Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cu pusa la drum... pliz sfaturi


Recommended Posts

   Mama ia pisica la munte. Bine, e tot casa ei, nu e la o pensiune. Pe drum sta ori in cos, ori in brate la mama. Cand pleaca in alta parte, pisica ramane acasa si trec eu de doua ori/zi pe la ea (stam in acelasi bloc).

   Acum am si eu pisica si in vacanta vom pleca toti la munte (2 saptamani), care va sa zica trebuie luate si pisicile. Aia mare stie cum sta treaba dar cu pitica va fi mai complicat. Pe de o parte va fi primul drum mai lung ( a calatorit 10 minute cand am adoptat-o) si pe de alta parte va ajunge intr-o casa straina si pe teritoriul unei pisici batrane. In plus va trebui sa am grija sa nu o scap afara. Pisica -baba nu poate sari gardul si nici nu incape pe sub, dar pitica se catara ca Spiderman si se piteste pe unde nu gandesti. Ca sa nu mai zic ca in afara de cei doi copii ai mei vor fi si verisoarele - harmalaie curata.

 

Am uitat sa zic. Pe pisica mamei o cheama Pusa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

varianta unei pensiuni am luat-o in calcul o singura data, la inceput, cand il aveam doar pe Maxy (il culesesem de pe scari cu doua saptamani inainte de un concediu in Turcia). am fost sa vad despre ce-i vorba. pentru pisici era o cusca cu gratii, de vreun metru cub, in care statea si pisica, si mancarea, si litiera...

 

asa ca am postat pe un forum despre animale, intreband daca mi-l gazduieste cineva in schimbul aceleiasi sume pe care as fi dat-o la pensiune. s-a oferit o tipa care intai a vrut sa ma vada, sa ma cunoasca - ma simteam ca la un interviu. la final am intrebat-o care a fost scopul - a zis ca incerca sa-si dea seama daca o sa ma intorc dupa motan sau i-l las pe cap [:)] ea mai avea 2 pisici si 3 caini, de rasa, cu care participa la concursuri. insa asta mic al meu nu era inca vaccinat, asa ca n-a avut contact cu ele. el si-a petrecut cele 10 zile in dormitor, unde ale ei n-aveau acces. si cum bestia mea mica stia sa fie tare lipicios cand era in interesul lui, era sa nu mi-l mai dea ea inapoi, ca asta mic nu se dezlipise de prietenul ei, si lui ii venea sa-l pastreze [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lapte pt pisici? N-am mai auzit. Totdeauna am dat lapte de vaca. Mai nou, veterinarul a zis sa punem punem putina sare in lapte.

A mea are portia asigurata in fiecare dimineata. Copilul meu mai mic are grija sa nu manance tot si sa toarne in bolul pisicii laptele cu cereale Cheerios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt pisici care nu tolereaza laptele de vaca. dar daca n-are nicio manifestare dupa ce il bea, se poate da linistit.

 

cred ca am mai povestit pe undeva - ale mele, in primul an de viata, au baut asa: Maxy numai lapte, Mianna numai apa. din cand in cand fiecare mai gusta ce-i in celalalt castronas, si efectiv faceau "cah!" [:-)))]

 

dupa un an au inceput sa bea amandoua si lapte, si apa. si asta fac si acum, la mai mult de 9 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha :-))) Luis cand aude cum curge apa, o ia la fuga..l-a bagat copila o data in cada si de atunci ii e frica...pisica vecinilor, de care avem grija, bea apa de la robinet...cum aude apa, cum se suie pe chiuveta...si ii place si apa din toaleta...intr-o zi, isi facea omul nevoile, pisica langa el; doar s-a rdicat de pe wc si ea tzup inauntru...a spalat-o el, dar tot putzea :-)) cand a venit prietena lui de la munca, nu stia ce pute...pana la urma i-a povestit si i-au facut baie pisicii..ne-am cracanat de ras cand ne-au povestit :-))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ale mele au alta pasiune: daca vad un lighean cu apa (de obicei murdara, ca ori spal calorifere, ori curat covorul de firele lor de blana cu mana uda)

eu curat covorul fff bine de firele de par cu talpa de cauciuc a unui papuc (de exemplu)

talpa de cauciuc (ori altceva de cauciuc) aduna perfect firele de par.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...