Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colindam, colindam pe Ghetar!


Recommended Posts

Nu, este româncă .Este si ea studentă De ce?:))

 

Stiu ca e studenta, ca ne-ai spus ca face Alex naveta intre Glasgow si Sheffield! [:D]

 

De ce crezi tu ca am intrebat? Pai sa aflu daca mai exista vreun alt englez pe lumea asta care apreciaza sarmalele si carnatii romanesti la fel sau mai mult decat al meu husband! [:p] Deja saliveaza numa` la gandul sarmalelor cu carne si afumatura, i-am spus ca pacatuieste aiurea si sa isi infraneze asemenea ganduri, mai ales acum dupa atata post! [:-)))]  [:-)))] Cica i-a cam ajuns, asteapta Craciunul, dar na... asta e, vointa lui, sa se tina de ea pan` la capat sa stim o treaba! [alcool]

 

A spus ca termina repede azi, dar il aud certandu-se pe la telefon cu unu si altu, ca e in mansarda, azi a muncit de acasa. Cand ii ajunge miros de sarmale la nas coboara! [buca]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

asa intrucatva m-am mai dezmortit si am facut una alta prin casa, caci astept sa soseasca sotia lui cu copii, ce vor pleca spre Romania la noapte. omul asta era despartit de nevasta, ea a plecat de la el cu copii caci dansul o luase pe cateva carari gresite. 

Rufus nu ma supar, cum as putea? dar era bine sa fi fost langa mine cand am cumparat cadoul sa-mi dai una dupa ceafa.  [:)]

multumesc tuturor de gandurile bune  [flo2]

 

in alta ordine de idei, am telefonat cu maicamea. care la fiecare telefonat ma intreaba daca mi-am cumparat perdele. are si ea o problema,  [:-)))]  ce nu-i a ei desigur! am profitat de situatie si i-am spus ca in veci vecilor sa nu mai aud de perdele, ca pot trai bine mersi si fara ele, ca sunt fericita si restul nu mai conteaza. 

 

sa nu uit, sanatate tuturor bolanvilor. Rufus sau tora, Ioana a voastra e cu talasemie? s-ar putea din cauza asta sa iasa trombocitele (sper ca am retinut bine) mici. 

 

v-am citit cu atentie, am remarcat ca Andra e ocupata cu cozonaci, sa stii ca vin peste tine. si de viviana ca aude numai remarci 'de-alea' . ce credeai? ca esti singura? la noi pana ieri, care mai decare si-a dat in petec, in frunte cu barbatul. de ieri toata gasca si-a schimbat opinia. si m-au apucat pe mine nervi aseara si am strigat: 'tre sa moara cineva ca sa va vina mintea la cap, uratilor?!!' nimeni na suflat o vorba, astazi au aparut cadourile sub brad, deci fiecare si-a facut datoria.

 

ah, si barbatul mi-a adus un trandafir si ma pus sa promit ca nu il las singur..... [fri]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineatza dragii mei,

 

Agitatie mare pe ghetarul asta drag …pacat insa ca ne agitam cu probleme.

 

O iau pe rand, in ordinea numerelor de pe tricou …

 

- Multi ani numarului “8” … ii urez sa poarte pe spate, ca un “jucator al vietii” care se respecta, “88” … si noi sa fim tot aici sa il uram … Si stiti ceva, sa nu se schimbe, daca s-ar putea …sa ramana vesel, vorbaretz si sa puna dezinvoltura asta la treaba, sa castige o viatza buna si decenta cu ea. Ar putea sa se schimbe putzin cu rabdarea si nervii maica-sii, sa le “mototoleasca” mai putzin [:)] …eh, asta e asa o urare ca aia cu “tinerete fara batranetze”, adica imposibil de realizat. [:)]  Doar este si el un omuletz in crestere, si asa cresc copiii, mototolindu-ne nervii, de ce ar fi el mai special ? … una peste alta, cel mai important este sa isi gaseasca drumul in viatza si sa fie sanatos …caci iata cata agitatie ne poate produce sanatatea asta.

 

- Trec acum la adolescentzii nemultumiti … eu ma hranesc mult din exemplele altora, cam in orice … daca sunteti ca mine, atunci o sa va dea o sperantza filmul ala si poate o sa va si placa putzin [il]  … macar o consolare sa simtiti,  ca toti sunt la fel, ca este o etapa a vietzii, ca nu trebuie luati in serios, ca trece …  macar sa nu mai punetzi la suflet. Adolescentza asta tembela (vorba Torei [flo2] ) e ca un cosh de pubertate cu puroi … apare treptat, se inrosheste pe zi ce trece, doare incet, incet, incepe sa puroieze, o zi, doua, un an, doi … si la final se sparge, curge mizeria, se retrage si dispare … spuneti voi daca nu sunt originala [:-)))] ? Cine a mai dat o asemenea definitie adolescentei ???

