Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

Neata pinguini

 

A fost fain la cina, colegii incantati de locatia aleasa de mine -:)

 

Buflea, sa il stapanesti sanatoasa. Eu am S4 (si al meu e tot alb), al meu S3 si Marcia S2-ul meu vechi. Si noi folosim functia aia de lipire a telefoanelor :-) pt muzica...ce ma dispera pe mine la telefoanele astea e bateria; se descarca ft repede, trebuie incarcat zilnic..

 

o zi frumoasa !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu caut pentru eva modelul cu trei roti multipozitionabile.....ca nu o vad pe a mea cu patru roti in linie....nici pomeneala......

Ralu uita-te,am scris acum cam ce vreau.....reglabile,marimea 29-31,32,cu trei roti si una de rezerva....cam greu stiu,si sa reziste macar 30 kg ca eva are 25 deja.si daca mai are si casca si aparatori inclus...e perfect...mai putin decathlon ca sunt la 400 km dus intors de el...m-am uitat aici dar cica-s in depozit la bucuresti la hervis intersport si dhs.....uita-te daca nu cer prea mult,mai ales ca ai copii si stii cam ce si cum....si o fata ai....sarut mana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa bifez ziua de azi in calendar, prima de cand sunt doar eu cu copiii in care juniorul nu s-a trezit pana acum. In general parca avea radar - nu apucam sa ies cu cele mici pe usa ca deja incepea concertul, saraca malina trezindu-se vrand nevrand de dimineata, ca sa baby-sittinguiasca atat cat duc copiii la scoala. Evident ca in 2-3 minute bebe se linistea, dar asta dupa ce ne strica noua ora de plecare si Malinei somnul.

Si am incercat orice, sa ii dau sa suga cu 10 min inainte sa plec, sa ii schimb pampersul chiar daca nu avea mare lucru in el, sa nu i-l schimb ca sa nu il trezesc, inclusiv m-am trezit la 6 si l-am tinut o ora treaz in speranta ca la 7:30 cand ne pregatim noi sa plecam o sa doarma dus. Nimic nu a mers!! Pana azi, cand chiar n-am facut nimic special :)), ba chiar au facut zgomot cele mici dimineata de credeam ca sigur il vor trezi! Nici gand, abia acum vad ca da semne de trezire!!!

 

Cat despre transportat bebelusul, am deja 2 port-bebe, nu asta e stresul meu, ci ca pana acum am stat cam 20-25 de minute maxim afara, azi daca e vremea ok probabil ajungem la 30. Iar maine as fi cu el doar pe drumuri, la 13 serbare la malina, la 15:30 la lizi! In fine, ne descurcam noi cumva :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

Micky, iti tin pumnii azi! (nu ai aviz? poti intreba chiriasii azi? iti mai dau si eu task-uri... :))

 

Mada, tu cauti asa ceva: http://rco.ro/role-copii/set-role-reglabile-pentru-copii-cu-pozitionarea-multipla-a-rotilor-rosu-ss3109-3?sort=p.price&order=ASC

astea sunt 30-33. vezi ca au si livrare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

A fost fain la cina, colegii incantati de locatia aleasa de mine -:)

 

Buflea, sa il stapanesti sanatoasa. Eu am S4 (si al meu e tot alb), al meu S3 si Marcia S2-ul meu vechi. Si noi folosim functia aia de lipire a telefoanelor :-) pt muzica...ce ma dispera pe mine la telefoanele astea e bateria; se descarca ft repede, trebuie incarcat zilnic..

 

o zi frumoasa !

Da, asa este, telefoanele astea de ultima generatie trebuie incarcate zilnic, consuma repede bateria... Eu am iPhone, si fix la fel este.

In schimb, am si un telefon generatie veche, un nokia nu stiu ce model (dar fara functii, fara touch screen, din ala clasic) - tine bateria de nu ai treaba, 1 saptamana aproape...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, daca imi permiti am sa-ti spun parerea mea la capitolul role

-daca Eva e fricoasa, nu este o idee rea sa mai amanati acest lucru; vine vremea si pentru roluit.

