Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colindam, colindam pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata si de la noi

Am un bebe cu gusturi muzicale :)). Azi-noapte a atins apogeul tinutului treaz, abia la 4 dimineata a adormit, si am incercat absolut orice.

Am descoperit ca aspiratorul il linistea asa ca ii puneam pe youtube zgomote de aspirator, a tinut minunea vreo 2 seri, am trecut apoi la muzica de relaxare, motzart a avut ceva succes, dar dupa juma de ora deja imi urla si pe muzica , clasica. Asa ca satula de aspiratoare si muzica , clasica am zis ca daca tot pierd noptile si el tot face nazuri, mai bine sa pun ceva pentru mine, si am bagat Cat Stevens. La a doua melodie deja dormea dus pruncul meu. Ori isi terminase programul artistic si a fost pura intamplare, ori chiar i-a placut. Oricum, testam din nou la noapte sa vedem!

Si evident, acum bestia mica doarme ingereste, isi conserva energia pentru la noapte!!!!

 

mai miky, oare are colici ? ii dai ceva impotriva colicilor ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! La noi e soare si uscat, ieri au cazut 4 fulgi si atat.... s-a uscat toata aparaia de la cat a suflat vantul.

Micky, asa era si Eva :). Macar ea nu plangea, dar nici nu dormea noaptea. Asta pana la 6 luni... Si dormea doar cu mine, daca nu simtea miros de carne de om era circ....

Aaa, Mianna, fix pe gustul meu ai scris :)

Si Spania e frumoasa, imi place mult, dar Italia.... e minunata :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as merge la patinoar cu cel mic, sa il initieze, dar eu nu stiu sa patinez si barbatu-i la munca. Astept o zi libera sau weekendul.

 

Ella, e bine ca poti face atatea in avans. Eu sunt last minute. Barbata-miu face un singur lucru in avans: bagajul pentru sud, tot cam asa cu vreo luna inainte. Ii face placere sa mai arunce cate ceva in valiza. La facut bagajul la intoarcere, e tot ca mine, last minute...de obicei i-l fac eu.

 

La noi nu-i zapada, da-s multi afara, cum zicea mama D-zeu sa o ierte. -14 grade azi dimineata...

Eu nu sunt in forma la finalul asta de an, ma doare un umar cumplit, cu iradierea durerii la gat si la spate, iar de Craciun m-am pricopsit cu o conjunctivita care a reactionat f greu la antibiotic. Si acum am un ochi pe jumate deschis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Direct la cuptor in punga.

Daca insa are mai mult de 2 ani prin curte, intai fiarta.

Pai tinand cont ca si-a dat deja obstescul sfarsit, e cam greu s-o intreb cati ani are :))

Acum serios, e vreo tehnica de aflat varsta unei oratanii?! Nu cred sa aiba mai mult de 2 ani ca mama creste rate de vreo 3-4 ani doar, cand au fost fetele mai demult in vacanta au "cersit" rate de pe la un vecin care avea curtea plina si le-a facut cadou o pereche. Pui pe atunci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari,

 

ce tratament contra paradontozei?

 

io am umblat pe la mai multi.  avem trecut de 9 :( pana am gasit unul sa imi opreasca sangerarile.

mi-a facut tratament 2 zile, cu scutire medicala pt servici, platit de asigurare si apoi am facut contra cost tratamant cu laser pt distrugerea bacteriilor pana la radacina.

concomitent am luat antibiotic. nu am inteles de ce nu mi-au luat mai devreme analiza pt bateriile astea.

Gingia arata mai bine acu, dar nu e revenit in totalitate. si din pacate nu o sa revina

pe langa periajul pe care il aplic io acasa, merg de doua ori pe an pt caratatul profesional Casa mea deconteaza doar 1 curatat. Am gesetzlich si inca o privat zusatzversicherung tratamanetul dintzilor nu mi-l preia...de fapt nici nu stiu ce preia aia ca banii mi-i ia.

 

 

ziua buna, 

 

m-am gandit sa reiau discutia despre dinti, sa va povestesc mai pe larg ce s-a intamplat. la inceputul lui august mi-am scos o masea, urma sa-mi pun o punte in partea stanga sus. si una masea care era pusa de mai mult ed 20 de ani se misca putin. doctorita la care mergeam a facut actele ptr KK si am primit aprobarea ptr lucrare. cred ca v-am mai povestit asta in vara. 

la doua zile dupa ce mi-a scos sfoara cu care ma cusut, ma luat o durere de masele in partea dreapta..... dentista mea era deja in concediu. zic 'lasa ca trece pana maine....'

a doua zi  ma duc in centru sa caut un dentist, intru pe la vre-o 4 cabinete toti erau ocupati si nu ma primit nimeni la urgenta. ma duc la medicul de familie, el imi scrie o reteta cu ibrubrofen si antibiotic. noaptea am facut de garda la papuci. dimineata eram terminata, iau barbatul si ne ducem la inlocuitorul dentistei noastre, caci acolo trebuia sa ma primeasca. ma primit, mi-a facut radiografie panoramica si mi-a aratat ce infectie cat roata carului zacea sub maselele mele.

