Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar romanesc, cu iz nemtesc


Recommended Posts

Aqai, ce frumos...vreau si eu zapada....decat vremea asta de cacao, frig si gri gri gri, mai bine zapada....mi-e dor de iernile din copilarie, cu ger si zapezi de peste 2 m [:)] mama, ce mai rupeam derdelusul...stateam ore intregi acolo...ne dadeam chiar si seara...ce cool era...veneam acasa inghetati si uzi fleasca....chiar ii povesteam Marciei cum ne-am oprit odata cu sania intr-un lampadar, fratele meu fiind in fata..si a luat lampadarul intre picioare...saracul de el, o ora nu s-a putut misca [batcap]

 

Strumphi, sa-ti treaca spatele.

 

Cred ca mi-ati transmis insomnia voastra aseara, ca era 1 noaptea si ma foiam in pat [:)] iar la 5 eram deja treaza...si pana la 7 am stat in pat, dar nu am mai adormit...

 

o dupa-masa frumoasa !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La mine a iesit soarele! E frumos si luminos, dar nu foarte cald, asa vreo 8 grade! N-am dormit nici eu bine azi noapte, tot asa pe la 1 inca ma foiam in pat. De bucurie ca a iesit Iohannis. Am asa o stare de bucurie si binedispunere si n-am cu cine s-o impartasesc aici. De aia va bat pe voi la cap! [:)]

 

Aqai nu ai de ce sa fii trista. O sa vezi ca in sfirsit ceva o sa se schimbe in Romania, ca presupun ca alegerile te-au dat peste cap si o fi si zapada aia, vorba lui Rufus [:)] . Eu sint optimista pentru prima data de cind am plecat din Romania! Imi vine sa sar intr-un picior!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot in Londra ca Elyda.Ploua cu atata furie mai devreme ca m-am zgribulit toata gandindu-ma ca trebuie sa merg cu Edy la antrenament insa m-a sunat antrenorul sa-mi spuna ca s-a anulat  [pk] ,e prima data cand se anuleaza si nu mai pot de bucurie,stau in casa mea calda si-mi fac de lucru,am nisip in ochi de azi-noapte insa drag de munca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam de pe cand paris/ totino, cand am vazut si pozele celor ce asteptau la cozi, atat de romani.

 

 

(si) Cand vezi asta si apoi pe domnii si doamnele PSD zicand ca "sunt o multime de sectii de votare goale" si "e o incercare de manipulare" / "cine a vrut sa voteze a putut" etc, cam da.. ti se pune un nod in gat [:)]

 

[pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.

Cred ca sunt la Londra si eu habar nu am !:)):))

 

 

 

vezi cum faci sa aduci soarele si pe la tine prin sat, ca aici dupa ce m-am plans eu de gri si frig, deodata a iesit soarele si s-a luminat si s-au mai adaugat si vreo 3 grade in termometre...acum sunt vreo 11 cred?!

 

cum fac sa scap si de durerile de spate? dar cu nodul in gat cum fac?!

 

cred ca stiu, un pumn de nurofen si un bilet spre Ro, sa il vad pe tata...   [sad]  nici asta nu cred ca ar rezolva ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rall, am vazut :) ieri, azi-noapte candva.

 

m-a dat peste cap dorul de romania. nu l-am anticipat, v-am mai zis eu cu o ocazie, ma credeam imuna. din motive care doar de mine tin, inca de mica mi-am dorit sa plec. departe, departe, departe. si cand am inceput sa plec, exact asta am facut, am plecat tot mai departe si nu m-am uitat inapoi. am avut ani la rand in care nu am mers acasa, desi eram in tara.

 

nu m-am intors la casa bunicilor, unde am crescut, pana chiar inainte sa plec, impreuna cu copiii. cred ca am vrut sa aiba si ei o legatura cu locul, sau macar sa stie ca exista. nu am mai mers la cimitir, unde sunt ingropati bunicii mei. si de aceea si plecatul asta peste mari si tari  - a fost doar inca o plecare din acelasi motiv.

 

si i-am vazut pe toti oamenii astia care au stat la cozi inclusiv cu speranta ca se vor intoarce acasa. si mi-am dat seama cat de departe sunt si ce am pierdut :) sau ma rog, ce n-am avut niciodata, si anume sentimentul acela al apartenentei la un loc. 

 

si si daca as vrea, asa au iesit lucrurile, casa din bv nu mai exista si oricum a fost mereu o etapa tranzitorie, ma simteam ca in gara, nu facem asta ca plecam, nu luam mobila noua caci vom pleca, nu ne cumparam casa noastra fiindca nu vom ramane... nu m-am atatsat niciodata de ea.

 

iar casa de acasa, singura pe care am simtit-o vreodata acasa, despite cat de mult am vrut sa plec, e inchiriata, e off-limits, mama sta intr-o garsoniera pe care nu am vazut-o niciodata si de care simt nevoia sa ma feresc, tata e orb in casa parintilor lui, fratele meu e si el plecat... pe sora mea imi e frica sa o vad fiindca dupa aceea va fi prea greu sa plec.

 

in fine. o mica melodrama personala :D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos Aqai... dar cred ca numai de la geam! [fri]  Si eu ca si tine, tot un nod imens in gat.... dar, o trece si asta, mai devreme sau mai tarziu....  La noi e gri, frig, urat si o ploaie marunta de iti intra direct in vene... [zirea]   si nu ma ajuta deloc asta pe langa durerile infernale de spate, de vreo 2 zile... nu am inchis un ochi azinoapte!

 

 

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

help - o intrebare pentru roxana sau mihaela_s: pentru ca fac cezariana, doctorul meu mi-a dat de facut analize de sange pentru "coagulare". am sunat la medlife sa intreb daca sunt incluse in abonament si evident ca desteptii din call center nu stiu ce sunt alea. cica sa le dau denumirea medicala ca ei nu au coagularea in lista.

asa ca help - traduceti-mi si mie in limbaj medical la ce analize se refera termenul generic de coagulare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...