Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

Hello si de la Chicago,

 

Ella73 "La Multi Ani !!" Sa fii sanatoasa si sa ai parte de  multe bucurii alaturi de cei dragi!

Cand ii mai mentionez sotului ce bine e la tine in Elvetia mereu imi spune ca si el ar fi avut sansa sa fie elvetian daca maica-sa ar fi emigrat in 90'. Cu ocazia mineriadei maica-sa era intr-o delegatie in Elvetia si taica-sau singur acasa cu 2 copii. In urma mineriadei toata lumea era socata in afara, si grupul maica-sii a primit propunerea sa ramana acolo si sa aplice pt emigrare (ceva de genul asta). Si maica-sii I-a fost teama pentru copii si s-a intors si uite asa... l-am adus eu in America, deoarece am jucat o singura data la loterie - de gura sotului - si am castigat. Mi-e niciodata nu mi-a trecut prin cap sa emigrez vreodata, insa sotul are sora aici si voia de mult sa plece.

 

Imi place foarte mult si insula Mihaelei-s! Tare mult! Pare un loc asa linistit si fara griji :) Numai bun sa cresti o familie deosebita!

 

Imi place cum toate pinguinele  povestiti din tarile voastre de adoptie si ca vedeti jumatatea plina a paharului :))

 

Didialex tare neplacuta situatia. Fii-mea e in clasa a V si nu am voluntariat niciodata. Noi amandoi lucram full time si ar trebui sa imi iau zile libere ca sa ma duc de cateva ori pe an, ori eu salvez zile libere cat pot cand e fiica-mea bolnava si trebuie sa stau cu ea acasa.

Daca face febra 1-2-3 zile trebuie sa stau cu ea acasa. La noi aici e mai strans cu concediile de orice fel si sa voluntariez la scoala ar fi ultima mea grija. Am o colega bulgaroaica si ea a trecut prin aceleasi faze cu baiatul ei - nu a voluntariat deloc, iar fiu-sau e la college acum fara nici o problema ca n-a voluntariat maica-sa.

Categoric e bine sa te implici la scoala, sa cunosti mai bine invatatoarea etc, dar daca nu se poate nu fac o tragedie din asta.

 

Buflea cred ca Simonna iti recomanda oala crock pot. Si eu sunt pentru! Am una in dotare de 6qt si e super. Trebuie sa inveti cateva scurtaturi si cum sa ajustezi retetele in functie de gustul familiei si te salveaza de multe ori!

Am cateva retete pe care le-am servit si cand am avut musafiri si au avut un success fantastic.

Eu am Hamilton Beach si e grozava. As zice sa iei de portelan si nu din aia gen Teflon. De cand am venit in America noi am diversificat foarte mult meniul. Ca idee de baza orice carne pe care o pun la crock pot o pun cateva minute in tigaie cu 2-3 linguri de ulei indifferent ce zice reteta. Ii da un gust mai bun. Si incerci de cateva ori retete diverse si daca nu iti place o duci inapoi si gata.

Am o reteta cu ribs de vita si spune ca dupe ce stau nu stiu cate ore la oala le scoti si le cureti de pielite, grasime etc. Mie mi s-a parut complicat asa ca am luat bucatele de vita gata taiate, am mai ales eu e ici pe colo daca am vazut prea multa grasime sau zgarci si a iesit o mancare super. Si sarmale poti sa pui la copt in oala asta.

Am o reteta de pui si cateva legume si de unde sotul si fiica-mea sunt carnivori inraiti, ei bine la reteta asta au mancat integral legumele si le-au laudat la scena deschisa :)

 

Cat despre cearta intre frati si eu ma certam cu fratele meu la greu (el fiind cu 4 ani mai mic). Ne mai si altoiam din cand in cand. Pana n-a iesit si el din adolescenta n-a fost chip sa ne intelegem. Iar ulterior cand nu aveam cu cine sa ies undeva sau sa ma duc la un party el era pe post de insotitor :) El era inalt cu ochi albastri, eu ochi caprui si paream mai mica decat el, asa ca nu ne banuia nimeni ca suntem frate si sora.

Este cel mai bun frate din lume si ma bucur ca il am. El are 2 fete mai mici ca fiica-mea si eu in fiecare an ii trimit din garderoba fiica-mii pentru fetele lui.

