Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si tatici de adolescenti


Recommended Posts

  • Administrators

Bine ati venit la micul nostru grup. Desi sunt adolescenti ... ei sunt pentru noi inca niste copii. SUnt atenta la toate problemele care le dau tarcoale, la toate pericolele care se invart in jurul lor.

 

Chiar in weekendul trecut - am avut un mic soc - un bun prieten de al baiatului meu - a intrat in coma alcoolica (la un mall)... adica un grup de prieteni (unii chiar mai mici) au cumparat alcool si au baut. Unul din ei a ajuns la spital si a stat in coma 6 ore.

Andrei al meu nu a fost la acea intalnire ... insa am fost socati sa aflam asta.

 

O varianta care circula ca fiind posibila este ca acel baiat (de 14 ani) a fost spiked (adica i s-au pus pastile de drog in alcool)

Baiatul in cauza - super sportiv si cuminte.

 

Iata deci un prim pericol la orizont pe care am vrut sa il impartasesc cu voi. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Atomix are aproape 16 ani. El crede ca are 19. Si are tot minte de 12.

Am cam zis tot :)

 

Mirela, pe-aici scopul petrecerilor de adolescenti e sa bei. Cred ca nici nu se saluta bine si trec direct la beer pong, ceea ce nici nu-i asa rau, sa vezi cind e rom pong sau whiskey pong. Adica stau la masa, cu pahare pline si tre sa bage mingea in paharele adversarului. Cind mingea intra, beau din pahar. Si joaca pina nu mai stiu de ei. 

 

Ultima data cind m-am dus sa-l iau pe fiu'meu de la ceva coleg, ma-sa nu era acasa. Era plecata la Qc. City. 300 de kilometri. Fo 7 adolescenti alcoolizati in casa ei. Really?! Daca face dracului unu o coma alcolica, daca se arunca din balcon, daca daca daca... Si cica au avut acces liber la barul din apartament... Wow! Era inca relativ cald afara, aveau geamuri deschise si batea vintul, misca perdelele, vedeam ce fac. Guess what? Erau toti in chiloti si fugeau ca apucatii prin camere, cu miinile brambura in aer, se ciocneau unii de altiii, cadea, fugeau iar... Fiu-meu nu mirosea a alcool si era perfect coerent cind a venit, dar nu garantez ca petrecerea viitoare n-o sa fuga si el brownian cu ceilalti. 

 

Nu mi-e clar cum au baut copiii aia la mall... Nu e interzisa vinzarea alcoolului care minori?

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pericole sunt multe,prefer sa nu le listez ,doar sa veghez,nu de alta dar la scenarita sunt campioana.

 

Apropo de petreceri si prostii,fii-miu si prietenii lui s-au amuzat cu uleiul meu de masaj (ulei de ardei iute),au ras...cu lacrimi vreo 24h.  [:-)))]  dar ce am ras eu  [pk]

 

In ce priveste suferinta in dragoste,m-am simtit ca o leoaica in cusca,cusca mi-era educatia si ratiunea,leoaica imi era sufletul de mama,bucati as fi facut-o daca scapam din cusca.

A slabit mult,a plans mult,a avut si ceva crize de isterie,insa a trecut,acum e cat de cat echilibrat isi vede de scoala,meditatii,antrenamente,stiu de la el ca inca ii e greu,ca seara cand se aseaza in pat ii e dor de tot ce a fost frumos si il inteleg.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma enerveaza tare, tare chestia asta cu alcoolul.

Stiu ca nu pot face mare lucru, si de aia ma enerveaza si mai tare.

Esecurile in dragoste, chiar si in statistici, nu sunt asa periculoase ca alcoolul.

Si ma enerveaza nepasarea cu care e tratata problema alcoolului.

In Romania este la ordinea zilei ca un adolescent sa poata bea alcool. Nici o autoritate nu face un gest cat de mic, dupa ce au dat o lege. Doar televiziunile mai filmeaza cu cate o camera ascunsa...si atat. Nimic, nimic, nimic altceva. Absolut nimic.

Stiu ca, daca isi pun in cap, pana la urma adolescentii pot face rost de alcool. Dar chiar asa, sa gaseasca de baut pe orice colt de strada, sa intre nestingheriti in cluburi...

Este oribil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

 

Nu mi-e clar cum au baut copiii aia la mall... Nu e interzisa vinzarea alcoolului care minori?

