Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Reteta de lussekatter (s-ar traduce pisici lucitoare :)). 

Ai nevoie de: 50 g drojdie, 100 g unt, 5 dl lapte, 250 g kesella sau quark in engleza (e o pasta fina de branza, dar cred ca merge si iaurt), 1 g sofran, 1 1/2 dl zahar, 1/2 lingurita sare, 17 dl faina, stafide, un ou. 

Cum faci: Zdrobeste drojdia intr-un vas. Topeste untul intr-un alt vas, adauga laptele si incalzeste pana la max.37 de grade. Toarna amestecul peste drojdie. Adauga quark-ul, sofranul, zaharul, sarea si aproape toata faina (lasi pentru lucrat pe masa dupa ce a dospit aluatul). Framanti bine (aici poti pune masina la lucru) si lasi sa dospeasca ca 30 min. Scoti aluatul pe bancul de lucru, il imparti in 35 de bucati si modelezi formele de lussekatter. Se orneaza cu stafide (cate una in "bucla" dar se pot pune si in sau pe daca va plac) si se mai lasa la dospit asa formate, in tava de copt, inca 30 min. Se ung cu pensula cu oul batut. Se coc la 225 grade C ca 5-8 minute, pana prind culoare. Se lasa la racit pe un grilaj.  

 

Se poate face si cu drojdie uscata, se poate si fara quark dar nu ies asa fragede. Sofranul sa nu lipseasca :). Se pot modela in orice forme iti plac: 

 

https://www.google.se/search?q=lussebullar&rlz=1C1LENP_enSE512SE512&espv=2&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=5MiCVMa4F-n9ygP-qICgDw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1242&bih=607#tbm=isch&q=lussebullar+former&revid=450837468

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[acor]  [artif] Sampanie la toata lumea! [cheers] [pahar] [bis] Am 2 Nicolai in casa, Nicholas si Nicole [il] ... si azi tre` sa dau de baut, pentru voi sampanie, dar pentru mine din pacate inca numai cafea/ceai si apa. La de alea cu multe grade dupa ce scap de calmante! [alcool] La anu`.. si la Multi ani !...

 

Mi-am luat portia de calmante si la treaba cu mine... ca nu mai are rabdare Sophia sa punem bradul. A facut curat in lounge, si-a pus jucariile la loc, ea care nu misca o piesa de lego ever... I-am spus ca nu punem bradul pana nu e curat sa avem loc, ca era ca dupa bombardamente! [fri]

 

E frigggg afara, a inghetat tot si e alb, Soare asta de ne zambeste cred ca are niste dinti... brrr.. Centrala e on si parca tot nu e destul de cald. Facem focul in semineu acusi cand punem bradul. Si o sa ascultam muzica de Craciun... [pegeam]

 

 

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...