Copiii tai sunt inca mici si tot ce poti sa faci este sa tot repeti aceasi placa ani de zile: iubiti-va ca fratii, fiti apropiati... la un moment dat se va intampla. Nu-I nimic sigur in viata, dar trebuie sa speri [flo2]

 

Azi am impachetat cadourile pentru fii-mea si le-am ascuns intr-o valiza mare. Cred ca este ultimul an cand crede in Mos Craciun. Era cam suspicioasa si l-a intrebat pe taica-sau daca exista cu adevarat Santa si el n-a avut puterea sa ii spuna adevarul...

Cand vezi cum se bucura si cata inocenta are in ochi si mie s-ar fi rupt inima sa ii spun ca nu exista Mos Craciun...

Vis-a-vis de noi locuieste o familie cu 4 fete. Una este de varsta fiica-mii, iar alta de-abia a implinit 6 ani si celelalte 2 sunt mai mari. Ei bine cele 2 surori mai mici cred cu tarie in Mos Craciun iar fii-mea e luata de la bus de mama surorilor si implicit petrece 2 ore cu ele pana vin eu acasa. Asa ca exista un current foarte puternic pro Mos Craciun si dupa orele de scoala :)))

A scris in lista pentru moshu' si cadou pentru Buster:) Asa ca am cumparat o jucarie pentru Busterica si 2 oase:))

 

Acum ma asez sa vad un film la Netflix si de maine o luam iar de la capat! Nu-mi vine sa cred ca mai sunt 2 saptamani si se schimba anul...

 

Viviana am tot vrut sa iti spun ca pisica ta e "delicioasa" :))) Asa blanita fina si ochi frumosi iti vine s-o mananci !

 

Eu va citesc in continuare cu mare placere. Problema mare este cand scrieti prea mult si ma tineti pe loc din treburi :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Chiar frumoase pozele :)

 

Buflea, eu NU gatesc. Adica gatesc ca sa nu moara Acestia de foame, me included. Adica orice le dau e bun, zic bogdaproste ca nu se duc la culcare lihniti. Asa ca eu nu sint o referinta in de cite ori folosesc crock-pot, da zic cu mina pe inima ca, daca as gati, l-as folosi foarte des. Chiar si asa, negatinda cum ma aflu, tot ce e carne care are nevoie de slow cooking acolo fac: vita, miel, coaste, copane de pui. De citiva ani imi fac racitura acolo, si si numai pentru ca o pun acolo si uit de ea doua zile si tot merita sa o am. Am facut si ciorba de fasole. Drept ca daca vrei carnea rumenita trebuis sa o scoti de acolo si s-o bagi 20 de minute ori so la cuptor, da' nu mi se pare nu-s ce mare inginerie.

 

Sugerez sa google tu crockpot si retete si sa vezi cam ce gateste lumea in ea, o sa te lamuresti daca e potrivita pentru stilul tau de a gati. Pe mine ma avantajeaza teribil. seara pregatesc ce trebuie, o las peste noapte, dimineata e gata, seara mai fac o salata, o garnitura si gata.

 

 

Bella, o sa google electic ala, sarmina. 

 

Apropos de mincare, azi am facut o criza de nervi, eu cu mine in capul meu, gatesc-gatesc-gatesc... Amu' gatesc, amu' nu mai e! Parol, Sisif a fost femeie, nu barbat, si nu 'pingea bolovanul, gatea!

 

Ma duc sa-mi organizez cartofii frantuzesti pentru miine seara.

 

Sisifa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cateva retete pe care le-am servit si cand am avut musafiri si au avut un success fantastic.

Eu am Hamilton Beach si e grozava. As zice sa iei de portelan si nu din aia gen Teflon. De cand am venit in America noi am diversificat foarte mult meniul. Ca idee de baza orice carne pe care o pun la crock pot o pun cateva minute in tigaie cu 2-3 linguri de ulei indifferent ce zice reteta. Ii da un gust mai bun. Si incerci de cateva ori retete diverse si daca nu iti place o duci inapoi si gata.

Am o reteta cu ribs de vita si spune ca dupe ce stau nu stiu cate ore la oala le scoti si le cureti de pielite, grasime etc. Mie mi s-a parut complicat asa ca am luat bucatele de vita gata taiate, am mai ales eu e ici pe colo daca am vazut prea multa grasime sau zgarci si a iesit o mancare super. Si sarmale poti sa pui la copt in oala asta.