-dupa cate stiu (si testat) eu nu exista legatura intre role pentru incepatori si avansati legat de numarul de roti. Cred ca ai vazut competitii deosebite pe role cu 4 roti, doua si doua paralele...nu se poate spune ca de aia aveau 4 ca erau incepatori

-desigur, daca bugetul permite rolele nu se cumpara decat cele mai bune. Nu de plastic, nu cu roti din diverse materiale, ca sa alunece mai greu, nu fara gheata intreaga, ca oricum le schimba repede. Ci cele mai bune, de firma, cu siliconul cel mai bun pe rola (unul moale pentru amatori), cu rulmentul cel mai fin la articulatie (ABEC mare). Copilul trebuie sa invete sa mearga in conditii perfecte nu sa faca muschi la picioare si sa se sature de patinat in 5 minute. Rotile trebuie sa fie de dimensiune medie, nu de sarituri (unde-s mici) si nici de viteza (unde-s mari). Ideea ca rulmentii cu ABEC mare sunt prea rapide pentru incepatori este falsa, pentru ca ABEC este un indice al calitatii rulmentului, deci calitate buna inseamna patinat mai bun.

-nu exista ajutor dat copilului la invatatul patinatului, gen tinut de mana, tras, tarat...singurul ajutor real este un echipament bun si o pista perfecta, fara denivelari, crapaturi sau dealuri/vai. Desigur, echipament de protectie, dar asta deja cred ca stii.

A, si la echipamentul de protectie conteaza calitatea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar nu exista metoda in a invata copilul sa mearga cu rolele, decat sa i le pui in picioare!

Prima data am luat role cand avea Andreea 4 ani... habar nu avea sa le foloseasca, probabil era prea mica... dar anul urmator, si-a dat drumul rapid. Sora ei, avand-o pe Andreea exemplu, a invata de la 4 ani (e cu un an si un pic mai mica). 

Singurele lucruri pe care le-am facut au fost ca la inceput, pt exercitiu, le-am pus sa incerce pe mochetele alea de la locurile de joaca, chiat ca nu aluneca cine stie ce, pt ca le era frica pe asfalt, cu tot echipamentul de protectie cu tot. Dupa care au mers pe asfalt, prin parcuri, fara probleme. Roti de silicon au si rolele lor, nu fac zgomot, sunt ok.. Am si eu role, asa ca ne dam impreuna  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, telefoanele astea de ultima generatie trebuie incarcate zilnic, consuma repede bateria... Eu am iPhone, si fix la fel este.

In schimb, am si un telefon generatie veche, un nokia nu stiu ce model (dar fara functii, fara touch screen, din ala clasic) - tine bateria de nu ai treaba, 1 saptamana aproape...

 

sunt anumite aplicatii si optiuni/setari, care pot fi dezactivate, astfel incat bateria sa tina mai mult. intrati pe forumurile de specialitate unde se discuta despre modelele respective de telefoane si puteti afla tips&tricks.

in principiu, doar faptul ca e touch screen, ca are ecranul in tzspe mii de culori si eventual o imagine de fundal animata - consuma destul de mult din baterie.

in plus, daca telefoanele sunt tinute la temperaturi prea mari/mici, bateria se consuma mai rapid. iarna nu-l tineti in geanta, mai ales daca mergeti pe-afara mai mult timp, puneti-l intr-un buzunar interior al hainei sau blugilor - daca se poate desigur.

o mica smecherie este sa nu tineti mereu telefonul conectat la internet sau reteaua wi-fi, asta consuma din baterie. acelasi sfat este valabil si pentru bluetooth, nu-i nevoie sa-l tineti activat permanent daca nu-l si folositi, consuma degeaba din baterie. 

la fel si cu aplicatia de pozitionare, care iti indica locul in care te afli, pe harta. daca nu aveti nevoie de ea, dezactivati-o. cred ca si aplicatia de date meteo o puteti dezactiva, nu cred ca e absolut indispensabila pentru a supravietui.

setati iluminare automata a ecranului, se regleaza in functie de luminozitatea mediului inconjurator. setati (daca aveti) ecran inteligent, nu stiu prea bine ce face [:)] , dar cica si asta mai ajuta la economisirea bateriei.

daca obisnuiti sa tineti telefonul la indemana, iar soneria/sunetul acesteia sunt suficient de puternice pentru a-l auzi cand suna, dezactivati vibratia asociata cu tonul de apel/mesaj, si aceasta consuma din baterie. la samsung stiu ca in meniu, undeva la "despre dispozitiv" (parca), gasiti cateva sfaturi privind metode de economisire a bateriei.

in plus, pe net gasiti manualele de utilizare pentru mai toate telefoanele, puteti gasi informatii interesante si acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...