Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

Ah, pai nu v-am povestit de ziua mea de marti:

 

Am plecat cu stangul de acasa. Adica nu cu stangul, cu masina. Diana a condus pana la scoala, acolo trebuia sa merg eu mai departe la munca. La prima intersectie, semaforul stricat, era daramat la pamant, il reparau. Haos la 8 fara 10, m-am enervat si am zis ca merg sa intorc in primul giratoriu, m-am razgandit si am stat apoi sa o iau la stanga o gramada...am ajuns la si 10 la munca. Apoi toata dimineata pe prelevare de sange. La un barbat i-am luat sange in eprubeta gresita (e prima data cand mi se intampla!), am vazut pe remis alte analize decat scria defapt, habar nu am cum...la mine e rutina, stiu foarte bine ce eprubete sa folosesc, ca lucrez de atatia ani cu ele in laborator. Am dres-o ca norocul cu o alta eprubeta ce ii luasem, am rugat o colega sa ma rezolve, cea care era in laborator pe aparatul respectiv.

 

Apoi am luat din deget la o pacienta si nu am asezat bine capacul, cand sa intorc eprubeta cu capul in jos, ca trebuie amestecat sangele cu continutul eprubetei, tot sangele pe pantalonii mei si pe masa...am luat pranzul cu vreo 20 min mai tarziu, sotul ma astepta in sala de mese, ma suna disperat. Eu eram cu un pacient dificil, il intepasem degeaba de doua ori, eram la luat sange din deget...

 

Dar am si fost apreciata, cand o tanara de 23 de ani tare speriata, venise cu mama, m-a anuntat din prima ca ea lesina. I-am lasat scaunul pe spate, am pus apa intr-un pahar si i-am dat mamei, i-am zis sa aiba in caz ca trebuie, am deschis geamul sa intre aer rece, am laudat fata care era pe spate cu ochii inchisi gata lesinata (glumesc, dar asa parea) ca are vene zdravene si ca nu va fi problema. Si i-am luat calm (aparent) 3 eprubete de sange, cand i-am zis ca e gata, a zis ca de tot, cu tot...nu ii venea sa creada. Ca n-a simtit, nu ii era rau. Am ridicat scaunul in pozitie normala, mama i-a dat sa bea apa, i-am zis sa stea linistita cat doreste, pana simte ca poate pleca, a stat vreo 2 minute. Cand a plecat, mi-a multumit si a zis ca am fost tare buna la luat sange, ca tare putini au reusit asa de bine. Ia-am multumit si i-am zis sa fie increzatoare, ca are vene bune :). 

 

Acum chiar va doresc seara faina! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si in suedeza putsa geamurile si se citeste putza :). Dar cand fac curat e städa :). Numai geamurile le putsa :). La noi vacile sunt kor si se citeste cur :). Silvia cand era mai mica zicea "mami ce de cur sunt pe camp" :). 

 

aha aha deci am mai invatat vacile in suedeza sant cur [:-)))] [:-)))] [:-)))]

a mea cand era mai mica era terorizata sa vorbesc yo in romana ca sigur erau si cativa de ..fac..., mai ales pe la cumparaturi si cu lume multa imprejur, replica ei ....mamiiii....vorbesti prea tare si folosesti cvantul cu  F, asa ca in loc de.. fac.. am inceput sa spun ..faci ...ori face....care suna putin mai diferit, [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi am fost la scoala, am corectat lucrari.

urasc sa dau note mici si ma mai tirguiesc si cu doamna sa mai pot da o juma de punct pe aici pe colo... ea foarte stricta, chiar si pt o litera scrisa gresit intr-un cuvint, taie tot cuvintul.

 

in rest a fost o zi buna multumesc DOmnului ca suntem sanatosi si totul e bine.

 

joi se anunta si la noi furtuna mare, astazi e gri afara dar ma bucur ca ne-am saturat sa vedem si atita soare tot timpul.frig nu e, e cam asa de o bluza cu hanorac. 

 

fetelor din nord...chiar nu=mi imaginez cum e sa stai atitea luni cu doar o ora de lumina pe zi.

 

mi-am luat pantaloni de velur duminica, de la Eddie Bauer...culmea ca nr 2 imi vin fix, 4 sunt ok...la alt magazine probasem 6 si abia ma incapeau.

 sotul imi zice ca de ce noi femeile nu facem recclamatie la eddie bauer ca nu pun numerele bine.

asta ar fi chiar culmea sa incapem in nr 2 si sa ne mai revoltam pt asta...daca am putea am merge cu eticheta pe afara. [:-)))] nu-I asa ca am dreptate?

 

 

astazi am gatit ; supa crema de cartofi si salata de boeuf (un platou duc si la biserica, ca avem potluck)...si ddeseara sotul vrea sa puna pulpa miel pe gratar  sa vedem cat de tender iese...nu stiu ce garniture sa-I fac.

 

sa speram ca avem timp deseara sa punem varza la murat sa avem pt la craciun.

va doresc o seara linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ciudat ca tot asteptam sa treaca ba zilele saptamanii pana la we, ba saptamanile pana la vacanta, ba lunile pana la concediu?

Mie da [:)]

Dar eu m-am dezobisnuit de vreo cativa ani (probabil si pt. ca la mine zilele de weekend nu se diferentiaza de cele ale saptamanii). Ba acum chiar intreb oamenii care imi spun "stau seara la TV ca sa treaca timpul mai usor" sau "mananc seminte sa umplu timpu') - de ce? De ce sa treaca? [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ploua. Sau ninge. Nu stiu ce face.

Ploua abundent, dar de sus cad si niste palarii de fulgi, mari cat palma. In oras e haos, toti si-au luat masinile si nu incap pe soselele mult prea inguste. Daca ar pleca mai devreme de acasa...

Pana la urma nici eu nu-mi imaginez cum e sa traiesti fara soare sau lumina. Poate ca te obisnuiesti...nu stiu. Dar acum nu-mi place.

Cica maine avem sanse sa vedem soarele.

Imi pare rau sa va aud bolnavi...

Noi cand tusim mancam ceapa. Bine, mancam si in rest...dar ceapa e buna la tuse. Si ceaiul ala scarbos de ceapa...dar daca tot stati acasa, mancati toata ziua ceapa. Cu slaninuta, mamaliga cu branza, fasole batuta sau ciorba sau iahnie, cu varza/sarmale, peste in ulei sau suc propriu, cu branza de oaie, cu jumari si untura pe paine... [pofticios]

Scuze, era vorba de ceapa. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata....ieri n am petrecut il serbez vineri seara....o sa i fac petrecere surpriza la restaurantul lui favorit.

Amandoi am avut ieri o zi ca martea....ba ne am si ciondanit....

Azi iar o zi de kko...cred ca se cunoaste ca nu e soare...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...