Am o reteta de pui si cateva legume si de unde sotul si fiica-mea sunt carnivori inraiti, ei bine la reteta asta au mancat integral legumele si le-au laudat la scena deschisa :)

 

La schimb cu reteta cu pui cu legume, uite-aici, best ever:

 

http://crockpot365.blogspot.ca/2009/04/crockpot-20-to-40-clove-garlic-chicken.html

 

(exploreaza si site-ul, are tot felul de idei crete, face si iaurt in crock pot! :)

 

(Si eu tot cu Hamilton si portelanul, BTW, Buflea, daca-ti iei, vezi sa aiba inchidere automata, sa nu trebuiasca sa fii tu prin preajma sa apesi pe stop, ca isi pierde tot farmecul)

 

Tare draguta e fetita ta! :) 

 

S.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Ma uit la stiri: luare de ostatici in Sydney, intr-o cafenea...pfuu..sper sa se termine cu bine...

 

Carolyne, nici eu nu ma gandeam ca voi ajunge vreodata aici...a fost pur si simplu destinul...cand am timp, va povestesc putin :-))

 

Mai e o saptamana si vine vacanta...leneveala la maxim :-))

 

Marcia stie de la 7 ani ca noi suntem Mosul...a aflat de la gradi, de la colegi care aveau frati mai mari...cadourile la noi sunt deja sub pom :-)) i-am luat ce si-a dorit (Lego Minecraft) si cateva chestii (tot Minecraft) de care nu stie; asta ca sa fie surpriza :-))

 

O zi frumoasa !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of doamne...nebuni peste tot....

 

Aseara am probat rochia de serbare si...nu se mai incheia asa ca am plecat repede la hm sa caut o ro chita ceva....am gasir una bleumarin inchis cu voal si paiete..am luat pantofiori auriu cu argintiu...cred ca e carton dar odata merge ....si gata.ar trwbui ciorapei subtiri bleumarin sau culoarea pielii dar de astia mnu stiu sa fie asa mici....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Copiii fata in fata cu moartea unui apropiat nu stiu cum sa reactioneze, nu stiu ce sa faca, ce sa spuna, ce sa simta pentru ca la 10 ani ei nu inteleg fenomenul pe deplin.

 

Este si parerea mea.

Buflea, mi-e teama ca nu ai cum sa stii nici macar un procent din ce gandeste Alex despre subiectul Bicu.

Vei vedea pe parcurs, si trebuie sa urmaresti atenta, reactia lui. Atunci va fi momentul sa-l consolezi. Lipsa fizica nu o poate obserava foarte exact, sunteti la distanta mare de ani de zile. In schimb sufleteste va fi marcat, chiar daca acum pareaza cu gratie. Evident, nici flavia nu trebuie uitata.

Cat despre certurile intre frati...si eu pot confirma ca relatia mea frumoasa cu sora mea n-a inceput nicidecum in copilarie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, La multi ani si de la mine. Ma bucur sa am ocazia sa fiu alaturi de voi in momentele esentiale ale vietii voastre.

Frumoase amintiri, dureroase amintiri, oricum sunt ale noastre, ne reprezinta si ne marcheaza viata, intr-un fel sau altul. Eu am observat demult ca in familii exista tendinta de a copia trecutul, nu stiu daca asta e un destin, sau doar o normalitate. Bine ar fi sa luam doar ce-i bun, ce functioneaza din trecutul neamului, dar nu reusim mereu.

E mult, mult de munca pentru a gasi un echilibru, pentru a avea un strop de fericire...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si revenind la cele cotidiene, am avut un we tare scurt, ca sambata am facut pe soferul pe camioneta firmei (soferul si-a dislocat un umar) si am vizitat frumosul oras Faurei...n-o sa ma mai plang niciodata ca sunt nemultumit de ceva din viata mea, este atata saracie in zona aia, o viata atat de neagra, de dura, de searbada, de simpla...uitasem ca una lume nu este deloc binecuvantata.

Dar ieri am avut, vorba Anei, permisiune la porc [:)]  si am trantit o pomana porcului, cu mamaliga si mujdei...mai rar asa pofte...parol, zau!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...