Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Unde dispare umiditatea?


patou

Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

missdarcey, s-ar putea ca temperatura care creste sa fie un "efect secundar" rezultat in urma functionarii dezumidificatorului. zic asta ca am inteles ca aerul cald contine in mod normal mai multa umiditate decat aerul rece, si umiditatea in sine creste temperatura cu cateva grade. (ce "experta" am mai devenit  [:-)))] )

 

edit: am observat ca la aceeasi temperatura daca umiditatea e scazuta (25-30%) mi-e frig iar daca umiditatea e relativ normala (40-45%) ma simt confortabil. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ideea este ca cu cat aerul este mai cald cu atat poate contine o cantitate mai mare de umiditate.

 

Aerul cald e mai putin dens decat cel rece pentru ca contine mai putine molecule la un volum egal - deci moleculele de apa au mai mult "spatiu" de ocupat. Cu cat aerul e mai cald cu atat umiditatea lui poate fi mai mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa intru si eu la niste studii de fizica mai aprofundate ...

 

Mi-am luat in sfarsit dehumidifier , ocazie cu care am aflat ,ca aici toata lumea are unul sau cel putin cristale humidity catcher. Trebuie sa imi mai cumpar un ceas electronic care sa imi indice temperatura si umiditatea in casa. Oare cat este umiditatea ideala intr-o camera ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa intru si eu la niste studii de fizica mai aprofundate ...

 

Mi-am luat in sfarsit dehumidifier , ocazie cu care am aflat ,ca aici toata lumea are unul sau cel putin cristale humidity catcher. Trebuie sa imi mai cumpar un ceas electronic care sa imi indice temperatura si umiditatea in casa. Oare cat este umiditatea ideala intr-o camera ?

 

intre 45 si 60%. depinde si de modul in care va simtiti, unii sunt ok la 45%, altii dimpotriva, simt nevoia de mai multa umiditate in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca fac parte din categoria putinilor oameni care iubesc clima Angliei astazi parca a fost un pic prea mult . O umiditate extraordinara 97-99% , ceata , ploaie , asa incat venind spre casa aveam senzatia ca nu pot respira bine.

Dehumidificatorul meu functioneaza , si cand am intrat in casa am simtit miros de parfum pe care nu mi-l explicam , pana m-am dus langa vaza cu trandafiri si m-am dumirit .Oare umiditatea altereaza si unele mirosuri .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...