Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colindam, colindam pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu i-au facut transfuzie de trombocite? Cat e valoarea lor?

 

Sa fiu sincer nici n-am auzit de asa transfuzie.

de fapt constat ca sunt cam ignorant, nici macar numarul trombocitelor nu-l stiu. Doar ca-i mic. Pur si simplu am fost sigur ca antibioticul intravenos va rezolva problema la gat si cu asta si varsaturile. Stiti...siguranta aia, pe care o ai cand iti cunosti copilul.

Si care  uneori te tradeaza.

Eu nici n-am zis ca-i de spital...am si bombanit-o pe Tora ca vrea sa o duca la spital. Nici acum nu-mi vine sa cred ca nu-i pe picioare.

Cred ca trebuie sa reflectez asupra atitudinii mele. E drept ca eu personal n-am avut de-a face serios cu medicii si pana ajung sa ma vada unul, trebuie sa ma tarasca Tora.

Dar cu copiii e altceva. Chiar daca au 21 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

 

dar ce mananca Eduard acu?! fructe si legume?!

m-am ingrozit cate restrictii are saracul. multa multa santate.

 

azi am avut si noi un pitic cu febra, si moleseala. Dar ma asteptam, si l-am prevenit de miercuri, cand a plecat pe stadion pe ploaie. si 2 ore in ploaie l-a ajuns. Dar R al meu e bolnav model, inghite tot ce ii dai de la ceai cu miere si lamaie, la supe concentrate si somn pe masura. Asa ca pe seara era bine.

 

 

cat despre virusii la burtica. au avut si ai mei rotavirus, norovirus..etc..cu hartii de la directia de sanatate. Bolile astea stomacale, cunoscute precum gripa matzelor, sunt cele mai des intalnite.

dar cu timpul, am obs ca cu cat ii lasam sa elimine virusul, fara prea multe masuri de contraatac, cu atat isi revin mai repede. Il vomita, diareea..etc..dar nu ii dau nik contra.

si doctorii il observa sa nu scada mai mult de 10% din organism, sa fie hidratat. si aici sunt electrolitii.

 

ai mei faceau des la schimbarea mediului, cand mergeam in CO.

 

le mai dedeam contra durerilor ca sufereau mitititei de dureri crunte de burta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

transfuzie cu trombocite nu ii fac, nu are rost. asta e o modalitate de crestere pe termen scurt in caz de urgenta: ar intra in operatie.

 

mai exita imunoglobulina si cortizonu. toate sunt artificiale si se asteapta o reactie a organismului pe termen scurt.

in fel de dezechilibru ce tinde catre echilibru.

dar nivelul asta scazut medicii il gasesc normal, dupa o infectie puternica cum are copila acu.

 

MihaelaS, care-i substanta activa a siropului? sa mi-l trec si io la catastif. Am un tusitor in zona, dar la noi merge cu salbubutamol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi se fac transfuzii cu trombocite, dar depinde cat e de mică valoarea trombocitelor. Riscul e mare pentru sângerări, de asta se face. De asta întrebam de valoarea lor. La noi limita minima e de 10 000, pentru transfuzie. In laborator avem mereu pe stoc 2-3 pungi cu trombocite. Se întâmpla des sa fie nevoie.

 

Didialex, siropul e din plante.

 

Buflea, soluția rehidratanta e buna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportez si eu inca o sesiune de voma. Draga de ea, ce amarata e ...

 

Bai, parca suntem in carantina.

 

Letitzia, sa te racoresti si tu draga ...

 

Ce sirop e asta, inca o data ?

Asta e http://www.amazon.co.uk/Salus-Alpenkraft-Herbal-Syrup-250ml/dp/B0013G8HZU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1418939672&sr=8-1&keywords=alpenkraft

 

Eu l-am luat de pe amazon, Mihaela il gaseste la raft in Suedia. E prima data cind un sirop de tuse are efect la mine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

 

dar ce mananca Eduard acu?! fructe si legume?!

m-am ingrozit cate restrictii are saracul. multa multa santate.

 

 

am gasit faina fara gluten si am reusit sa modific nister retete.

Nu ii dau oua sa manance dar daca un aliment are oua in el I-l dau (de ex: clatite sau snitele) Laptele de vaca l-am inlocuit cu lapte de cocos si canepa. Untul l-am inlocuit cu unt de cocos.  In rest mananca de toate. 

Acum se gasesc in magazine multe alimente gluten free, dairy free sau gluten free si vegan.

 

Multa santate Ioanei.

 

Sanatate si Flaviei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...