Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

si povestea parintilor mei [:)]

 

e o poveste cu inceput frumos dar cu sfarsit dureros, na ca si rimez,

din pacate familia tatalui meu si aici doar mama scoacra si un frate nu au placut-o pe mama si au inceput cu intrigi si tot feluri de lucruri urarte care au dus la destramarea familiei mele, ( un lucru cam comnun de altfel la noi ca soacrele sa incerce sa controleze tinerele famili sau mai rau sa le desparte pe moft ca no are la la ficatei)

 

tata are 6 frati, 4 frati si 2 surori, o familie mare care din pacate nu o cunosc prea bine din cauza relatiilor tensionate, dupa divort bunica de pe tata, aica mama lui a inceput sai para rau de ce a facut dar din pacate a fost prea tarziu pt ai mei sa se mai remedieze ceva, iar unchiul meu cel care nea facut si mai mult rau si nu vreau sa intru in detalii fiind prea dureros pt mine ...ei bine soarta sa intors impotriva lui si ia platit cu aceeasi metoda, eu personal nu i-am putut ierta nici in ziua de azi  pe cei care mi-au rapit tatal , iar tata a fost tot timpul ravasit intre dragostea si respectul pt mama lui si pt noi...

 

ai mei vin din oameni simpli de la tara, gospodari amandoi bunici mei fiind vanatori, oamneni frumosi care au facut razboiul si au indurat multe, parintii mei sau cunoscut prin sora si cumnatul mamaei mele , probabil la Targu-jiu emigrati din moldova amandoi [:)] tata a lucrat la termocentrale ca maistru si mama la fel muncitoare, sau plimbat prin toata tara, cel mai frumos loc a fost in muntii Aninei cand au lucrat la faimoasa termocentrala pe sisturi, pt mine care eram pe atunci in clasa a 1 a a fost cel mai frumosi ani ai copilariei mele toata ziua bantuiam cu copii prin imprejurimi dupa mure, zmeura si fragute, din pacate nu a durat prea mult tatal meu la insistentele fratelui a hotarat sa vina in Iasi aproape de familia lui unde a inceput si declinul casniciei, pt mine a fost cei mai intunecati ani ai copilariei si adolescentei, mama nu la iertat multi ani pe tata poate si pe buna dreptate, el a fost mai slab de inger dar nici familia lui nu a fost corect sai ceara asa ceva, din pacate tatal meu sia ingropat necazul in alcool si asta ia adus si sfarsitul,  eu mai am un frate mai mic cu 7 ani el a fost mai protejat de conflictele alor mei nu are asa de multe amintiri urate, si ne inteleg foarte bine

o sa scriu mai mult mai tarziu trebuie sa fug sa tremint treaba [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bella, imi pare bine de cunostinta ...cam slaba, cam tanara, cam frumoasa ...:)

 

Si eu am plans putin azi, dar am o scuza ...azi au ingropat-o si pe mama lui G ...va spun, n-am crezut ca putem produce atatea lacrimi.

 

Dar am si un motiv de bucurie ...mama mi-a spus ca s-a decis sa mearga la Piatra de sarbatori. Imi pare atat de bine ca n-o sa fie singura ...

 

P.S. Si ca sa nu ma dezmint ...voua nu vi se pare ca toate mamicile noastre erau foarte tinere si foarte slabe ? ...adica tot ceea ce eu nu sunt :))

Draga Buflea, foto e facuta acum 16 ani la starea civila [:)]  nu mai santem tineri si slabi(sau depus si kg) iar frumoasa nu m-am considerat niciodata nu stiu de ce e ceva emotional cred

 

da asa e mamicile ca si tati de altfel erau slabi, mami mult timp a fost slaba acum a mai depus ceva kg, in schimb yo nope nu am ramas slaba [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta e printre singurele poze care le am cu ai mei. era pe vremea cand eu nu eram nascuta...iar fratele meu avea vreo 10 ani. erau la o nunta la tara si mamei dintodeauna I-a fost drag portul national...desi a trait toata viata la oras.

nu am pozele ei cu fusta scurta, dar asa cum era moda prin 70 ...numai asa se purta si ea.si coafata...mereu coafata si machiata.si ce se revolta cand ma vedea cu parul drept lung (nearanjat).

 

ai mei au fost amindoi din familii f sarace. sau cunoscut de tineri 21-23 de ani. mamei nu prea I-a placut ca ii placea de altcineva, dar l-a ales pe el ca sa scape de saracie, bautura bunicului...viata la tara...si sa stea la oras.

 

tata a fost in schimb fermecat toata viata de frumusetea ei si mindria cu care se purta

cat au fost tineri au si muncit din greu dar s-au si distrat la maxim. mereu erau la nunti, botezuri, petreceri la restaurant...zile onomastice...concedii in statiuni sau instrainatate. au avut mult fun impreuna,  dupa  ce fiecare au dus o copilarie foarte grea 

 

mama si fratele ei au fost crescuti saracii lipiti, tatal ei cand a venit de pe front nu a mai fost bine si tot restul vietii pana la 80 de ani si -la innecat in bautura. mama provenita dintr-o familie educate si bogata ,nu stiu amanuntele dar cumva prin casatoria cu bunicul...familia nu a mai ajutat-o si ea a fost cea care a dus casa, dar greu f greu.

 

 tata si-a pierdut tatal inn al 2-lea razboi mondial, cand avea numai 6-7 ani...la 12 ani muncea la boier pt o bucata de piine...si sa ducca o bucata de piine asa la mama si sora lui.

bunica nu s-a mai recasatorit niciodata. a fost vaduva la 28 de ani...si credincioasa pana in maduva oaselor.

 

tata, toata viata a avut ambitie sa invete sa devina cineva,sa condua si sa nu mai sufere de saracie... ani de zile a fost plecat in strainatate , era sef pe o intreaga rafinarie de romani  dar aceste plecari chiar daca ne-au ridicat un pic  financiar...pt ei ca relatie a fost f greu...mai mereu la un pas de despartire...

 

adevarata lor dragoste s-a produs cand mama s-a imbolnavit de ccancer si pe tot timpul bolii, timp de 10 ani, tata a ingrijit-o si a iubit-o cu toata fiinta lui, iar ea abia atuncci I-a putu arata adevarata dragoste, recunostiinta si apreciere...acesti 10 ani au fost ani in care s-au descoperit si s-au iubit mai mult ca niciodata.

 

noi am avut o copilarie ok, eu am fost fata lui tata si fratele meu -baiatul lui mama.am crescut in general singura,mama la serivici, tata plecat prin strainatate,, doar cu fratele meu si vara in vacanta la bunici.

 

toata viata mi-am dorit o familie mare, si nu am avut-o.

post-12506-0-90174000-1418422223_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu, dar cind ma gindesc in ce saracie au trait bunicii mei toata viata si parintii mei o parte din viata...nu pot sa nu multumesc lui Dumnezeu pt bunastarea care o am si sa simt aprecciere adinca pt fiecare din lucrusoarele pe care pun mina si care le consider esentiale, dar stiu ca bunici si parintii mei nu le-au avut si au avut o viata grea cu multe lipsuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...