Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colindam, colindam pe Ghetar!


Recommended Posts

Noi avem in congelator o gasca, o rata si un curcan.

Le-am luat saptamana asta pe toate, de la magazin. Nici nu stiu ce natie sunt...

Dar sunt mici, varianta 4-4,5 kg.

Eu le voi gati integral la cuptor, fara verze, portocale sau alte artificii. La inceput in punga, apoi la liber.

Visez la ele cu ochii deschisi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mikkyyy,

 

daca vrei o metoda mai economicoasa :), mie mi se pare risipa si as strica orzul pe gaste

 

De obicei portionez in doua 3 parti gainile, ratele de tara. nu prea las bucati intregi in congelator, decat daca am o masa de musafiri.

 

 Partionate le fierb de obicei cu ceapa si morcov.  o las la racit. si adun grasimea stransa la suprafata. DE obicei o pun  intr-o caserola in congelator. ulterior folosesc grasimea asta cand fac alta mancare si nu am carne sau vreau un pilaf urgent...etc

 

o parte de zeama fiarta fac o oala de ciorba sau supa cu taiaetzi, galuste etc..

din restul fac neaparat pilaf, ca astia ai mei is amatori sau ciulama cu ciuperci sau..etc..

 

Carnea fiarta: ori laturi la pilaf, ori o fac fasi si o pun intr-un  Wok cu sos de soia ..sau etc..

 

imi aduc aminte ca mama mea taia o rata/gasca sambata, si facea de mancare pt noi cei trei mici acasa, ii dadea si lu sormea la gazda de mancare. frate-miu era student si apoi terminad in 84 facultatea era deja zburat cand m-am trezit io.

Stilul asta l-am preluat si io cat de cat, am mai preluat si de la mama cumnatei mele care era stilul economic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, am uitat sa precizez, am avut 2 rate de fapt :)) Una am bagat-o intreaga in congelator, cu cealata am facut exact ce ziceai tu, portionata si vreo 4 feluri de mancare, in 2 ture, din care pilaful a fost vedeta. Dar ma gandeam sa fac ceva special cu surata ei, ca arata prea bine intreaga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac maine curcanul la cuptor, cu vin  [:)] are doar 3 kg, dar e destul pt o seara...

Mi-e mai bine, dar sunt ametita...am calcat, am spalat ce mai era de spalat, facut ordine, dat zapada in curte si gradina...

Pana pe 23 ianuarie avem 2 pisici de ingrijit...am fost sa inchid pisica vecinilor mai devreme...e atat de frumos afara, ninge linistit, asa ca in povesti....dar e ger...aseara nu am mai apucat sa ies cu Marcia la zapada, iesim acum...putin aer rece imi face si mie bine...

 

Seara buna ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o cafea si de la mine, e cam tarziu [:)]

Ella ai grija cu migrena [flo2] si sa treaca cat mai repede,

Mihaela, ma bucur ca totul e bine si a ajuns cu bine fetita [flo2]

 eu azi am de spalat, sa strans un munte de rufe, si nu stiu ce sa gatesc de anul nou, vom  merge la un reustaurant seara dar vrem sa fim acasa pe la 10 seara si sa bem sampania acasa si sa mancam tort, are cineva o reteta de tort de ciocolata buna

 

Mikyyy, am zis eu ca fetitele se vor bate care sa stea cu bebelusul [:)] ai fetite mari si super responsabile [flo2]  si o sa treaca toate ai sa vezi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, multumesc...migrena nu a fost rea de data asta, faza de dupa nu-mi place....cand sunt fara putere si ametita..

 

La noi se ocupa de zapada firma care inchirieaza imobilele  [:)] cand ne-am trezit, era deja data zapada pe aleile dintre case...au repetat actiunea si dupa-masa, asta pt ca a nins non-stop...in curte si gradina e treaba ta...de trotuare si strazi se ocupa primaria...

 

Ma uit la sarituri de la Oberstdorf, ieri s-au amanat din cauza vantului...acum ninge, dar vantul nu mai e asa puternic ca ieri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, multumesc...migrena nu a fost rea de data asta, faza de dupa nu-mi place....cand sunt fara putere si ametita..

 

La noi se ocupa de zapada firma care inchirieaza imobilele  [:)] cand ne-am trezit, era deja data zapada pe aleile dintre case...au repetat actiunea si dupa-masa, asta pt ca a nins non-stop...in curte si gradina e treaba ta...de trotuare si strazi se ocupa primaria...

 

Ma uit la sarituri de la Oberstdorf, ieri s-au amanat din cauza vantului...acum ninge, dar vantul nu mai e asa puternic ca ieri...

[flo2]  mie imi spui, cand ma loveste migrena e tortura si dupa sant fara vlaga zombie parca a venit cineva si mia luat toata energia [alcool]  mai sper intr-o zi sa le gaseasca si leacul doctori astia [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...