Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV in Ungaria 179


Recommended Posts

  • Răspunsuri 745
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Melisa, daca mergi pe natural, se i-au doar vitamine, acid folic, clexane daca ai mutatii.

Daca se face cu tratament, pe langa astea se mai iau niste pastile care contin estrogen. In niciunul dintre cazuri, nu se mai iau injectiile de stimulare ca la fiv.

Nu stiu cum e mai ok, dar unii prefera pe natural pt ca nu mai este organismul hormonat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ce se ia , nu mai iei deloc pastile ?

 

 Melisa,  FET-ul norocos doctorita mi l-a numit "bio". Adica am facut o singura eco - in z12, 2-3 dozari hormonale (lh, si inca cateva), timp in care cu 3-4 zile inainte de ET nu am luat decat utrogestan, in rest nimic, nici macar declansator nu am avut. Dar eu oricum ovulez lunar in mod normal, poate si asta a ajutat. Eu recunosc ca am avut mari emotii, mai ales ca nu mai auzisem de FET fara declansator, si ma intrebam ce fac daca nu mi se sparge foliculul. Dar a fost bine, trebuie sa recunosc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am mutat la "babute" si aici am uitat sa fac un "update" [:)] . Poate experienta mea va motiva pe cineva la un moment dat.

Am facut FIV la Budapesta, cu PK. Am avut in "meniu" Suprefact, Fostimon si Gonal (225 UI). La prima eco, dupa 5 zile de stimulare, aveam doar un folicul, semn clar ca lucrurile nu decurg cum trebuie, dar eu eram zen, asa cum imi propusesem sa fiu. PK nu m-a speriat nici el, se vedeau si alti foliculi mici, asa ca nu mi-am facut griji. Dupa inca 4 zile de stimulare se vedeau 3 foliculi si altii micuti. PK mi-a spus ca ne vom putea baza doar pe cei 3, nu mai era timp pentru ceilalti sa creasca. Zenul meu se clatina serios, dar inca era prezent. A doua zi, surpriza: sangerare! PK nu gasea o explicatie. Cica mai putin de 1% din femei au o asemenea reactie (sunt o " deosebita" [:-)))] ). Sangerarea a durat 3 zile si a fost abundenta. La doua zile de la ultima eco, inca o surpriza: nu mai aveam decat 2 foliculi. A fost momentul cand zenul meu s-a prabusit cu mult sub nivelul marii. PK mi-a prezentat cele doua variante: fie ma opream acolo si incercam in alta luna (desi am fost avertizata ca nu voi raspunde niciodata bine la tratament si numarul maxim de foliculi pe care i-as putea avea ar fi, in cel mai fericit caz, 4-5), fie sa continui, dar riscand ca peste doua zile sa nu mai am niciun folicul. Asta se intampla intr-o vineri. Am ales sa vin luni pentru punctie. Si bine am facut [:)] . Luni cei doi foliculi erau inca prezenti, punctia a decurs fara probleme (doar contractii dupa) si doua zile mai tarziu micutii mei embrioni de ziua 2 au fost congelati. Din cauza reactiei adverse pe care am avut-o, endometrul isi modificase structura si transferul nu mai putea avea loc.

Asa ca acum ma rog sa fie rezistenti si lipiciosi si sa ramana cu mine o viata intreaga. Ceea ce va doresc si voua, tuturor! [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...