 

Simonna

Da, teoretic asa ar trebui - insa au gasit un chiosc alimentar in afara mall-ului si de acolo cumpara.

 

Ieri, in drum spre casa (cand il iau de la scoala e timpul acestor secrete) imi povestea ca tot de acolo isi cumpara unii colegi tigari - si cica daca iti iei un pachet - te intreaba daca nu ai nevoie si de o bricheta [batcap]

 

Mda... incep sa apara tot felul de stiri socante ... omg ce mai urmeaza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma enerveaza tare, tare chestia asta cu alcoolul.

Stiu ca nu pot face mare lucru, si de aia ma enerveaza si mai tare.

Esecurile in dragoste, chiar si in statistici, nu sunt asa periculoase ca alcoolul.

Si ma enerveaza nepasarea cu care e tratata problema alcoolului.

In Romania este la ordinea zilei ca un adolescent sa poata bea alcool. Nici o autoritate nu face un gest cat de mic, dupa ce au dat o lege. Doar televiziunile mai filmeaza cu cate o camera ascunsa...si atat. Nimic, nimic, nimic altceva. Absolut nimic.

Stiu ca, daca isi pun in cap, pana la urma adolescentii pot face rost de alcool. Dar chiar asa, sa gaseasca de baut pe orice colt de strada, sa intre nestingheriti in cluburi...

Este oribil.

Eu am spus de citeva ori,chiar si pe forum...nu inteleg ce atita fiss cu reclama la tigari,iar reclamele la alcool troneaza pe toate posturile de televiziune!

 

Nu ma refer doar doar la Romania ,si al noi e la fel!

 

Mie tare imi plac tarile nordice unde bautura,alcoolul in general costa o avere.Asa sa se faca peste tot in lumea asta!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, teoretic asa ar trebui - insa au gasit un chiosc alimentar in afara mall-ului si de acolo cumpara.

 

La noi nu exusta asa ceva...ti se cere buletinul,oriunde incerci sa cumperi alcool sau tigari.

 

Mie mi-a fost ingrozitor de teama (imi mai este insa deja cred ca am iesit din zona periculoasa)pentru ca Andrei al meu era cel mai amre din clasa,din grupa lor d eprieteni...si am fost terorizata de faptul ca s-ar putea lasa influientat de unii sua altii sa cumepere alcool si sa iasa cine stie ce minune!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu exusta asa ceva...ti se cere buletinul,oriunde incerci sa cumperi alcool sau tigari.

 

Mie mi-a fost ingrozitor de teama (imi mai este insa deja cred ca am iesit din zona periculoasa)pentru ca Andrei al meu era cel mai amre din clasa,din grupa lor d eprieteni...si am fost terorizata de faptul ca s-ar putea lasa influientat de unii sua altii sa cumepere alcool si sa iasa cine stie ce minune!!!!

Nici la noi nu se vinde alcool minorilor niciunde. Nu conteaza daca magazinul e mare sau mic. Mirela, asta se intimpla in Cipru sau in Olanda?

 

Si baiatul meu e nascut in 2000. In afara de faptul ca e tot timpul nemultumit, incruntat, raspunde in 2 peri, si tot timpul e online cu jocurile lui,  nu ma pot plinge de el. Deocamdata nu merge la petreceri si nici in cluburi, de bautura nici nu se pune problema. Dar ma ingrozesc cind ma gidesc la ce ne asteapta. Cit de inteleapta e vorba aia: "copii mici, griji mici, copii mari, griji mari"? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezent!Mama de adolescent nascut in 2001.Prima idila,pe cat de naiva ,pe atat de nevinovata.Anul trecut in mijlocul anului scolar au schimbat diriginta.Dintr-o femeie de vârstă mea,ne trezim cu o frumusețe de 23 ani,care pe lângă ca arata ca o icoana,mai era si blândă,dulce si lipicioasa,Fiu-miu a făcut o pasiune si era umbra ei in clasa,ea l-a ridicat la rangul de"îngerașul ei".Copilul meu o săptămână a levitat in loc sa meargă. Notele au rămas la fel de bune,insa excela la extracuriculare.Anul acesta a plecat să-și dea masterul,insa in toamna s-a întâlnit cu foștii ei elevi la o pizza.Am descoperit in portofelul lui cu valori un bilețel in care ea ii ura toate cele bune si spunea ca o să-i fie dor de el.

Ma gândesc ca puștoaicele ce vor urma vor avea o stacheta foarte înaltă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...