Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Endometrioza=infertilitate?


Recommended Posts

Buna.E prima data cand scriu deoarece acum mi-am facut cont.Sper ca am scris unde trebuie.As avea nevoie de cateva informatii daca stie cineva.Eu am un chist endometriotic de 4.9 cm.Doctorul mi-a recomandat anticonceptionale Microgynon pe o perioada lunga de timp.Adica pana imi doresc sa am un copil deoarece daca ma opresc din ele chistul tot va creste,asa nu scade dar e ținut sub control cu ele.Iar doctorul a spus ca in momentul in care vreau sa raman insarcinata ar fi bine operat sa crească șansele deoarece am auzit ca endometrioza este o boala a infertilității:( am facut si acea analiza CA-125 pt.marckeri tumorali si ma îngrijorat ieșind mult peste limita normala si anume 117.In ft.scurt timp imi voi dori un bebe.Am 25 ani si inca nu am incercat sa concep,urmează..dar doctorul ma speriat ft.tare..Pana acum nici nu am știut ca exista asa cv..am fost mereu sănătoasa si nici acum nu am dureri doar putin in prima zi de ciclu.Credeti ca ar fi mai bine daca l-as opera?mie frica numai cand ma gândesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai sa te linistesc putin. Eu am avut un chist din asta cam toata viata de la adolescenta pana pe la 25 de ani. Nu de placere, ci pentru ca atunci a fost identificat in sfarsit drept ceea ce era. Am intrat in operatie sa scot chistul si m-am trezit din anestezie fara un ovar. Plus profetia doctoritei care mi-a identificat chistul "nu o sa ai niciodata copii". 

 

Am trei copii. Prima sarcina obtinuta prin IUI la 28 de ani, dar, acum sunt convinsa ca puteam si natural. Nu am luat anticonceptionale dupa operatie- si apropo. la endometrioza nu se iau DECAT anticonceptionale cu progesteron. Atat! Altfel, alea normale de contin si estrogen iti hranesc chistul ala de nu are treaba; asa am reusit eu sa imi termin ovarul, doctori incompetenti care dadeau anticonceptionale din pix fara sa faca vreo investigatie.

 

Sapte ani mai tarziu, si fara nici un tratament sau anticonceptional, am ramas gravida din a 4-a luna de incercari (cu monitorizarea ciclului).

 

La 4 luni de la nastere, am ramasa gravida din nou, din a doua luna de cand mi-a revenit ciclul dupa nastere.

 

Deci, se poate. Nu stiu cazul tau, dar nu dispera. Cateodata medicii sunt cumplit de insensibili si dau cu satarul fara sa cantareasca ce spun si ce impact poate sa aiba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uau..felicitari pt.cele 3 fetițe ale tale.Esti o super,super,super mamica.Dumnezeu sa iti dea putere sa fie mereu sănătoase si frumoase iar tu pe langa ele.Iti multumesc frumos pt.sfaturi.Parca mi-ai dat putere dar inca nu pot sa iti dau mai multe detalii pt.ca doar in Noiembrie am depistat-o.Totul a inceput in sept.cand mi-a întârziat ciclul 1 sapt..apoi in oct.mi-o întârziat 2 sapt si însoțite de dureri de burta puternice la ciclu.Am zis ca nu mai stau pana in Noiembrie pt.ca inițial am zis ca merg in Noiembrie la control anual.Anul trecut eram curată.Asa ca la ecografie mi-o iesit acel chist de 4,9 pe 3,5 cm.Mi-o spus ca este endometrioza.Mi-am facut si analiza acea de CA-125 si vsh..am incercat sa Vb cu doctorul dar inafara de faptul sa ma sperie si sa imi spună sa ma grăbesc sa ma operez ca sa pot face un copil nu a știut sa imi spună doar ca șansele sunt slabe sa pot concepe ceea ce mie imi era imposibil sa cred asa cv pt.ca sunt tânara si daca nu pot pe cale naturală sunt o grămada de tratamente.Altele raman si la 40 ani lejer.Am venit acasa si am citit pe net pe toate siteuri-le posibile unde m-am documentat cat de cat.Deocamdata am primit acele anticonceptionale de la doctor si atat plus control dupa 6 luni..mi se pare mult 6 luni fara sa stiu ce so mai intamplat in interiorul meu asa ca las acum sa treacă cu bine sărbătorile si prin Februarie merg la doctor la altul care probabil ma poate lămuri mai bine.Atunci voi afla mai multe si voi mai face analize si ecografi vaginale dar pana atunci am zis ca orice sfat e bine venit mai ales ca eu fac nunta peste un an si ca orice femeie imi doresc sa concep bebe...inca nu am incercat si nu a lăsat in mine niciodata...ma si speriat doctorul inainte sa stiu ce am defapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate nici nu e chist endometriozic. Ce-i drept, asta se poate sti cu siguranta doar prin examen histopatologic, adica iti scoate chistul si il analizeaza. Daca in urma tratamentului cu anticonceptionale i se reduce marimea sau dispare, nu e endometrioza. Daca dimpotriva, creste, e posibil sa fie. Dupa cum ai spus si tu, ia-o usor ca nu e dracul atat de negru. Monitorizeaza-l ecografic, daca e nevoie scoate-l si vezi atunci ce si cum.

Mult succes la bebei :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult Alexia de rsp.Sunt mult mai linistita.Bine zici,poate merg la control si nu il mai găsesc.Ar fi una buna:)) daca se mărește sau ramane constant..il scot afara sa imi spuna ce e si voi si concepe bebe..sper sa am asa noroc ca tine la macar 2 bebe.Eu sunt cadru didactic si imi sunt tare dragi.Singurul lucru care ma cam îngrijorează e analiza aceea de markeri tumorali care e 117 dar o sa refac eu si analiza aceea.O sa revin cu informații prin feb sa vad totusi ce e acel chist.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Poate nici nu e chist endometriozic. Ce-i drept, asta se poate sti cu siguranta doar prin examen histopatologic, adica iti scoate chistul si il analizeaza. Daca in urma tratamentului cu anticonceptionale i se reduce marimea sau dispare, nu e endometrioza. Daca dimpotriva, creste, e posibil sa fie. Dupa cum ai spus si tu, ia-o usor ca nu e dracul atat de negru. Monitorizeaza-l ecografic, daca e nevoie scoate-l si vezi atunci ce si cum.

Mult succes la bebei :)

Buna Alexia.Dupa atat timp revin cu noi informații.Am facut mai multe investigatii si intradevar e un chist endometriozic dar s-a micșorat si acum e de 3,2 cm.Anul viitor voi concepe un bebe si speram ca va fi bine.Sanse am deci sunt pe drumul cel bun.Acum sunt mult mai linistita pe cand eram cand ti-am scris anul trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...