Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica, ma bucur ca e bine fata ta si nu e scarlatina. Bianca mea a facut scarlatina cand avea 6 ani. am refuzat internarea, dar ne-a trimis acasa cu penicilina injectabil. am chinuit copilul cateva zile [:(], apoi m-am inteles cu pediatra sa ii dau ospen, sirop. Dupa terminarea tratamentului cu penicilina, a facut din nou febra, eruptie. Am fost iar la infectioase, unde i-a schimbat tratamentul pe alt antibiotic, sirop, care a avut efect si a scapat copilul. Ma gandesc ca am chinuit copilul degeaba cu penicilina injectabil , ca nici macar nu i-a trecut boala cu peniclina ... In acest timp a venit de la Sanepid acasa un nene care a stropit cu ceva solutie dezinfectanta peste tot, cica sa ucida streptococul. 

 

 

Madalina, sanatate multa Evei! Santate si Ioanei, Tora! [pup]

Imi pare rau ca ati avut de furca, bine ca ati scapat de scarlatina..Deci si pe voi va lua cu internarea...

 

Intrebare: scarlatina nu are imunitate pe viata? La fel ca varicela si alte boli ale copilariei? Adica poti sa faci de mai multe ori? Rares inteleg ca nu a luat de la Bianca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola si de la noi

Nu v-am citit inca, am avut o zi full si nu s-a terminat, abia am scapat de prima serbare, am avut un ingeras de bebelus, sa vad acum daca mai rezista inca o tura, acum presimt o serbare mai lunga, si cum doamna fetei mi-e antipatica am asa o presimtire ca bebe va face scandal, asa, dupa sufletul omului :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 nu, ca e provocata de o bacterie. poti face de oricate ori ai contact cu ea.

Am inteles... doar cele virale sunt cu imunitate pe viata.... Naspa cu astea bacteriene ca poti face de n-spe ori :(

Mai vroiam sa te intreb ce este cu notiunea de "rezerva de penicilina", adica bacteria nu se distruge de la antibioticul respectiv administrat? Mai ramane ceva? 

Asta apropo de moldaminul ala de care scrie si pe net...

Sau in zilele noastre nu se mai practica? Ca Laura nu a pomenit de asa ceva...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola si de la noi

Nu v-am citit inca, am avut o zi full si nu s-a terminat, abia am scapat de prima serbare, am avut un ingeras de bebelus, sa vad acum daca mai rezista inca o tura, acum presimt o serbare mai lunga, si cum doamna fetei mi-e antipatica am asa o presimtire ca bebe va face scandal, asa, dupa sufletul omului :)))

Bravo pt bebe ca a fost cuminte! La cine ai avut serbare, la Lizi sau Malina? 

Bafta si la serbarea de urmeaza, sa fie bine pt  bebe si de data asta!

 

Noi am avut la Ana Maria aseara serbarea, astazi are Andreea :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 eu nu am zis asa ceva....

Stiu, nu , n-ai zis tu, asa chipurile am citit, a scris si Corina ca stia de chestia asta, si acum mi-am amintit ca asta nu intelegeam de pe net referitor la moldaminul asta. 

Ziceam ca poate nu ne mai practica, caci Laura care s-a confruntat recent cu scarlatina, nu a pomenit de asa ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...