Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Merci de complimente. Nu stiu ce are mobilul dar nu ma lasa sa incarc poze, am facut o gramada azi dar imi da eroare, ceva cum ca nu are memorie suficienta sa faca ce ii cer. Asta presupune sa le descarc pe calculator, dar e bataie pe el...azi n-am ajuns nici sa pun mana pe mouse :))

 

Mama a plecat dimineata, si barbatul pleaca maine :((, asa o jale e pe fete la noi acasa. Sper din tot sufletul sa putem merge in vara si noi in Anglia, ca altfel va fi din ce in ce mai greu! Ti se rupe sufletul cand le auzi cum se roaga de el sa nu plece sau macar sa vina de craciun acasa. Ceea ce nu se poate, a avut de ales, sa vina cand nasc sau de sarbatori, si am ales sa vina acum.

Pana si eu care ma cred o fire rece si greu impresionabila am dat ceva apa la soricei mai devreme.

Pana si bebe care e un munte de cumintenie, de juma de ora maraie in continuu, nu se linisteste decat cu greu in brate, cum il pun jos zici ca arde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nickyyy dar tu le ai explucat ca e pentru ele?ar trebui sa inteleaga cate ceva.cand spui ca o sa fie greu te referi fizic sau mai mult sufleteste?te descutci mai bine in tara e totusi tara ta.poate fetele din anglia sa ti explice mai bine dar din ce am mai auzit/citit stiri englezii nu vor mai fi asa dragalasi cu emigrantii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Bella Donna revin cu informatii despre operatia la ochi a sotului. Am zis gresit la inceput, eu stiam ca el are miopie, mea culpa. Are astigmatism, deci cu +. Avea acum cativa ani +4 si aproape +5, ar fi trebuit sa mearga sa isi schimbe ochelarii ca deja nu mai vedea bine, avansase astigmatismul. Dar pentru ca s-a hotarat pentru operatie, n-a mai mers. Probabil ca avea deja plusuri mai mari. Operatia se numeste RLE (Refractive Lens Exchange). La el a fost mai dificil pentru ca erau lentile speciale, trifocale si torice. Care nu au inceput sa se produca decat in ianuarie anul asta, de Zeiss. Operatia insa nu se face decat la cei peste 45 de ani. E operatia similara cu cei care au plus de batranete, cum ziceam de mama si colegii mei de la laborator. Cel mai bine e ca sotul tau sa ia legatura cu o clinica si sa discute cu ei, caci depinde mult de particularitatile lentilei, a ochiului...la sot era problema de constructia ochiului lui, ceva cu fund de ochi scurt si acolo era risc la operatie. Dar a fost ok. In general se fac la ambii ochi odata, dar cum ziceam, lui nu a vrut medicul sa faca asa, doar pe rand. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello de pranz! [cit]

 

 

A trecut vremea de cafea, beau un ceai de levantica si mananc o felie de prajitura, tot levantica, ati ghicit! [:I]  E bine la gura sobei, bradutul luminat si miros de cetina! [il]

 

 

 

Multumesc de urarile pentru Nicholas si Nicole! [flor]  Nu am sarbatorit, noi nu avem inca instaurat obiceiul cu Mos Nicolae, anul trecut am spus ca e prea micuta Sophia sa inteleaga, iar anul asta am spus sa nu o confuzez cu mosii astia, ca atat de nerabdatoare e sa vina Mos Craciun, ca numara zilele... Are calendar lego friends de advent si ar vrea de s=ar putea sa deschida 3-4-5 ferestre odata, sau mai bine toate si sa vina Mos Craciun odata! [:D]

 

E duminica si e liniste... iar eu am o stare aiurea, nu stiu sa o explic bine, dar o stare de nestare. Sper sa nu fie o premonitie, ca le cam am cu astea. [fri]  Ma gandesc ca se termina luna decembrie si precum tatei nu i s-au dat sanse sa vada Anul NOu, nu stiu... mi-e inima in gat. De prin toamna ma gandeam sa mergem de Craciun in Ro, sa il vedem pe tata, daca o mai fi pana atunci, dar tot eu am decis sa nu merg, stiu, o lasa... dar mi-e frica, tare frica ca o sa revin iar aici acasa cu inima si sufletul bucati si in august cand am fost si m-am intors aici am suferit rau, abia m-am ridicat moral... si mi-e frica ca daca m-as duce s-ar intampla la fel acum sau poate mai rau, avand in vedere situatia tatei actuale.

 

Am albit rau vara asta dupa toate cele intamplate cu tata, ma uit in oglinda si nu ma recunosc... trebuie sa ma vopsesc mult mai des acum decat o faceam inainte, odata la 3-4 luni... acum e musai la cateva saptamani. De ar fi tot alb si l-as lasa asa... bunica mea e alba de cand o cunosc. Mama a albit tare tare mult anul asta...

 

Vreau si stiu ca pot sa fiu mai vesela, mai ales acum cand toata casa e luminata, decoarata, bradul facut, focul arde in soba... dar eu ma simt tare tare trista... Dar imi sterg lacrimile si incerc sa zambesc si sa rad, sa ma chicotesc cand Sophia vine la mine si imi cere sa o imbratisez si sa o pup si ii place sa o gadil si sa ne chicotim...

 

Scuze de siroposenie, vorba lui Aqai.... care btw, pe unde o fi? dar karula? nasuc? elyda?? 

 

Buflea oare cum o fi ?

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem o poveste frumoasa si trista, a unui Mikulas (Mos Nicolae in ungureste). Cand am venit pe insula, cei de la spital s-au gandit ca e foarte util pentru noi si pentru ei, sa ne cunoastem cu cativa. Patru familii ne-au chemat pe rand la ei acasa. Unul dintre ei era singur, un medic psihiatru. Venit cu 9 luni inainte pe insula, din Ungaria. Am fost la el acasa, avea o casa mica si frumoasa undeva aproape de malul marii la vreo 5 km de oras, putin singuratica. 

In dimineata de 6 decembrie ne-am trezit cu dulciuri in fata usii. La inceput nu stiam cine e, il banuiam pe prietenul nostru roman, dar a zis ca nu e el. Apoi am aflat, l-a intrebat ungurul pe sotul meu :). Trei ani la rand am gasit dimineata in ziua de Sf. Nicolae, dulciuri pentru fete in fata usii. Pana cand el s-a mutat pe continent. Si cateva luni mai tarziu...a plecat dintre noi. Era tanar, mai tanar ca mine. Facuse un atac de cord...Dar ne amintim de el cu drag in fiecare dimineata de 6 decembrie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...