumfi, de cind tot vreau sa zic si tot uit, tu copiezi undeva ce scoate fie-ta din top, da? Ca e pacat sa se piarda, e teribil de fain sa le recitesti dupa ani...

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutele mele pinguine,

 

Ca de obicei va citesc cu spor, insa mai slabut la scris, ce sa-I faci, daca ziua n-are 30 de ore in loc de 24 !

 

Felicitari Flaviei, Buflea! Ce copii buni ai ! Cum se mai impaca?

Intr-adevar din ce povestesti Flavia este mai usor de modelat decat Alex, este mai sensibila, insa  cred ca e mai bine asa. Calma si sa faca ce trebuie. De multe ori cei din randul doi sunt adevaratii lideri, nu cei "oficiali".

 

Fii-mea este a 2 in clasa ei, citeste cel mai bine, insa e cam vorbareata... Isi face lectiile, lucreaza extra la mate, dar mai impinsa si de noi, insa cand vine vorba de alegeri ii citesti efectiv pe chip toate sentimentele (suparare, neplacere, sictir, bucurie, nerabdare etc ). Actrita nu vreau sa se faca clar :))  Cert este ca nu-i bine sa stie toata lumea ce gandesti in prima fractiune de secunda la aflarea unei vesti/stiri. As spune ca-I prea voluntara pentru varsta ei.

Acum vreo 2 ani (avea 8 ani atunci) o tot certam, deoarece in loc sa isi puna hainele pe umeras le arunca in cosul cu rufe pt spalat. O data, de 2 ori, de 30 de ori dar ma saturasem! Si am certat-o, in fine I-am tinut cuvantarea de rigoare, mai se adunasera si altele, apoi normal ca a venit si impacarea, si la final am intrebat-o "O sa mai faci ?"

La care Veronica imi raspunde candid "I don't know mami". Mie deja imi crescuse tensiunea: cum adica you don't know ???(dar m-am tinut calma ). Adica ii explici ce e gresit si copilul iti spune ca nu stie daca o sa mai faca ??? Macar asa theoretic sa zica NU !

Si continua fii-mea "Mami I can't predict the future". Mai zi ceva :)))

Normal ca nu am lasat-o sa scape asa, nu ca am mai certat-o, dar am continuat cu o morala mai slaba...

 

A facut karate 3 ani (6-9 ani) si in primavera asta ne-a spus brusc ca nu mai vrea sa mearga. A mers si la cateva competitii, a luat si cateva trofee (locurile 2 si 3). Am fost distrusa, nu pot sa va spun ce rau mi-a parut ca nu a mai mers la karate.

Apoi am gasit clubul de volley in vecinatate si am zis sa incercam si un sport de echipa, si pana in prezent (face volei de 6 luni) ii place f.f. mult.

 

Legat de reteta o s-o postez in curand, insa trebuie sa fac poze la taiteii aia de orez, deoarece mi-au spus colegii ca are mare importanta ce tip folosesti. Trebuie sa merg la magazine sa iau ca nu mai am acasa. Apoi trebuie cumparat un sos de soia cu sare f. putina (are 12% numai)  si atunci poti pune mai mult si iese f. gustos. Cu sosul Kikkoman sau alte branduri eu nu pot sa gatesc, deoarece este extrem de sarat pentru noi (noi de felul nostru mancam mai nesarat un pic)

 

Aqai, sunt la post pentru papagalul tau :)))  Sincer nu stiu ce sa spun data fiind inaltimea casei. Noi I-am deschis usa la colivie (l-am avut de tinerel) si s-a catarat singur in afara ei si apoi ateriza deasupra si se tinea cu gherutele de gratii ca sa intre la loc.

Se "cacarisea" pe ici pe colo, dar nu prea mult, insa era foarte usor de strans, deoarece facea sufficient de tare ca sa nu fie "lipicios". Il luam cu un servetel si gata. Dar la cat il iubeam putea sa faca orice :))))

Poate il tii pentru o saptamana intr-o camera mai mica ca sa exerseze intratul si iesitul din colivie. Daca are si oglinjoara in cusca atunci s-ar putea sa se intoarca mai repede in colivie. Nu stiu daca ajuta, dar noi ii puneam coaja pisata de ou intr-un capacel in colivie.