 

Mda, stiu, am impresia ca le stiu pe toate, inclusiv ce-o sa ma asteapte, dar la cat sunt eu de vocala, sa vedeti ce rauri de vaiete si vene vor curge pe ghetzar cand o sa ma izbesc si eu de nemultzumirile astea ... sa ma trimiteti sa revad Boyhood, ca sa inteleg de ce dati ochii peste cap acum. [flo2]    Totusi cred ca Fleur a intuit bine …sa ajunga ei acolo, in deplasare si sa vedeti cum uita ca vroiau sa stea in kur la computer …te pomenesti ca dupa aia nu mai vor sa plece .

 

- Pe Cezara am admirat-o si pe Facebook … mai, Cezara ca Cezara, dar voi ati vazut cu cine faceam noi (eu ?) cura de slabire asta vara ???? Ati vazut cum arata Seri ? Cum putea sa fie Cezara mai altfel ? … si bluza aia … am decis, vreau si eu si Flavia ie din asta … Imi place modelul, e larga, ascunde proeminenteze nedorite, e vaporoasa, e frumoasa rau, rau … si imi place asta a Cezarei, ca nu e asa aglomerata cu roshu. Seri, de unde ai luat-o pe asta a Cezarei ? Maica-mea pleaca de Sarbatori la Piatra (ce bucurie !!! [pk] ) si poate gaseste prin zona.

 

- Kari inteleg perfect shocul vestii despre amicul vostru … evenimente ca astea te fac sa te intrebi “de ce Doamne ?” si pe mine sa ma revolt ca nu imi raspunde si explica nimeni “de ce” … Michellino, taci din gura, ca nu ma convingi … si mama prietenei mele G, a murit la fel de brusc, la o saptamana dupa tata. Asa ceva bate orice film, efectiv … Sa ne ingropam cate un parinte, la o saptamana distantza.

 

Tot evenimentele astea te fac sa iti schimbi prioritatile, fac alte lucruri sa conteze. Mie mi-e ciuda ca emotziile sunt atat de individuale si personale, incat greu se pot explica. Si prioritatile astea sunt atat de relative, ca si timpul …  ma fascineaza cum timpul, o notiune foarte clara si matematica, poate trece atat de greu uneori si atat de repede cateodata. Asa si cu “ce conteaza” in viatza – cum se intoarce roata in functie de ce ni se intampla, ce simtzim, de ce ne este frica, de ce ne este dor …

 

- Am lasat-o la final pe Ioana … Rufus, Tora sunt cu tot sufletul alaturi de voi …si de ea desigur. Mai ales eu, trecuta prin infectie cu complicatii si spitalizare in Aprilie cu Alex. Sper sa fiti pe maini bune acolo, daca reuseste infalmatia sa dea inapoi, sunt sigura ca tineretea ei o vor ajuta sa se recupereze repede. Ii trebuie doar antibioticul potrivit si administrarea intravenoasa trebuie sa functioneze … Febra a mai facut ?  Daca febra trece, e pe drumul cel bun ...

 

Ca sa invatzam si noi ceva din intamplarea voastra nefericita, de ce totusi s-a ajuns de la o amigdalita banala, la o infectie atat de mare ? La ce ar trebui sa fim atentzi sa nu se agraveze pana la spitalizare ?

 

- Lista mea de vesti bune este inca deschisa . Sunt cu stiloul in mana, gata sa scriu in ea …

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Admirat un pui de pinguin superb, in costum popular, de fapt ce pinguin, ca era randunica toata ziua Seri a noastra!!!

 

Roxana, yammmy, asa biscuiti buni n-am mancat niciodata!! Asa ca ai incurcat-o, adica am incurcat-o eu ca m-au trimis copiii la cratita sa reconstiui reteta, prin urmare va trebui sa iti faci timp sa imi dezvalui si mie reteta (sa nu zic retetele, ca am identificat cel putin 3 tipuri de biscuiti), dar cu lux de amanunte, ca n-am facut in viata mea biscuiti. Sper ca nu e strict secreta :)). Si multumim de bratari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serialbastre ai o fetita superba [flo2] admirat codite de sanziana,

 

Kari, imi pare rau ...si eu am primit o veste asemanatoare in octombrie , cumnatul meu doar 47 ani a murit intr-un acident, la asemenea intamplari nu poti decat reflecta ca viata e imprevizibila si nu stim cursul ei,

