Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si tatici de adolescenti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Saptamana trecuta am vrut sa fac pui la cuptor in bere si pentru ca nu aveam in casa, am trimis copilul sa-mi ia de la Mega 2 beri (una pt pui si una pt bucatareasa :). Ma asteptam sa vina fara si sa trebuiasca sa cobor eu. No pb! A venit copilul cu berile. Maine poimaine baga si la chioscul scolii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Chestia asta cu alcoolul si varsta la cumparare functioneaza la supermarket in Olanda ... insa am vazut si acolo multi adolescenti care beau bacardi breezer pe strada sau in gara ... asa ca exista in mod sigur un mod de a cumpara alcool - sa nu fim naivi sa credem ca ei nu sunt creativi in caz de nevoie :))

 

Iar aici in Cipru - e clar ca la chioscuri nu isi pune nimeni problema varstei cumparatorului ...

 

Una peste alta, nu cred ca legile ii pot tine departe pe adolescenti sa nu bea alcool ci educatia corecta despre ce se poate intampla daca beau alcool la o varsta atat de frageda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela,nu stiu ce e bacardi breez,insa stiu de la fii mio,ca de la 16 ani poti cumpara beer-cola de exemplu,adica mixurile astea care sunt destul d epericuloase.

 

Nu stiu daca toate cocktailurile pot fi cumparate d ela 16 ani,sau doar cele cu o anumita alcoolemie,insa de la fii mio stiu ca beer-cola poate fi cumparat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa zic ceva de alcool.

Dintotdeauna ca au fost reclame sau nu, ca au avut voie sa bea sau nu, adolescentii au facut-o si or sa o faca atata timp cat va exista alcool pe lume.

 

La 16 ani eu beam. Sora mea bea. Toti colegii mei de liceu beau. La petreceri beam.  In tabere beam. Sampanie, Florio sau bere. Mai era un coniac albanez.

Am avut colegi in coma alcoolica. Am avut colegi care se imbatau. Pot sa scriu chiar o carte despre intamplarile cu o colega cam betiva -  a fost si violata beata fiind.

Aveam tot felul de retete empirice pentru colegii care se imbatau gen cafea cu lamaie.

Am avut un amic care s-a imbatat si a murit inecat in lacul din statiunea Venus. Avea 22 ani.

Pot sa vorbesc ore in sir despre cum, vara, sambata, dupa ore mergeam in Doina si beam bere. AScundeam unele sticle in tufisuri ca sa nu le platim.

 

Niciodata nu m-am imbatat. Niciodata nu beam mai mult de un pahar de bere, la ceaiurile care tineau toata noaptea beam maxim o sticla bere.

 

Acuma s-a impus o legislatie. Adolescentii vor gasi mereu metode sa se strecoare.

Deci ce este mai bine: sa le interzicem total sa bea sau sa-i invatam sa bea cu masura prezentandu-le uraciunea starii de ebrietate?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adolescentii daca nu au de unde, nu beau, vorbesc de bauturi lasate in casa sau de banutii de buzunar. Insa, mai toti au ocazia sa se duca la o pravalie (ca e Bila , ca e bacania de pe colt) si sa-si cumpere ceva. Si cu scuzele e pentru "tata", "bunica", vecinul".

 

As pune alcoolul pe acelasi nivel cu tigarile, si in domeniul asta vinzatoarele nu au mare vina (cel putin in Ro) caci eu ii cumparam tatei tigeri si nu mi-a spus niciodata ca nu-mi vinde. Si eu (in inocenta mea) nu intelegem de ce rid cite unii de mine "ha, ha, chiar si asta mica fumeaza" cind eram cu tigarile in mina sa le duc tatei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik...pai pe vremea noastra nu exista restrictie in functie de virsta!!!!

 

(Am avut si eu vecini ce erau trimisi de parinti dupa bautura sau tigari...dar era ceva normal pe atunci!Pe noi nu ne.au trimis niciodata mama dupa bautura(spun mama ca ea era cu noi tot timpul acasa),de tigari nici vorba ca niciunul nu fuma...)

 

Insa in Romania,stat european,sa poata minorii sa ia tigari si bautura fara restrictii...e un mare nOOOOOO!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am vazut parintii beti si bautura era o cumparatura ca oricare alta. "Te duci si cumperi o sticla de Cotnari, alb de 17 lei si o punem repede la frigider ca avem invitati".

Nu mi-a dat niciodata prin cap ca as fi putut bea pe acuns.

 

Par contre, daca ma trimetea mama la piine, mincam coltul daca era proaspata sau daca ma trimetea cu borcanul sa iau o jumatate de smintina "se evaporau" din borcan vreo 100 de grame.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...