Cat despre zapada nu pot sa spun ca avem ca la tine. Nici pe departe! asa 2cm poate, care deja s-au cam dus. Insa este foarte frig si bate un alizeu de nu mai stii ce haine groase sa scoti de la naftalina. Ieri am avut -12C si cu factor de vant aproape -15-18, iar azi imi caut costumul de baie: - 6C.

 

Strumphi felicitari pentru indemanare, rabdare si talent !Cum zicea si Michellina maine ma duc sa adun toti nasturii din casa, dar eu nu-s in detalii din astea deloc !

 

Citesc un pic acum si maine o iau de la capat. O zi buna tuturor si multa sanatate,

 

 

 

Carolyne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Buflea, felicitari copilei.

 

Am vazut acum stiri despre furtuna de zapada din US...au aratat imagi din Buffalo...totul era sub zapada...primarul le spunea oamenilor sa nu iasa din casa, ca nu au unde sa ajunga...cica s-ar putea sa vina si la noi valul asta de frig...si deci zapada...

 

Azi merg in vizita la scoala; stau 2 ore si apoi o intind la munca...azi e joi, ziua nebuna a saptamanii...maine voi sta toate cele 4 ore...aici se organizeaza vizite de 2 ori pe an, inclusiv in scoala secundara...

 

Marcia a primit ieri o scrisoare de dragoste...ft frumos facuta, pusa in plic, pe care scria pt Marcia...i-a scris I love you, ca e frumoasa si i-a desenat figurile ei preferate :-))) stie cine e, dar a zis ca nu o intereseaza baietii, ca prietenul de pe net a dezamagit-o rau, asa ca nu vrea sa mai auda de ei...si colegul cica ii ajunge pana la barba (si mananca muste)...il studiez azi...

 

O zi frumoasa va doresc !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata pingunici!

 

Ieri n-am scris ca deh miercurea stiti voi e aceea zi a saptamanii cand n-am timp nici sa mor.

 

De citit am citit si am notat dupa cum urmeaza:

 

Multumesc Mihaela pt sugestia cu Suedia  [flo2] ,ne-am pus pe documentat.

 

Copiii nu mi i-am pierdut ca as fi innebunit,e cosmarul vietii mele la fel ca al Strumphitzei.

 

Smecheria aia la cuptor Buflea se face dupa cum a spus Rufus,daca pui mai mult lapte iese moale in partea de jos ,crocanta sus,eu am pus in exces,data viitoare voi pune foarte putin,oricum bun,bun,au lins farfuriile ai mei.Astazi au in meniu varza calita cu carne de porc.

 

Despre curajul/inconstienta de dinainte de nasterea copiilor ,ohhhh eram neinfricata,acum tremura si sufletul in mine,dar ma bucur ca uite nu-s singura care s-a schimbat radical,mai este si Carolynne.

 

Anotimpuri,din nou rezonez cu Viviana ,imi plac toate muuuuult,prefer totusi toamna,are atatea culori  [il] .

 

Strumphi ai talent cu carul  [flo2] .

 

Flavia brava! Parca ar fi Edy al meu,cel care tace si face,are FB pe linie si e atat de constiincios!!!Uff meritam si eu asa un copil ,cu el nu trebuie sa insisti ,el stie ce are de facut si face,nu comenteaza,nu se incapataneaza .

 

Rox fumoasa poza  [pk]

 

Mai voiam sa zic ceva dar am uitat ,ei lasa ca revin,aaaa da Mickyyy ce ai facut cu eco?

 

Pup si ma duc in treaba mea  sa dau gata totul pana dupa-amiaza ca azi e joi si am sedinta de cafea cu fetele  [pk] ,abia astept.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...