 

Mihaela_s, te rog mult sa stai pe ghetar si sa scrii incontinuare, citesc cu placere mesajele tale si ma ajuta prin experienta ta si cu adolescenta mea [flo2]

 

sanatate si recuperare rapida Ioanei [flo2] sa faca Craciunul cu familiei si inconjurata de iubire si miros de cozonaci

 

 

aseara domisorica mea au avut seara dansanta la scoala, ce bucurie sa simtit bine a zis ca a fost ea si cercul ei de prieteni centrul atentie dand tonul la dans, dar in acelasi timp a constatat ca biaetelul pe care ea il placea de mult timp( nu au foast prieteni) nu il mai place, nui place personalitatea lui, eu ias fi zis de mult cate ceva dar mi-am muscat limbasi am asteptat rabdatoare sa constate singura, mai mia incalzit inima sa vad ce matura a devenit [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

In primul rand, talasemia merge pe celulele rosii, nu are de-a face cu trombocitele :). Ca rezultat e anemia, celulele rosii diferite ca forma se vad la microscop. Eu am intrebat-o pe Tora de alte analize, dar n-am primit raspuns. Nu-i bai, ca eu eram doar curioasa, prin prisma meseriei mele, sper ca medicii sa ii dea de cap. 

 

Zilele trecute am aflat ca in Visby s-au mutat in septembrie, o familie cu trei copii. Nu au venituri, el a avut o promisiune de job care a esuat. Acum isi asteapta numerele personale sa se inscrie sa invete suedeza. Sunt amandoi oameni cu scoala in Ro, el politist/jurist si ea psiholog terapeut, dar momentan stau dificil cu banii. Si m-am gandit ca la noi stau tone de haine adunate sa le duc la Crucea Rosie, asa ca azi mi-am luat inima in dinti si am intrebat-o daca nu are nevoie de haine. Pentru ea si pentru fata, care are 15 ani. A acceptat, am strans un sac mare cu ce am gasit mai repede, si am mers la ei. Eu cu Diana. Ea soferita, nu scapa nicio ocazie sa stea in stanga mea :)).Asa ca i-am cunoscut si noi, fata nu era acasa, insa erau restul de 4. Un baiat de 17 ani si unul de 7. Optimisti, oameni frumosi, bucurosi ca au primit haine, ca ne-am cunoscut. Iar bucuria a fost reciproca. Sper sa ne revedem la masa din ajun, la prietenii nostri. Si in alte ocazii, sa ne cunoastem mai bine. 

 

Adolescenta. La noi a trecut frumos, cu furtuni in care m-am recunoscut pe mine in Diana si pe mama in mine. Dar stiam cum a procedat mama cu mine, am procedat in linii mari la fel si avem o relatie care merge excelent. Da, am avut noroc. Ca seamana mult cu mine. Ce ma fac cu Silvia, ca ea nu seamana cu mine? Si e abia la inceput. Deocamdata procedez la fel ca si cu Diana, dar uneori ma mai impotmolesc si incerc sa ma adaptez. Citesc si eu ce scrieti voi, sa aplic in caz de nevoie :). 

 

Si pentru mamicile cu copii mari ca sa va amintiti dar si pentru mamicile cu copii mici, ca sa vedeti ca nu sunteti singure, un clip dragut:

 

https://www.youtube.com/watch?v=fbnmvS-lRAk

 

Iar la final, ceva frumos de azi, orasul vechi vazut de sus (poate il recunoasteti din vederi :)).

 

https://www.facebook.com/video.php?v=806018172787792

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihas, so funny clipul...ce m-a distrat.

 

eu nu mai am din astia mici, dar il am pe Pepper. daca o sa va pun poze de Craciun...ce o sa vedeti e 'regizat" ...puse doar de poze, in rest suntem cam,  ca cei din clipul cu copilul.

 

am cumparat skirt, ornament de se pune in jurul bradului...cum il pun il si ia Pepper in dinti si fuge cu ea...asa ca il tin dde 'bun" in dulap.

 

ornamentele si la mine sunt toate mai pe sus in brad, si nimic pe la poale.

 

cadourile nu au cum sa stea frums sub brad...ca si-ar baga Pepper boticul prin toate sacosile.

 

bradul e artificial...dar tot mai pica din el "tepi"...va imaginati ca  mereu treb sa fiu atenta, sa le adun, ca altfel le maninca catelul.

 

...si astea doar citeva momente din Craciunul cu un catel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...