Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colindam, colindam pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

In primul rand, talasemia merge pe celulele rosii, nu are de-a face cu trombocitele :). Ca rezultat e anemia, celulele rosii diferite ca forma se vad la microscop. Eu am intrebat-o pe Tora de alte analize, dar n-am primit raspuns. Nu-i bai, ca eu eram doar curioasa, prin prisma meseriei mele, sper ca medicii sa ii dea de cap. 

 

 

Sa stii ca au fost ceva voci care au adus talasemia in discutie. Totusi, din cate imi amintesc doctorita care o are si pe Ioana in grija mi-a spus ca n-are legatura.

Nu am vazut celelalte analize (nu au foile in salon, sunt la asistente in camera), dar am inteles ca  sunt normale. Doar trombocitele alea, pe care le va repeta luni. M-am uitat la analizele din anii trecuti...niciodata n-au fost in afara normalului.

Cred ca medicii sunt un pic confuzi, Ioana are manifestari destul de ciudate. De exemplu i-a venit ciclul la o saptamana dupa ce terminase pe cel anterior. De aceea azi au urcat-o in salvare si au dus-o la alt spital pentru consult ginecologic. Nimic anormal...inclusiv test de sarcina a facut. Negativ.

Dilema persista pentru ca in ciuda faptului ca gatul incepe sa cedeze, continua sa-i fie rau si sa verse. Nu cu aceeasi voiosie, dar fara pauza, ziua, noaptea. Cand nu vomita, scuipa. Des. Saliveaza ca un cal care alearga. Si nu mananca, evident. Ne rugam de ea, ii dam ca la bebe in gura. O doare stomacul. Are diaree. A vrut stixuri, pe alea le mananca. Dar ii fac sete, si daca bea...

Totusi starea generala e mai buna. Daca joi mergea pe langa pereti sa nu cada, acum e mai vioaie. Nu mai face deloc febra. Vin prieteni si stau cu ea, creste si moralul.

Vecina de pat e medic si mai in varsta, se poarta ca si cu copilul ei.

Sunt foarte ingrijorat dar pe de alta parte eu cunosc manifestarile astea ale ei, chiar daca acum sunt mult exagerate. Dintotdeauna a avut un reflux gastro-esofagian exagerat, aproape orice febra mai mare ii provoaca varsaturi. In masina toata viata i-a fost rau...de fapt la orice suferinta mai mare varsa.

As zice ca acum este intr-un fel de cerc din care nu poate iesi...

Sper sa am dreptate si sa fie doar asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, talasemia e boala celulelor roșii. Se manifesta prin anemie in primul rând, trombocitele nu intervin aici.

 

Trombocitele sunt celuele din sânge care participa la procesul de coagulare a sângelui. Trombocite putine poate duce la sângerări, probabil se acolo sângerare vaginală si anală. Probabil, daca nu se constata altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar medicii ce zic totusi, ca ipoteza macar? Ce fel de infectie are? Of, draga de ea, cat trage, organismul ii e bulversat. De ce n o alimenteaza, sau energizeaza, prin perfuzii, glucoza, habar n am, sa i dea putere sa rupa cercul asta vicios si sa poata retine apoi alimente in stomac.

Tulburari de ciclu pot apare cand organismul e dat peste cap.

 

Multa sanatate, si voua celor de langa ea putere si nervi tari. Ma rog la Maicuta Domnului ca pana in ajun de Craciun s o faca bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi a scazut pretul benzinei mult in ultimele saptamani. Azi a pus Nick benzina cu 1.139 lire/litru! In vara era in jur de 1.35 lire/litru. Se preconizeaza ca dupa Anul Nou sa scada sub o lira/litru! Abia astept sa vad asta si sa ramana asa pentru mult timp de aici inainte!

Si la noi a scazut mult pretul benzinei. Ieri era 5.04 lei , iar in septembrie imi amintesc ca am luat cu 6.18 lei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda ...si noi inapoi. Adica Flavia. Diaree de doua ori, gimnastica, voma dupa, febra ....mama ma-sii. Tocmai aruncasem ceaiul. Bine ca nu am aruncat si sol cu electroliti.

 

Bai ce mi-ar fi trebuit un Debridat acum, imi aduc aminte ca si in vara, cu asta l-am pus pe Alex pe picioare.

 

Si desigur, toate se intampla in weekend.

 

Dar nu suntem asa rau ca Ioana ...asa ca, in ordinea urgentelor, tin pumnii in continuare Ioanei si Flaviutei mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi benzina a ajuns la incredibilul pret de $1.10 litrul si e posibil sa mai scada. Doamne ajuta!

 

Eu nu mi fac planuri la bucatarie, fac cand apuc. Pentru sarmale am deja umplutura la congelator, dar tre s o gust sa vad daca mai e buna, nu c ar fi alterata, dar vreau gustul ala de proaspat. Daca nu, mai fac ca se face rapid, si adaug si bacon pe post de sunculita afumata. Le invelesc in varza murata, neaparat cumpar una intreaga, ca aia la borcan e cam cum zicea Strumphi, tare, nemaleabila.

Maine e serbare de copii la biserica, vreau sa mergem si sa duc ceva, de post neaparat, sa caut o reteta de fursec fara ou.

 

Azi baiatul e mai bine si mai ales mai bine dispus, slava Domnului, ca tare necajit a fost. L am dus la ora lui saptamanala de gym si s a zbenguit acolo ca un iedut scapat pe pasune.

 

Rox, vreau si eu retete de biscuiti, macar linkuri, pretty please!

 

Si mai strig si eu catalogul cu absente, daca tot sunt teacher: Nasuc, Karula ,Glimmer, Aschiutza, Andre_ea, DanielaG, sper ca toate s bune la voi, ca va rasfatati in vacante sau va ocupati cu pregatirile de Craciun... Da ti si voi un semn cand se poate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va scriu si eu intre 2 reprize de febra crunta, cit sint coerenta. Nu stiu ce sa mai iau, cred ca recurg la impachetari cu cersafuri ude, ca nimic nu mai functioneaza.

 

Ma bucur enorm ca e putina imbunatatire in starea Ioanei! Sper sa o vedem curind iesita din spital.

 

Mihaela-s sint la a treia doza de sirop si deja simt o imbunatatire mare! Deja tusea nu mai e seaca si nu ma mai gidila continuu in git! Fantastic! [pup]

 

Michelle [pup] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...