Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, in ajun de Mos Nicolae


Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Draga Buflea, ce ma bucur ca ai scris! Drum bun in continuare sa ajungi cu bine la familia ta. Cind se va simti in stare, mama ta v-a putea sta la voi citeva luni pe an, o sa fiti impreuna si in felul asta viata nu o sa mai i se para atit de sumbra. Insa aveti nevoie amondoua de o perioada de liniste in care sa va puneti gindurile in ordine. O sa vezi ca o sa rasara soarele si pe straduta ta! [pup]  [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, multa putere si rabdare. urmeaza inca o perioada grea, revenirea la familie si job. dar sunt convinsa ca vei gasi puterea sa faci fata.

in legatura cu ce-i spuneai lui mickyyy, am avut acceasi idee la momentul respectiv. mi s-a parut insa total nepotrivit atunci s-o exprim.

mi se parea ca se inchide cumva cercul, inceput cand mickyyy a ramas insarcinata, desi era putin probabil, apoi ca a decis sa pastreze sarcina, apoi cand i-am spus ca va fi baiat 100%.

cine stie, au fost atat de multe "semne", coincidente, cum vreti voi sa le numiti, in legatura cu sarcina lui mickyyy si venirea pe lume a lui bb stefan-tudor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am recuperat din urma, spun La Muti ani sarbatoritilor cu nume sau fara nume,  o conduc pe Buflea acasa cu ochii mintii si sper sa aiba un zbor lin.

 

Ne-am recuperat cat de cat. Gata cu febra. A ramas Silvi cu tusea. Mi-e mila si de ea ca o produce si de mine ca o ascult.

===

 

Nepotica mea a facut o boala care se numeste mânã-gura-picior.

Nu am auzit in viata mea de boala asta care bantuie prin gradinte si a lansat o mica epidemie.

Apar vezicule pe mana, apoi in gura (gat, faringe) si la urma pe picior. Cica asta-i ordinea: mana, gura, picior, dar nepotelei i-au aparut mai intai in gura, vineri, si abia azi pe maini. Alea din gura sunt niste afte dureroase si saracul copil nu poate mesteca, inghti...

Cica e data de un retrovirus si vine la pachet cu febra mare 39-40 si atinge grupa de varsta 1-6 ani.

 

Voi ati auzit de o astfel de boala?

 

=====

 

Elyda, am ascultat melodia cu atentie. Atat cat am putut pentru ca mi-a fost imposibil sa o ascult pana la capat. Nu e ca nu imi place sau mi se pare hidoasa. Are foarte multe acute care ma deranjeaza. Atat de tare incat a reusit sa ma enerveze. Nu am mai avut asemenea nervi de ieri cand m-a enervat Silvia.

 

Nu stiu cum sa explic mai bine de ce. Incerc.

Cand auzim un sunet creierul ii interpreteaza nivelul si il "traduce" ca noi sa il auzim mai bine.

Intre aria cerebrala care receptioneaza stimulii auditivi (cortex audiv) si cea implicata in formarea emotiilor (amygdala) exista o intercatiune puternica.

 Cortexul auditiv inregistreaza sunetul, amygdala moduleaza reactia intensificand activitatea cerebrala si determinand aparitia unor emotii negative sau pozitive.

 

Silvi de exemplu, cand era mica si asculta Mozart o apuca plansul.  La Marsul Funebru si-a intepat colegul cu foarfeca.

Celcesforaie adora hard-rock, si hheavy-metal. Eu nu le pot asculta - imi vine sa sparg peretii.

Nici nu stii cat imi place opera si cat de mult simfoniile. Dar niciodata nu am putut asculta muzica de camera - simt ca explodez. De neplacere ce-mi provoaca.

=====

 

Aseara mi-am amitit ca luna trecuta am implinit niste ani de casatorie. Am uitat amandoi.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh, viv, nu-mi aminti. fac alergie si vorba ta, imi vine sa sparg peretii daca aud (la volum mare) manele, populara, rock d-ala urlat si zdranganit (o fi heavy-metal ?) si parte din muzica house/ hip-hop. astfel de muzici puse la maxim imi trezesc instincte "criminale", i-as da vreo doua aluia care ma tortureaza auditiv. si mi-s pasnica de felul meu.

nu's de ce, sunt fascinata de anumite acorduri si inflexiuni specifice muzicii orientale - cum sunt cele din melodia lui sting "desert rose". as asculta la nesfarsit muzica ambientala de relaxare. intr-o vreme facusem o pasiune pentru tema muzicala principala din twin peaks...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am instalat si noi 2 brazi in weekend, un bradut mic artificial in dormitor si unul mare, natural, in living. Pe cel mare il decoram azi. De ani de zile impodobesc brazii in argintiu si albastru.

Eric e f. Incantat de sapin de Noel, asta e primul an cand constientizeaza pregatirile de Craciun, Papa Noel si cadourile etc.

 

Viviana, si baiatul meu a facut boala asta, prima si singura boala a copilariei lui pana acum, pe la un an si ceva. Cele mai suparatoare au fost bubitele din gura. F contagioasa dar trece repede. Nici eu nu auzisem pana atunci de ea, cred ca au aparut boli/ virusi noi de cand am fost noi copii.

 

 

Simonna, Aminna, sanatate! Mada, din ce povestesti, tie ti- a trecut!

 

Buflea, sper ca ai ajuns cu bine si ai tai te au intampinat cu dragoste si atmosfera de Craciun. Acum trebuie sa uiti un pic si sa te bucuri de familia ta. Durerea ramane , dar o vei simti altfel, vatuita cumva. Putere mamei tale si sa fiti impreuna curand.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...