 

medicul nu stia ce sa faca.... in final s-a hotarat sa imi taie sub masea gingia ca sa iasa infectia afara (metoda primitiva de acum un milion de ani)  a pus un mic pansament cu antibiotic si acasa cu mine. in maxim doua ore mi sa umflat fata cat un pepene. si a inceput sa ma doara de simteam ca mi se despica acpul in doua. i-am chemat pe copii si barbat si le-am spus sa caute de urgenta un medic ca eu mor. in finla au gasit un cabinet ce avea program ptr urgente.

 

mai fratilor, cand mi-a scos medicul pansamentul de acolo a tasnit sangele peste tot. timp de 20 minute am sangerat ca o fantana arteziana. au chemat salvarea, ca nu stiau ce sa.mi faca sa opreasca sangerarea. baieti de la salvare mi-au dat o injectie si sangerarea s-a oprit intre timp. asta se intampla vineri dupa amiaza. am primit antibiotice mai puternice si doua feluri de calmante.

toata noaptea am jelit, aveam dureri de neinchipuit asa ca luam calmante la fiecare jumate de ora. dimineata eram alba cu nervi si capul,  si am plecat la spital, unul la mama naibi departe.

 

la spital..... doamne apara... [alcool]  [alcool]  trebuie sa astepti la rand, ca doar nu esti acolo singurul pacient. desi eu eram cam singura care asteptam la stomatologie.   dupa o ora de asteptare si plans de durere m-am lungit pe podea si am strigat ca nu mai pot si vreau sa mor. in doua minte a  aparut doctorita si ma luat la consult. 

in urmatoarele doua minte am aflat ca ea imi va face doar o anestezie puternica si apoi trebuie sa ma car la un cabinet sa imi scoata maseaua, ca dansi nu se ocupau cu asta.  [fal]  [alcool]  [fal]  atunci a cedat psihic barbatul, la chemat pe sef si a facut scandal, asa in mod elegant. anestezia trebuia sa tina cam trei ore, o ora dura sa ajungem la o klinika in oras ce aveam program permanent. cand as iesim doctora s-a gandit ca imi mai trebuie o injectie, asa ca am mai primit una. capul, ochi, jumate din umar imi erau amortite si nu ma mai durea nimik. 

 

in final mi-a scos maseaua o practicanta care tremura ca naiba si ma intreba continuu daca am probleme cu inima, cu sangele, cu capul si picioarele  [alcool]

luni inapoi la dentistul unde am sangerat, acolo am aflat ca infectia  einca acolo, asa ca pe loc ma operat si ma curatat, apoi trei zile am umblat beata si abia puteam sa inghit. langa barbie aveam o pata mare mov-verde-albastra. 

 

dupa doua saptamani, infectia sa mutat la maseaua de sus, asa ca imediat ce am simtit ca ma doare putin m-am prezentat la dentist, ma operat din prima. dupa doua zile am plecat in concediu. 

 

 

Didi, cand ne-am intors din concediu m-am dus din  nou la control, la dentistul unde ma operat. acolo am aflat ca am paradontoza si ma tot intreba doctorul de ce doctora ce ma tratat ani de zile nu mi-a facut nimik preventiv. buna intrebare, sa trecem la altele mai usoare.  [batcap]  era socat de faptul ca vroia sa-mi puna puntea peste paradontoza. eu si mai socata. [fal]  mi-a luat fiecare masea si dinte la analizat, mi-a spus ca in principiu nu am probleme, doar niste plombe ce trebusiesc schimbate. si mi-a scos inca o masea pe bucatele, eu plangeam si o injuram pe fosta doctora, el ma stergea de lacrimi si mai scotea o bucata de masea. 

asistententele s-au ocupat si am primit aprobare de la KK ptr tratament. intai o curatenie sub gingie, apoi am venit timp de 8-9 zile ptr crema cu antibiotic ce mi-a punea sub gingie. dupa, la trei zile, apoi la o saptamana. acuma mai trebuie sa merg in ianuarie de doua ori ptr crema si apoi in februarie face alta radiografia panoramica. 

eu de sangerat nu sngeram decat f f rar, medicul zice insa ca gingia arata f bine acuma dupa tratament. 

 

 

stiu ca m-am lungit, dar poate va fi de folos cuiva mesajul asta. intotdeauna m-am ingrijit de dinti, m-am spalat cu creme bune sau f bune, am folosit apa de gura, ata, periaj corect. controale regulate..... insa nu tine totul numia de mine. doctorita avea datoria sa fac aun control amanuntit anual, mai ales dupa 40 de ani cand riscul de paradontoza creste. insa ea ma punea sa casc gura si zicea ca e totul ok, perfect. ce era sub masele.... nu o mai interesa. eram candidatul viitor la placa dentara.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...