Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scrisul de mana si caligrafia - dezbatere DC


Recommended Posts

In Italia marea majoritate scrie de mana cu litere de tipar, nelegate.Asta nu ar fi o problema, problema apare atunci cand au de citit ceva scris de mana...nu reusesc.Pentru mine a fost un soc atunci cand am scris, in italiana , textul unui cantec pentru cineva si mi a spus ca nu reuseste sa il citeasca...Ar fi trist sa ajungem si noi acolo...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scrisul cu stanga pentru un dreptaci imbunatateste motricitatea fina la stanga si cam atat.

Dar argumentul principal pentru a continua scrii cursiv nu trebuie sa fie legat atat de mult de motricitatea fina. Sunt si alte optiuni. Tot ce se face la lucrul manual, cusutul cu acul.

Ah, sau migalit la margele, perle de toate feluri ori care se calca ori care se stropesc cu apa si se lipesc. Nu mai zic de desenat, pictat, etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi raspund singura:)

Am gasit cu google . se numeste scris de mana discursiv  -in limba Romana.

Asa scriu copiii mei pe cand eu scriu de mana cursiv .

 

Edit : aici se vede diferenta: http://catalina.revistatango.ro/wp-content/uploads/2012/06/scris.jpg

Asa scriu si aici, insa mult mai urit si foarte tepos, nu stiu cum sa spun. Ei practic fotografiaza cuvintul din carte si incearca sa-l puna pe hirtie. Al meu nu a invatat litera cu litera sa scrie! Mi s-a parut foarte aberant la vremea respectiva, acum m-am obisnuit. Pe la nu stiu ce clasa au invatat sa lege cumva literele alea, insa scrisul e tot urit si dezordonat.

Si totusi am colegi care scriu foarte frumos, unii scriu cu stinga, cred ca pe vremuri se punea pret si pe caligrafie, acum Dumnezeu cu mila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi raspund singura:)

Am gasit cu google . se numeste scris de mana discursiv  -in limba Romana.

Asa scriu copiii mei pe cand eu scriu de mana cursiv .

 

Edit : aici se vede diferenta:

 

Cred ca asta e o denumire academica. In limbajul curent as spune scris de mana cu litere mici de tipar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...