Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV in Ungaria 179


Recommended Posts

  • Răspunsuri 745
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Piscotel si eu am facut 2 FIV cu PK, ambele nereusite. La primul nu am facut histero inainte, la cel de-al doilea la insistentele mele am facut o histerosalpingografie cu PK. A zis ca totul e ok in interior. Din pacate dupa cele 2 FIV-uri esuate am descoperit ca am uter in forma de T, uter care nu prea imi dadea sanse la FIV. Am facut operatia de reconstructie si astept sa se vindece pentru a face un nou transfer.

Cu toate astea PK e pentru mine un super doctor, pe care il apreciez foarte mult. Relatia doctor-pacient e respectata iar el personal raspunde la emailuri foarte repede.

Din experienta mea eu iti sugerez sa faci toate analizele. Ei nu le recomanda decat dupa 3 FIV-uri esuate, asta e regula prin Europa, dar asta si pentru ca in general in tarile civilizate din Europa ai 5 proceduri FIV gratuite. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m3ryro, iti multumesc pentru mesaj. Imi pare sincer rau pentru esecul tau si iti doresc din tot sufletul ca data viitoare sa fie bine.

Si mie mi-a placut mult PK si faptul ca raspunde prompt la email-uri si ca se respecta programarile. Recunosc insa ca experienta ta imi strecoara un sambure de neincredere. Oare nu ar fi trebuit sa vada uterul in forma de T? Nu acuz, doar intreb. Sunt la primul FIV si sunt destul de speriata, desi in acelasi timp si nerabdatore. In afara de analizele pentru trombofilie, ce alte analize ati mai facut voi si considerati ca ar fi fost bine sa le fi facut inca de la inceput, nu dupa 1-2 esecuri? Am citit destul de mult din ce s-a mai scris pe acest forum si am vazut ca unele dintre fete au facut analize pentru celulele NK (nici nu sunt 100% ca asa se numeste) si cariotipul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subpopulatii limfocitare complete se numeste la Bioclinica analiza referitoare la NK. Eu nu am facut-o inca, dar intentionez.

E bine inainte sa faci si TORCH: toxoplasmoza, citomegalovirus, rubeola si herpes.

Trombofiliile mi se par importante pt ca, desi nu poti schimba nimic in cazul rezultatelor analizelor genetice, macar daca ai mutatii stii ce ai de facut: injectii cu Clexane in timpul sarcinii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel iti pot spune doar ca medicul care a descoperit forma a vazut ceva ciudat la ecografie, chiar nu a fost nevoie de histero sau altceva. Probabil aparatura lui PK nu este atat de performanta, oricum cert este ca Albu nu a vazut nici macar la histeroscopie. Si pentru ca mi-ai adus aminte de el astazi i-am trimis un email in care i-am povestit ce am mai facut intre timp si omul a fost la fel de prompt cu toate ca l-am informat ca am facut FIV in alta parte.

Referitor la analize pot sa iti spun ca eu am facut asa:

- celule NK din sange

- cariotipul genetic amandoi

- RMN la uter

- analizele pentru trombofilie

- AMH

si multe alte analize uzuale, gen FSH, LH, estradiol, prolactina, TSH, Free T3, Free T4, anticorpi anti-tiroglobulina, IgG, APTT, fibrinogen, vitamina D, vitamina B12, acid folic, APCR, etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka si m3ryro, va multumesc mult! O sa ma mobilizez sa fac si analizele pe care inca nu le-am facut, astfel incat sa le am gata pana când incep tratamentul (o parte le am deja, AMH (0.83), TSH, LH, Prolactina, TSH, ACTH, DHEAS, SHBG, Prolactina, Free T3, Vitamina D, etc).

Voi mai avea cu siguranta intrebari in viitorul apropiat, in ciuda faptului ca am citit mult si din ce s-a scris aici, inainte de a avea curajul sa postez si eu ceva. Asa ca va multumesc anticipat pentru rabdare, intelegere si suport!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revin cu informatii proaspete, in speranta ca ma poate ajuta cineva cu un sfat macar. Au venit rezultatele pentru profilul genetic al riscului de trombofilie si nu pare sa arate prea bine:

- Factor V G1691A (Leiden)- mutatie absenta

- Factor V H122R (R2)- mutatie absenta

- Factor II G20210A- mutatie absenta

- MTHFR C677- mutant heterozigot

- MTHFC A1298C- mutant heterozigot

-  Factor XIII V34L- mutatie absenta

- PAI-I 4G/4G- homogizot

- EPCR prezente alelele A2/A3

- Homocisteina- 5, 84 micromoli/l  (normal <10)

- Anticoagulant lupic- absent

- Antitrombina III- 107.9% (normal 79-119.8)

 

Va multumesc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare sper sa reusesc sa-mi fac programare la un hematolog bun. Voi incerca la Dr Uscatescu sau Dr Avram, dar sper sa reusesc in privat, sa nu pierd multe ore pe holurile de la Fundeni.

Va multumesc mult pentru recomandari! Asa am descoperit probleme de existenta carora nu stiam nimic. Sper sa fie bine pana la urma....

Weekend frumos tuturor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...