Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pai si la ce i-ar fi servit ASLO? adica ce valoare de diagnostic are comparativ cu rezultatul exsudatului?

 

nu stiu exact, ma gandesc ca la ASLO sunt sanse mai mici sa iasa rezultat fals-negativ (ma rog, in limite normale) fata de un exudat ?

 

Merci frumos...

 

Trebuia sa spun... mi-a fost jena cand v-am citit prin ce treceti fiecare

 

Fetita aia, colega Andreei de va ziceam, ziceau ca au fost la Bals si acolo au zis ca o opresc pt internare, ca este sursa de infectie pt cei din jur, s-a certat mama ei rau cu aia, si pana la urma au refuzat internarea.

 

Pe toate siteurile scria de internare obligatorie, ca boala nu se trateaza acasa  [alcool]  cu moldamin preventiv dupa (aici nu am inteles nimic din ce explicau)

 

In fine... macar sa stiu pt viitor... 

Mama ma speriase si ea, ca pe vremea ei copiii bolnavi de scarlatina lipseau de la scoala 2 luni, ca recuperarea era grea... Ma rog, dar atunci erau anii '60 cand a facut ea scoala...

 

nici in anii 70 nu era prea grozav, am avut colega de scoala generala care a facut operatie la inima, facuse endocardita in urma unor episoade repetate de "puroi in gat".

chiar asa ne-a spus, ca a avut "reumatism la inima" si ca de la infectiile din gat a patit-o.

daca imi amintesc eu bine, a operat-o un medic celebru din acea perioada (unul dintre fratii barnard, poate chiar cel care a realizat primul transplant de cord din lume)...am retinut toate aceste detalii pentru ca mi se parea ca acea colega traise o aventura extraordinara, parca ne povestea un film...ne-a aratat si cicatricea operatiei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, nu , n-ai zis tu, asa chipurile am citit, a scris si Corina ca stia de chestia asta, si acum mi-am amintit ca asta nu intelegeam de pe net referitor la moldaminul asta. 

Ziceam ca poate nu ne mai practica, caci Laura care s-a confruntat recent cu scarlatina, nu a pomenit de asa ceva...

 arata-mi unde ai citit, ca nu stiu altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 arata-mi unde ai citit, ca nu stiu altfel.

 

 

http://www.reclama mascata/pediatrie/boli-contagioase/Scarlatina-a265.html

 

http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/scarlatina-toti-membrii-familiei-unui-copil-bolnav-trebuie-sa-faca-examenul-de-laborator-pentru-depistarea-streptococului~ni7rbm

 

http://www.pediatrucluj.ro/2011/12/02/scarlatina/

 

De moldanim am aflat fie prin viu grai, fie sd ex. pe siteurile astea de mai sus. Pe altele nu scrie, dar in toate scrie de internare in spital... Vad ca in alte tari nici nu se pune problema...

 

Va multumesc pt incurajari, vorbe bune si explicatii... Am scapat, dar macar acum stiu cu ce se mananca....speram sa nu ne confruntam cu asa ceva, dar nu se stie niciodata [flo2]  Sunt multi copii care fac, n-ai cum controla asta, daca e sa fie e...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, in alte tari nu se pune problema, ca au proceduri normale si nu aglomereaza sectiile de pediatrie cu doi muci si o amigdalita. ca apoi cazurile grave sa stea 2 in pat sau mai stiu eu ce alte chestii. pe de alta parte, in alte tari te trimit pachet acasa de la Urgente, cu temperatura 40, cu recomandarea sa se ia paracetamol si eventual un nurofen. in Romania ar innebuni parintii daca s-ar face asa ceva. (desi chiar asa ar trebui sa se faca).

 

m-am prins acum ce era cu depozitul. Moldaminul este penicilina - depot. nu depozitul de bacterie (eu asta intelesesem ca ziceti [:-)))]). este vorba de modul sau de actiune, care este prelungit. (btw, e acelasi lucru cu Retarpen)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana are angina pultacee.

Dr de familie a sarit de 10 cotzi in sus cand i-a vazut gatul si s-a uitat crunt la mine ca n-am adus-o mai devreme. Noi vorbisem cu ea si incepuse tratament cu augmentin, dar evolutia in doua zile a fost galopant negativa.

I-a dat azitromicina si penicilina injectabil, insa pentru ca nu am stiut daca-i alergica (nu-mi aminteam sa fi facut vreodata asa ceva) a testat-o cu o solutie diluata tare, pe mana, si s-a inrosit. Eu n-am vazut asa mare inrosirea...dar dr. e sefa. Asa ca a ramas cu ala oral si cu o reteda de Ampicilina si gentamicina, injectabile, sa vorbim pe seara. Intre timp, pe ala oral l-a cam varsat si dr. i-a zis Torei sa cumparam injectabilul. Dar am umblat de mi-a iesit limba dupa ampicilina injectabil, ca nu se gaseste! Am gasit pana la urma, i-am facut injectia. Ce-o mai fi...Dumnezeu stie.

Intre timp a apucat-o tusea, care spreste "bucuria". Arata ca o stafie, e nemancata, nebauta, tremura si are o fatza supta si incercanata.

Cred ca sunt 15 de ani de cand n-am mai vazut-o in halul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

m-am prins acum ce era cu depozitul. Moldaminul este penicilina - depot. nu depozitul de bacterie (eu asta intelesesem ca ziceti [:-)))]). este vorba de modul sau de actiune, care este prelungit. (btw, e acelasi lucru cu Retarpen)

 E, eu asta intrebam, in cazul scarlatinei, bacteria (respectiv acel streptococ de tip A) nu se distruge de la simpla administrare a antibioticului timp de 10 zile? Mai trebuie sa ai si rezerve de antibiotic (penicilina) in organism? Sa ai asa, pentru "zile negre", pentru cand mai faci vreodata, daca mai faci? Conceptul asta nu mi-e prea clar, cu "penicilina-depot", ce inseamna si la ce serveste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...