Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cu pusa la drum... pliz sfaturi


Recommended Posts

ale mele, cand mergem cu masina (drum lung, peste 300 km) stau libere. am cusca, dar din aceea din material, nu din plastic. o las deschisa pe bancheta din spate. cea mica de obicei sta pitita in cusca (sau intr-o haina de-a mea, daca e tot pe bancheta din spate) si aproape ca nu misca deloc, ca nu-i place.

 

motanul insa n-are nicio apasare. da ture prin masina, mai vine si pe scaunul de langa sofer (ar veni el si in bratele mele daca i-as da voie [:)] ).

 

de mancat sau de baut apa refuza amandoi, desi intotdeauna am ceva pentru ei.

 

la destinatie (adica acasa la mama, ca doar acolo-i plimb cu mine) au litiere, castronase si jucarii, ca sa nu le mai car eu de aici. plus cate o pernita si o paturica pe care sa le cunoasca si sa stie ca-s ale lor. insa se vede clar ca nu se simt in largul lor intr-o casa straina (chit ca, dupa atata timp, nu le mai e chiar atat de straina). de exemplu, mama tine in dormitor plapuma rulata sul pe marginea patului, si covertura peste. ei bine, asta mica acolo isi petrece cel mai mult timp, ascunsa sub toate straturile [:-)))]

 

asa ca atentie mare in ce loc ajungeti cu ea, e posibil sa caute - si sa gaseasca - cele mai ciudate locuri in care sa se ascunda (prima data cand le-am dus la mama, aia mica a gasit in primele doua minute o spartura sub cada, si s-a strecurat acolo. am reusit s-o lamuresc sa iasa fara sa fie nevoie sa demolam nimic [:)]  )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar de ce n-o lasi acasa si sa vina cineva s-o vada odata pe zi?

 

Eu am vecina care are doua pisici(pisicoaie daca ma intrabati pe mine ca-s mari tare!!!!)si intotdeaua le lasa acasa,vine cineva odata pe zi si l da mincare,eventual schimba nisipul la litiera daca sta mai mult plecata!

 

 

edit:Eu nu-s iubitoare si nici mare cunoascatoare,eu insa asa stiu ca deplasare implica un mare stress pentru animal,iar daca e pisica de apartament...nici n-o sa simta ca nu sunteti acasa!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, poate nu esti mare cunoscatoare, dar sfatul tau este cel mai bun...Stresul este imens pentru pisica, daca il puteti evita, evitati-l.Daca nu exista varianta sa ramana acasa, incercati sa o urcati in masina, in cusca neaparat, si sa faceti un drum scurt, de 15-20 de minute, sa vedeti cum se comporta, inainte de a pleca la drumul lung.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offf.. am lasa o acasa, dar nu avem cine sa o viziteze.

in plus, ii este tare dor de noi (fetele spun ca de mine, cind plec 2,3 zile, umbla prin casa si miauna). este invatata cu noi acasa, cu fetele, sa se joace... daca ziua isi mai face de lucru, seara ne adunam cu totii... si ne "baga in seama" pe fiecare.

 

ideea cu a face citeva drumuri scurte cu ea in masina, mi se pare excelenta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

as zice, ca va sta mai mult ascunsa sub scaun.. desi o avem de aproape un an, probabil nu a uitat primele luni din viata ei- banuiesc ca nu au fost prea fericite-  caci este in continuare sperioasa.

daaa, cred ca noua locatie (desi este ff curioasa) sa i/sa ne dea ceva batai de cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motanului nostru nu ii place in masina; miauna non-stop si vrea sa deschida cusca....si nu l-am dus decat la medic pt vaccin, un drum de 5 min...si eu zic ca un astfel de drum e stresant pt o pisica...cand l-am cumparat, a si vomitat in cusca lui; drumul a fost de o ora...aici nu au voie sa transporti animale decat in cusca; amenzile sunt mari...si cusca e ceruta si pt siguranta animalului; nu se stie niciodata ce se intampla pe drum....deci eu nu as transporta pisica fara cusca....

al nostru sta singur cand plecam in vacante....vin vecinii de 2 ori pe zi la el si il hranesc...si noi avem grija de alte pisici prin vecini [:)] el are 2 ani acum, nu mai e asa jucaus ca inainte..si sta ft mult afara; vine in casa doar cand are chef....pe unde umbla, habar nu am....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar oare acolo nu va vrea sa fuga?

Concret: mergem la tara...tentatia e mare.

 

ooo, ba da. pe langa tentatii sunt si pericole. nu stiu, gen soba incinsa, aschii de lemn ce pot intra in labutele sensibile, caini in curte sau la vecini, etc.

n-ar fi mai bine s-o lasati la o pensiune pentru pisicute ? chiar daca va fi trista, macar va fi in siguranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...