Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar-In bataia vantului polar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 545
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi pot incepe copiii scoala de soferi dupa 16 ani, pot face scoala cu oricine are peste 5 ani vechime in sofat, cu o legitimatie speciala (se face un curs de 3 ore instructor-elev) dar numai in ziua in care implinesti 18 ani poti lua carnetul. Sotul n-a vrut sa faca cu Diana. Eu desi teoretic am carnet de 16 ani, am condus practic numai un an, am luat si eu anul trecut pe vremea asta ore de sofat, cu scoala, doar ca nu am mai avut nevoie de examen, aveam carnet. Teoretic puteam sa o invat pe Diana, dar practic nu am vrut, ca nu am experienta. Ea a facut in vara in Ro 16 ore, apoi a continuat aici. Aici sunt obligatorii si doua cursuri de risc, unul de alcool-drog si altul de condus pe gheata. Cica al doilea super misto, cu o masina speciala care porduce singura gheata pe roti si aluneca. :) Voiam si eu sa il fac dar e scump si am renuntat. 

 

Deci teoretic si aici pot conduce adolescentii peste 16 ani cu un adult in dreapta, daca au cursul acela de instructor-elev. 

 

Eu tare as vrea sa conduca putin cu mine in dreapta, macar pana ma obisnuiesc cu ideea :). Om vedea. 

 

Buflea  [flo2] .

 

halbi, nu pierde scoala daca pleaca? Si aici merg elevii de liceu in schimb pe la americani, sau alte tari, dar e pe un an si pierd tot anul, trebuie sa reia de unde au ramas, Diana nu a vrut sa plece. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Mihaela, teoretic nu pierd, pt ca acolo merg la scoala (vorbim de plecarile pe 6 luni sau 1 an, da?!). Practic, are colega acum in Anglia, plecata in vara, revine in 15 dec. Impresiile transmise de mama ei: la mathe, franceza sunt muuuult in urma noastra. Fata se plictiseste. Acolo la franceza sunt la prezent, aici fac conditionalul. Insa fata plecata e fff buna la scoala si va recupera usor. Ideea a fost perfectionarea limbii engleze. 

Noua Zeelandae f departe si pt un copil de 15 ani riscul sa-i fie dor de casa in 6 luni. E fff mare. Conditia de plecare era ca notele pe semestrul 1 clasa a 9-a sa nu fie sub 2 (aici 1 e cea mai mare nota). Bianca, desi s-a impacat cu ideea ca cel putin acum nu e financiar posibila plecarea aia, "trage" tare sa scoata note bune (in general are note bune), dar acum o vad mult mai motivata.

 

 

Aici scoala de soferi se face numai cu instructor autorizat. E un nr obligatoriu de ore, care trebuie luate. Din astea, parca 3 se fac noaptea si tot atitea pe autostrada. In plus, sunt 16  sedinte obligatorii de teorie, curs de prim ajutor care dureaza 8 ore (parca...nu-mi mai amintesc exact...eu aici am facut scoala de soferi acum 6 ani jumate...).. Examen medical...La 17 ani pot da examenul, si, daca-l iau pot conduce, dar numai asa cum am scris mai sus, insotiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant helbi, caci la scoala merg si copiii de aici, dar nu e recunoscuta cand vin inapoi. Cica e alta programa si e in alta limba, trebuie sa reia anul de unde au lasat cand vin inapoi. Asa e fain, merita sa mearga , ca nu pierd...nu stiu de ce la noi e altfel. 

 

Da, sunt si ore de teorie si aici, nu mai stiu cate, dar stiu ca Diana a avut si teorie. Examen medical nu se face, declari daca ai ceva boala, oricum te pot verifica ca e totul in sistem. Adica toate bolile sunt notate, pot avea acces la ele. 

 

Nu, nu erau colegi de clasa, baiatul era mai mare cu un an. Au lucrat impreuna la Mac si se cunosteau bine. Baiatul a ajuns in ultimul an vedeta, canta foarte bine, a participat anul asta la Idol si a ajuns intre cei 12 finalisti (sau 10? nu mai stiu cati sunt). A iesit dupa 2 ture parca, dar avea turnee, canta. Azi ar fi avut concert aici in Visby la o organizatie de tineret, am citit pe FB ca vor aprinde lumanari si ca lumea poate lasa scrisrele sau amintiri. Are si blog baiatul, de aseara citesc...Nimeni nu stie ce motive ar fi avut. Diana s-a intalnit cu el pe vapor cand a mers in Copenhaga, acum o luna, el mergea la St. Dar Diana imi zicea ca s-a schimbat in ultima vreme, crede ca drogurile l-au afectat...ea l-a cunoscut mai bine cand au lucrat impreuna, a fost acum 2 ani. Aseara am amutit cand mi-a zis, il stiam si eu pe baiat...mai mult din povesti, dar oricum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...