Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar romanesc, cu iz nemtesc


Recommended Posts

E adevarat uneori ne indepartam de cei apropiati ,nu toti avem familia sau viata pe care ne-o dorim ,insa suntem liberi sa ne intemeiem familia care ne-o dorim,sa ne faurim viata pe care o vrem,sa trecem peste dramele personale si sa mergem mai departe spre ceea ce ne dorim cu adevarat iar eu cred ca tu in mare masura ai reusit ,cel putin asa se vede de la mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

multumesc de hug. [flo2]  in general, asa se vede si prin fereastra mea roz, doar ca se pare ca de ieri ma uit prin cea gri. 

 

varsta, maica, se apropie 38, imbatranesc si-mi pare rau, s-o citez pe Dna Popescu. :)

 

Doamna Popescu era o venerabila doamna, cu care am lucrat vreo 3 ani in Ro, apoi s-a pensionat. era expert contabil, mereu aranjata, parfumata, cu prestanta pe toate planurile. era decana de varsta. periodic ofta, cu un aer sugubatz in ochi  si canta: imbatranesc si-mi pare rau.... :)))) avea hot flashes si fetele tinere din birou - adicatelea erau si fete MAI tinere decat mine, cu vreo 10 ani :D ii faceau vand cu evantaiele. eu ii deschideam pe ascuns geamul, sa nu ma vada dna V. care mereu suferea de curent :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu ai mei, care venisera de la casa; azi s-au montat geamurile si usa de la intrare; erau fericiti ca a mai trecut o etapa; desi e frig si ploua, totul a iesit ok. Incet, incet se contureaza casa. L-am pus pe fratelo sa faca poze; le pastrez pe toate, incepand cu etapa 0. Mama era si ea zombi, ca s-a culcat pe la 3 am [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, te imbratisez si eu, chiar daca eu mi-am gasit acasă al meu aici. Nu visez sa ma întorc vreodată altfel decât turist si noi avem numai rude bătrâne sau morminte la care sa ne întoarcem. Sora mea si fratele sotului sunt plecați cu mult înaintea noastră. In rest nu am ținut legatura decât cu rudele in vârsta, foarte putine. Dar iti inteleg dorul si tristetea.

 

Ieri a fost pentru prima oară cand al meu sot si eu cand am ajuns acasă, ne-am uitat la tv românească, de cand am plecat. Iar la 21 ora Ro cand au anunțat exit-poll-ul nu ne venea sa credem. Mi-au dat lacrimile, nu stiu de ce, azi citeam pe FB postări si articole, la fel. Deși am așa o strângere de inima ca nu se va întâmpla nu stiu ce, dar macar a învins democratia si puterea unita a romanilor, chit ca unii au fost batjocoriti.

 

Ella ma bucur pentru ca avansati cu casa! Sa va bucurati de ea.

 

Karu, a votat si mama ta ieri?

 

Nu mai stiu ce si cui voiam sa mai zic, m-am poerdut in povestea lui Aqai. Ma scuzati...o sa revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, mercic...va fi gata la primavara, asta pt ca la ea lucreaza doar o singura persoana...dar e beton si la propriu si la figurat [:)]  si cei care au montat geamurile au zis ca meseriasul care a facut-o e ft bun...e tipicar, lucreaza la milimetru...e mai incet, dar ce face, face ft bine....vom fi gata cu totul in vara cred...pt ca vom avea de amenajat si gradina...noi o facem pt ai mei, ne vom bucura insa de ea cand mergem in tara...

 

Bunica mea, mama mamei, ardeleanca, a murit in Ardeal....aveam 8 ani, cand am plecat cu ea la sora ei, langa Blaj....inainte de a pleca, mi-a spus ca ea vrea sa moara in Ardeal....dar lucrul asta nu mi l-a spus decat mie...nu stiu de ce.....si a murit atunci....avea 58 de ani....tanara...mama avea 31 de ani....nu am mai fost la ea la mormant de zeci de ani....imi pare atat de rau....am iubit-o ft mult; si acum cand ma gandesc la ea, imi dau lacrimile...era o femeie atat de buna la suflet...aduna de pe strada toate pisicile parasite sau pasarile lovite...facusem zoo in apartamentul lor de la bloc...mama a suferit enorm, a vrut sa moara o data cu bunica...asta desi ne avea pe noi, pe mine si pe fratelo [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...